Liber Pater – niezwykle oryginalne i drogie wino z Bordeaux

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Za najdroższe wina, których cena butelki przekracza tysiąc euro, uznaje się Romanée Conti z Burgundii i Château Petrus z regionu Pomerol. Drogie, liczone w setkach euro za butelkę są także Grands Crus z bordoskiego Médoc, zwłaszcza te pierwszej klasy.

Jednak  najdroższym na świecie jest Liber Pater,  wino z butikowej winiarni w bordoskim Greves, oferowane po 30 000 EUR za butelkę.

Nazwa wina nawiązuje do Libera, rzymskiego bóstwa, które uważane było m.in. za patrona obrzędów związanych z produkcją wina. Liber nosił przydomek pater, co miało świadczyć o dawności jego kultu.

Liber Pater mozaika

Liber i  jego żeńska odpowiedniczka Libera  – malowidło, ficker.com

W butikowej winiarni Loica Pasqueta w regionie Graves ze zbiorów w 2015 roku  powstało zaledwie 550 butelek wina, z których  tylko 240 będzie oferowane we wrześniu tego roku po cenie 30 000 EUR za butelkę, choć ostateczna cena będzie zależeć od popytu.

W winnicy o niewielkim obszarze 2,5 hektara powstaje rocznie najwyżej 1200 butelek wina. Od 2005 roku powstało tylko pięć roczników wina (2006, 2007,2009,2010,2011) i ostatnio 2015. W latach 2016 i 2017 wina nie wytworzono.

 

Wino powstaje z oryginalnych, miejscowych odmian, które dawniej uprawiano w Bordeaux, takich jak Castes,Tarney-Coulant oraz Pardotte. Winiarz twierdzi, że oddają one smaki odmian sprzed zarazy filoksery, która nawiedziła Bordeaux w XIX wieku. Pasquet obsadził winnicę bardzo gęsto, prawie 20 000 na hektar, podczas gdy w Bordeaux gęstość uprawy szpalerowej wynosi między 8 000 – 11000 winorośli na hektar, a krzaczastej 3000 – 6000.

Winifikacja przebiega w glinianych zbiornikach, maceracja trwa dwa miesiące, a następnie wino jest starzone dwa i pół roku (nie w dębowych beczkach). Ponieważ odmiany używane do produkcji wina nie są oficjalnie dopuszczone w ramach przepisów AOC Graves, wino Liber Fater jest oznaczone „tylko” jako Vin de France.

Czy faktycznie butelka Liber Fater 2015 osiągnie w sprzedaży cenę 30 000 EUR?

Czy wino jest warte tyle, co cała skrzynka Château Petrus i więcej od słynnego Romanée Conti z Burgundii?  Okaże się w momencie sprzedaży we wrześniu, zwłaszcza że Liber Fater z poprzednich  roczników osiągało znacznie niższe ceny, około 4 200 USD za butelkę.

 

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY