Penfolds – wielkie wino z Australii

Założona w 1844 roku firma winiarska jest dziś znana na całym świecie. Penfolds - gdzie powstaje, co o nim trzeba wiedzieć?

Wprawdzie w połowie XIX imigranci z Europy przywożą ze sobą do Australii szczepy winorośli – głownie odmiany francuskie – zakładają winnice i produkują wino – jednak jest ono konsumowane na miejscu. Również jakość wina pozostawia wiele do życzenia. Dopiero po wielu latach – w drugiej połowie XX wieku – australijskie wino oparte na odmianie Shiraz zdobywa powoli uznanie zagranicznych krytyków i konsumentów. Od tego momentu winiarstwo Australii – wspomagane przez państwo – zaczyna się dynamicznie rozwijać. Dużą rolę w tym ma wielkie wino Penfolds…

Australia należy do liderów Nowego Świata winiarskiego

Dzisiaj winnice zajmują w Australii około 150 000 hektarów. Produkcja wina sięga 13 milionów hektolitrów rocznie (7. miejsce na świecie), z czego konsumpcja krajowa wynosi średnio 6 milionów hektolitrów a ponad 8,5 milionów hektolitrów  (5. eksporter na świecie) jest eksportowane do wielu krajów – w tym do Polski.

Tutaj rodzi się Penfolds.
Regiony winiarskie Australii, fotografia CC0.

Aby poznać słynne wino Penfolds musimy przenieść się na południe Australii

Założona w 1844 roku firma winiarska jest dziś znana na całym świecie. Penfolds powstaje na obszarze winnic – na wzgórzach Adelaide Hills – na rdzawej ziemi w Coonawarra. Początkowo była to posiadłość rodzinna, założona w 1844 przez Christophera i Mary Penfolds, którzy przyjechali z Anglii i przywieźli ze sobą francuskie odmiany winorośli.

Jednak początkowo zamiarem Christophera było wytwarzanie wina wzmocnionego z przeznaczeniem na cele medyczne – jako lekarstwa. Sukces przedsięwzięcia pozwolił rozwijać winnice w oparciu o nowe odmiany i wytwarzać wino do konsumpcji. Posiadłość Magill Estate, która jest kolebką Penfolds, sukcesywnie powiększała się – stając się największym obszarem winnic w południowej Australii. Dzisiaj firma należy do potentata winiarskiego Tresaury Wine Estates i ma winnice w pięciu innych regionach kraju.

Tutaj rodzi się Penfolds.
Magill Estate -winiarnia Penfolds

Wina powstają jako jednoszczepowe oraz kupaże. Pozwala to na elastyczne komponowanie całej palety terroirs. Pracują tutaj winiarze różnych specjalności, a dowodzi nimi Peter Gago. Specjalista dawniej zajmujący się winami czerwonymi. Z kolei Stephane Dutton pracuje w Barossa Valley, gdzie w starych winnicach dojrzewają winogrona Shiraz i Cabernet Sauvignon – z których powstaje ikona wina Penfolds Grange. Z kolei wina białe pochodzą raczej z Adelaide Hills, gdzie świeży klimat sprzyja bardziej odmianom białym.

Wino Grange uzyskuje maksymalne noty od renomowanych ekspertów. Na przykład:

  • rocznik 2008 – 100/100 Wine Spectator oraz Wine Advocate Roberta Parkera;
  • rocznik 2012 – 100/100 Gallard;
  • rocznik 2010 – 100/100 Tyson Stezler.

Winnice i wina Penfolds

Winnice Penfolds – w sumie około 1000 hektarów – położone są w Południowej Australii w kilku regionach – Adelaide, Mc Laren Vale, Eden Valley, Coonawarra. Głownie uprawiane są odmiany czerwone, tylko w Eden Valley białe – przede wszystkim Chardonnay.

Tutaj rodzi się Penfolds.
Winnice Penfolds.

Jednak  najważniejszym regionem, gdzie powstają najlepsze wina czerwone jest Barossa Valley, w skład którego wchodzą:

  • Kalima – 153 ha winnic – Shiraz, Cabernet Sauvignon, Mourvèdre;
  • Koonunga Hill – 93 ha winnic – Shiraz, Cabernet Sauvignon;
  • Waltons – 130 ha winnic- Shiraz, Cabernet Sauvignon, Mourvèdre;
  • Stonewell – 33 ha winnic, Shiraz, Cabernet Sauvignon.

Marki Penfolds

Prestiżową marką wina jest Penfolds Grange. Wino stworzył Max Schubert wykorzystując niezwykle dokładną selekcję winogron  odmiany Shiraz. Pierwsze wino ukazało się w 1951 roku, narzucając swój styl wina o bogatym, intensywnym bukiecie czerwonych owoców i ogromnym potencjale dojrzewania.

Penfolds.

Penfolds Bin jest kolejną marką win firmy Penfolds.  Powstała w latach 1960tych w Barossa Valley, a konkretnie w winnicach Connawara czy Mataro, jako seria win czerwonych, jednoodmianowych lub kupaży.

Penfolds.

Penfolds Koonunga Hill jest marką, która powstała najpóźniej, do dopiero w 1076 roku. Z uprawianych tam odmian czerwonych powstają doskonałe wina.

Penfolds.

Penfolds z Koonunga Hill

Pierwsze wina marki Penfolds Koonunga Hill ukazały się w 1976 roku. Wino jest kompozycją tradycyjnej w Australii odmiany Shiraz oraz Cabernet Sauvignon. Cabernet nadaje winu charakterystyczne taniny, natomiast Shiraz bogatą owocowość.

Tutaj rodzi się Penfolds.
Winnice Koonunga Hill , wine.com

Wino Penfolds Koonunga Hill 2018

Kraj, region: Australia, Barossa Valley.

Producent: Penfolds Estate.

Rodzaj, odmiana: czerwone ,wytrawne, kupaż Shiraz, Cabernet Sauvignon.

Ocen 4,7/5.

Kolor głębokiej czerwieni z rubinowymi odblaskami na dysku, aromaty owocowe, wiśni, rabarbaru, z nutami korzennymi oraz czekolady i wanilii pochodzącymi z dojrzewania wina w dębowej beczce. W smaku dobrze zrównoważone. Lekko schłodzone do około 15C uwydatni swoje zalety.

Bardzo dobra relacja ceny do jakości, wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,7/5

Doskonałe do dań z wołowiny, jagnięciny, grillowanego łososia.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.