Regiony i wina z Włoch – Barbaresco z Piemontu

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Region winiarski Piemontu słynie z wytrawnych, czerwonych win Barlo i Brbaresco, które powstają z miejscowej odmiany Nebbiolo. Wina stanowią zaledwie 3 % całej produkcji regionu, przy czym Barbaresco jest najmniej. Winogrona Nebbiolo mają spore ilości tanin, dlatego młode Barolo i Barbaresco jest jeszcze zbyt agresywne w smaku. Najlepszą równowagę wino osiąga po 9-10 latach.

Barbaresco miasteczko i winnice

Miasteczko Barbaresco otoczone winnicami, Ficker.com

Na wino Barbaresco trafiłem przypadkowo w Biedronce, było schowane za innymi butelkami. Jakież było moje dziwienie kiedy przy kasie okazało się, że butelka kosztuje tylko 25 PLN – tylko, bowiem Barbaresco to prestiżowe wino z Piemontu ,którego ceny są z reguły zdecydowanie wyższe.

fot. winnicprofesora

Moje zdziwienie było jeszcze większe, kiedy po nalaniu wina do kieliszka i odczekaniu około 20 minut, wino spróbowałem. Wino okazało się łagodne w smaku ,dość dobrze zrównoważone taniny, kwasowość i alkohol (stosunkowo wysoki – 14%). Widocznie sześć lat jakie upłynęły od momentu nalania wina do butelki wystarczyły, aby agresywne elementy jakie nadaje winu odmiana Nebbiolo stały się łagodne.

Ocena winnicyprofesora45  3,5 za cechy jakościowe + 0,5 za cenę

 

Więcej o regionach i winach Włoch w : Winnicaprofesora przedstawia  Włochy – część I Piemont, Veneto, Friuli

Przewodnik po świecie wina  wprowadzi Ciebie do fascynującej historii wina,opowie o drodze jaką wino przebywa zanim trafi do kieliszka,o kolorach, smakach i aromatach wina oraz o wielu aspektach praktycznych, o jakich warto wiedzieć.

Razem z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY