Relacja z wydarzenia Winnicy Profesora: Spotkanie z winem BORDEAUX

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

W piątek 26 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z winem WinnicyProfesora i restauracji Tusieje.

Tym razem poznawano francuski region winiarski Bordeaux, słynący z doskonałych win czerwonych. Degustowano wina z Médoc: podstawowe Bordeaux Supérieur, produkowane na całym obszarze regionu oraz wina wyższej klasy jakościowej Cru Bourgeois z Dolnego Médoc (Bas Médoc) i  winnicy z Górnego Médoc (Haut Médoc).

Nowością spotkania były oceny wina dokonywane przez uczestników według systemu WinnicyProfesora, nawiązującego do skali ocen szkolnych, czyli od 2- niedostatecznej aż do 6- celującej.

Wino Bordeaux Supérieur, AOC Bordeaux, 2015

Młode wino podstawowe pochodzące z regionu winiarskiego Bordeaux. Wino napełniane do butelek przez firmę Maison Johanes Bourée. Oznaczenie Supérieur wskazuje na nieco wyższy poziom jakościowy w stosunku do wina stołowego. Niestety, wino ma niewyraźne zapachy i dość „płaskie” smaki. Dlatego nie przypadło do gustów uczestników spotkania, którzy wystawili mu ocenę zaledwie dostateczną.

Ocena uczestników spotkania : 3/6

 

Wino Château La BranneAOC Médoc, Cru Bourgeois, 2010

  • Winnica rodzinna, położona około 70 km na północ od miasta Bordeaux
  • obszar niewielki, zaledwie 2 hektary
  • wydajność 50 hl/ha
  • wino : 50% Cabernet-Sauvignon,48% Merlot, 2% Petit Verdot
  • dojrzewa 12 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego

 

Wino pochodzi z bardzo dobrego rocznika 2010. Dominanta Cabernet Sauvignon nadaje winu charakterystyczny kolor, aromaty czerwonych owoców i solidną strukturę smakową tanin oraz beczkowymi nutami . Wino zostało ocenione bardzo wysoko, zdarzały się nawet oceny bardzo dobre.

Ocena uczestników spotkania : 4,5/6

 

Château Tour Marcillanet : Cru Bourgeois, Haut Médoc 2008

  • winnica 16 hektarów
  • wino 65% Merlot, 30% Cabernet Sauvignon,5% Cabernet Franc
  • dojrzewanie w zbiorniku i beczkach od 6-18 miesięcy

Chateu Tour Marcillanet

Wino pochodzi z Haut – Médoc, południowej części regionu winiarskiego Médoc. Powstaje w  stosunkowo niewielkiej winnicy. W kupażu przeważa odmiana Marlot, co sprawia, że wino jest bardziej owocowe i lekkie w smaku. 10 lat dojrzewania wina w beczce i w butelce sprawia, ze wino osiągnęło swój najwyższy poziom jakościowy. Uczestnicy spotkania zauważyli różnice aromatyczno-smakowe w stosunku do wina Château La Branne, lecz nie wpłynęło to na ich wysoka ocenę wina, średnio 4,5/6.

Ocena uczestników spotkania : 4,5/6

Fotorelacja z wydarzenia:

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY