Porcja wiedzy o rejonie Bordeaux (2 z 2)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

W nawiązaniu do poprzedniej serii odpowiedzi na pytania…

5.Wino czerwone z Bordeaux jest mieszanką trzech odmian winogron, jakich?a) Cebernet-Sauvognon, Merlot, Cabernet Franc

b) Cabernet-Sauvignon, Malbec,Grenache

c) Merlot,Grenache, Cabernet-Sauvignon

 Jakie odmiany winogron uprawia się w Bordeaux ?

Odmiana winogron decyduje w dużym stopniu o smakach i aromatach wina, o możliwościach dojrzewania i przechowywania wina w beczkach i butelce.

Cabernet-Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc to najważniejsze odmiany czerwonych winogron uprawiane w regionie Bordeaux. Łącznie zajmują prawie 90 % powierzchni winnic, z tego najwięcej odmiana Merlot. Wina czerwone powstają z mieszanek tych szczepów, a łączenie poszczególnych odmian winogron według określonych proporcji jest umiejętnością i tajemnicą miejscowych winiarzy, osiąganą i wypracowaną przez stulecia. Właśnie komponowanie odmian pozwala uzyskiwać niepowtarzalne walory smakowe win z Bordeaux.   Do produkcji białych win słodkich wykorzystuje się głównie odmianę Sémillon, natomiast Sauvignon-Blanc służy przede wszystkim do produkcji białych win wytrawnych.

 

Od lewej: Cabernet-Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc.

6.Słynne, bordoskie wino deserowe ze spleśniałych winogron to?

a.)Marsala

b.)Sauternes

c.)Riversaltes

Słodkie wina z Bordeaux

Kilkadziesiąt kilometrów na południe od miasta Bordeaux rozciąga się królestwo słodkich, białych win – łagodnych, owocowych  z winnic regionu Graves i mocniejszych z Sauternes, Cérons, Brasac czy Loupiac.

Winnice, gdzie powstają słodkie wina, położone są po obu stronach rzeki Garonny. Rejon ten znajduje się pod wpływem suchych, wschodnich wiatrów oraz wilgoci, przynoszonej przez Ciron, dopływ Garonny. Powstające mgły sprzyjają rozwojowi mikroskopijnych grzybków – Brotutis Cinerea, które pokrywają winogrona szlachetną pleśnią. Szczególnie winogrona Sémillion są podatne na rozwój pleśni, która doprowadza do koncentracji cukru i aromatów w owocach. Pleśń tworzy w skórce winogrona pory, przez które wyparowuje woda. Cukier w soku zagęszcza się i wzbogaca w glicerynę. Równocześnie rozpuszczane są pektyny, a kwasowość ulega redukcji.

Zbiory winogron odbywają się późno, na przełomie września i października i trwają prawie miesiąc. Winogrona zbiera się kilkakrotnie, pięć a nawet dziewięć razy. Zbiera się tylko winogrona bardzo dojrzałe, które tracąc wodę skurczyły się nawet o 60 %. Stąd niewielka wydajność z hektara winnicy. O ile z jednego krzewu winorośli można uzyskać jedną butelkę wina czerwonego lub białego, o tyle w przypadku  wina  deserowego osiąga się zaledwie jeden kieliszek.

Najsłynniejszym winem jest AOC Sauternes,  z ikoną tego regionu Château d’Yquem.

Sauternes jest kontrolowanym  oznaczeniem pochodzenia wina AOC w ramach regionu Graves i słynie z wyśmienitych win deserowych, o charakterystycznym intensywnym smaku i złocistym kolorze. Obszar AOC obejmuje ponad  2300 hektarów w ramach których wyodrębnia się AOC Sauternes (1637 hektarów, 37 000 hl wina rocznie), AOC Cérons ( 100 hektarów, 2500 hl) i AOC Barsac (619 hektarów, 15 000 hl).

Klasyfikacji win Sauternes dokonano w 1855 roku, podobnie jak win z Médoc. Wyodrębniono trzy klasy win. Do klasy najwyższej, oznaczonej jako Premier Supéreiur Cru zaliczono tylko Château d’Yquem Sauternes. Do klasy pierwszej –Premiers Crus- zaliczono 11 châteaux, natomiast do klasy drugiej –Deuixième Crus- 13 châteaux.

Chateau d'Yquem

Château d’Yquem, Fot.lvmh.fr

7.Wielkie wina z Bordeaux są drogie. Które wino jest najdroższe?

a.) Château Petrus

b.) Château Margaux

c.) Château Cheval Blanc

 Château Pétrus – najdroższe wino na świecie.

