Liber Pater – niezwykle oryginalne i drogie wino z Bordeaux

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Za najdroższe wina, których cena butelki przekracza tysiąc euro, uznaje się Romanée Conti z Burgundii i Château Petrus z regionu Pomerol. Drogie, liczone w setkach euro za butelkę są także Grands Crus z bordoskiego Médoc, zwłaszcza te pierwszej klasy.

Jednak  najdroższym na świecie jest Liber Pater,  wino z butikowej winiarni w bordoskim Greves, oferowane po 30 000 EUR za butelkę.

Nazwa wina nawiązuje do Libera, rzymskiego bóstwa, które uważane było m.in. za patrona obrzędów związanych z produkcją wina. Liber nosił przydomek pater, co miało świadczyć o dawności jego kultu.

Liber Pater mozaika

Liber i  jego żeńska odpowiedniczka Libera  – malowidło, ficker.com

W butikowej winiarni Loica Pasqueta w regionie Graves ze zbiorów w 2015 roku  powstało zaledwie 550 butelek wina, z których  tylko 240 będzie oferowane we wrześniu tego roku po cenie 30 000 EUR za butelkę, choć ostateczna cena będzie zależeć od popytu.

W winnicy o niewielkim obszarze 2,5 hektara powstaje rocznie najwyżej 1200 butelek wina. Od 2005 roku powstało tylko pięć roczników wina (2006, 2007,2009,2010,2011) i ostatnio 2015. W latach 2016 i 2017 wina nie wytworzono.

 

Wino powstaje z oryginalnych, miejscowych odmian, które dawniej uprawiano w Bordeaux, takich jak Castes,Tarney-Coulant oraz Pardotte. Winiarz twierdzi, że oddają one smaki odmian sprzed zarazy filoksery, która nawiedziła Bordeaux w XIX wieku. Pasquet obsadził winnicę bardzo gęsto, prawie 20 000 na hektar, podczas gdy w Bordeaux gęstość uprawy szpalerowej wynosi między 8 000 – 11000 winorośli na hektar, a krzaczastej 3000 – 6000.

Winifikacja przebiega w glinianych zbiornikach, maceracja trwa dwa miesiące, a następnie wino jest starzone dwa i pół roku (nie w dębowych beczkach). Ponieważ odmiany używane do produkcji wina nie są oficjalnie dopuszczone w ramach przepisów AOC Graves, wino Liber Fater jest oznaczone „tylko” jako Vin de France.

Czy faktycznie butelka Liber Fater 2015 osiągnie w sprzedaży cenę 30 000 EUR?

Czy wino jest warte tyle, co cała skrzynka Château Petrus i więcej od słynnego Romanée Conti z Burgundii?  Okaże się w momencie sprzedaży we wrześniu, zwłaszcza że Liber Fater z poprzednich  roczników osiągało znacznie niższe ceny, około 4 200 USD za butelkę.

 

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.