Koshu – oryginalne wino z Japonii

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ponownie nieco egzotyki, zwłaszcza dla amatora wina w Polsce.Pisałem już na blogu o japońskim winie ryżowym Sake. Okazuje się jednak, że winiarze tego kraju wytwarzają oryginalne wino gronowe z miejscowej odmiany Koshu, idealne do sushi i dań rybnych.

Koshu winogrona

Winogrona Koshu, fot.Japan guide.com

Wino powstaje z winogron Koshu o ciemnym, różowym kolorze. Przypuszcza się, że odmiana Koshu dotarła do Japonii  z Kaukazu drogą Szlaku Jedwabnego, około 1000 lat temu. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto wykorzystywać ją do produkcji wina. Przedtem winogrona służyły do konsumpcji.

Centrum winnic obsadzonych Koshu jest region winiarski Yamanashi skąd pochodzi 95% upraw tej odmiany. Około 200 hektarów winnic położonych jest na łagodnych zboczach otaczających gór, włącznie ze słynną Górą Fudżi. Klimat jest wilgotny, latem obfite opady, a centrum regionu Katsanuma to jedno z najgorętszych miejsc w Japonii.

Koshu winnica

Winnica Koshu, fot papanbow

Koshu jest hybrydą odmian Vitis vinifera z Europy i Azji. Ponieważ ma grubą skórkę jest bardzo dobrze przystosowana do wilgotnego klimatu. Ponadto odmiana dobrze czuje się na żyznej, gliniastej glebie, pokrytej suchą warstwą pochodzenia wulkanicznego.

W celu ochrony przed opadami winorośle są prowadzone na wysokich pergolach, które równocześnie dobrze napowietrzają winogrona i chronią je przed wysokimi temperaturami. Oryginalną, niespotykaną gdzie indziej, metodą ochrony przed letnimi deszczami i rozwojem zgnilizny jest nakładanie na kiście winogron kapturków z nawoskowanego papieru. Metoda jest skuteczna, lecz pracochłonna i kosztowna.

Koshu winogrona w kapturkach

Winogrona Koshu owinięte papierowymi kapturkami fot. the drink business.com

Wino Koshu jest delikatne, ma smak owoców cytrusowych, nieznaczne słone nuty i około 11% alkoholu. W zależności od miejsca położenia winnicy wino ma różne style, od łagodnych do bardziej intensywnych, o smakach brzoskwini i różowego grapefruita, tak jak wino jednego z najlepszych producentów Katsunuma.

Ponadto najlepsze wina otrzymywane są metodą wydłużonej maceracji. Japońscy winiarze tworzą wina Koshu o charakterystycznych cytrynowo słonych cechach z myślą o kuchni opartej na daniach z surowych ryb, sushi i sashimi.

Chętni do posmakowania Koshu mogą znaleźć wino w Polsce, w sklepach specjalistycznych.

O winie ryżowym Sake przeczytasz na blogu: Sake to wino, nie wódka

 

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.