Okazuje się, że najdroższe wino pochodzi z gminy Pomerol, najmniejszego obszaru winnic spośród winiarskich gmin Bordeaux, zajmującego zaledwie 750 hektarów. Wino to wytwarzane jest w Château Pétrus w oparciu o odmianę Merlot. Nazwa posiadłości i wina nawiązuje do Świętego Piotra, którego figurka umieszczona jest przy wejściu do budynków château.  Château Pétrus produkuje zaledwie 30 000 butelek wina w ciągu roku, czyli tyle, ile amerykański potentat winiarski firma Gallo wytwarza w ciągu kilku minut.

Winnice Petrus zajmują stosunkowo niewielki obszar około 11,5 hektarów. Obsadzone wyłącznie odmianą Merlot położone są na płaskowyżu we wschodniej części Pomerol.  Gleba jest bogata w żelazową glinkę. Winorośle mają średnio 45 lat. W celu regulowania wydajności stosuje się tzw. zielone winobranie, czyli przerywa się winogrona najmniej dojrzałe po to, aby na krzaku pozostawało mniej winogron, co podnosi ich jakość. Winogrona zbiera się ręcznie, niekiedy nawet w ciągu jednego dnia. Do produkcji wina wybiera się ostatecznie winogrona z najlepszych parcel. Wino dojrzewa przez 12 -16 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego.

Niewielka podaż wina Pétrus, doskonała jakość i prestiż wina luksusowego stanowią istotną przyczyną bardzo wysokiej jego ceny, średnio 5000 PLN za butelkę.

 

8. Co kryje się pod nazwą Cru Bourgeois – Wino Mieszczańskie?

a) jest to jedna z klasyfikacji win czerwonych z Médoc

b) jest to nazwa historyczna dla win wytwarzanych dawniej przez mieszczan

c) jest to oznaczenie win wytwarzanych w granicach miasta Bordeaux

 

 Cru Bourgeois – Wino Mieszczańskie.

Często na butelkach wina z regionu Médoc , obok nazwy châteaux można spotkać oznaczenie Cru Bourgeois. Oznaczenie to ma bardzo długą historię i pochodzi z czasów, kiedy Bordeaux znajdowało pod panowaniem Anglii. Kiedy w 1154 roku Eleonora Akwitańska poślubiła Henryka II Plantageneta miasto zostało związane z koroną angielską na prawie 300 lat. Związki z wyspiarzami okazały się bardzo korzystne dla rozwoju miasta i regionu, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu winem. Rozbudowywano port i zaplecze magazynowe, skąd transporty wina trafiały do Anglii oraz innych krajów. Mieszkańcy Bordeaux , mieszczanie, otrzymywali liczne przywileje, m.in. ulgi podatkowe ze sprzedaży wina wytwarzanego w swoich winnicach. W XV wieku wielu mieszczan wzbogaciło się na handlu winem, a zarobione pieniądze przeznaczano na zakup najlepszych w regionie parcel ziemi, gdzie zakładano winnice. Pochodzące z nich wino określano  mianem  Crus Bourgeois (Wina Mieszczańskie).

Chociaż Rewolucja Francuska zniosła przywileje mieszczaństwa bordoskiego, Crus Bourgeois nie znikają. W XX wieku Crus Bourgeois zdobywają liczne rynki zagraniczne, zwłaszcza w Niemczech i Rosji.

Obecnie ponad 250 châteaux oznacza swoje wina jako Crus Bourgeaois, produkując średnio 28 milionów butelek rocznie, co stanowi około 30 % produkcji wina w Médoc. Najwięcej producentów Crus Bourgeois pochodzi z regionów AOC Médoc i Haut-Médoc (w sumie 191 châteaux). Wina Crus Bourgeois z dziewięciu châteaux uznawane są za nadzwyczajne:

Château Chasse-Spleen (AOC Moulis-en-Médoc)

Château Poujeaux (AOC Moulis-en-Médoc)

Château Haut-Marbuzet ( AOC Saint- Estèphe)

Château les Ormes-de-Pez ( AOC Saint- Estèphe)

Château de Pez ( AOC Saint- Estèphe)

Château Phélan Ségur (AOC Saint- Estèphe)

Château Potensac (AOC Médoc)

Château Siran (AOC Margaux)

Château Labégorce Zédé (AOC Margaux)Crus Bourgeois butelki

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY