Wyjątkowe winnice w regionie Rioja

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Niedługo na butelkach wina z niewielkich winnic z Rioja spotkamy nowe oznaczenie. Hiszpanie chyba pozazdrościli Francuzom bordoskich i burgundzkich Grands Crus i postanowili, że także w najlepszym regionie winiarskim DOC Rioja należy wyróżnić wyjątkowe winnice i  powstające tam wina, nadając im oznaczenie Viñedo SingularWyjątkowa Winnica

Rioja logo

W sumie wyróżnione, wyjątkowe winnice obejmują obszar 155 hektarów, spośród 65 000 hektarów całego regionu winiarskiego Rioja. Tak więc wyjątkowa winnica jest niewielka, średnio niecałe 2 hektary.

Jakie warunki powinna spełniać wyjątkowa winnica i wytwarzane tam wino?

Winorośle muszą przekraczać wiek 35 lat, a wydajność jest ograniczona do 5000 kilogramów z hektara odmian czerwonych i 6922 kg/ha odmian białych. Limit produkcji to 65 litrów ze 100 kg winogron.  Ponadto winnica musi spełniać wymogi ochrony środowiska, a zbiór winogron powinien być ręczny.

Wino będzie kontrolowane przez Consejo Regulador DOC Rioja ( Radę Regulacyjną) dwa razy, najpierw zaraz po zakończeniu winifikacji i drugi raz przed wysyłką do sprzedaży. Wino musi zostać ocenione jako wyjątkowe, a butelka mieć specjalne oznaczenie Viñedo Singular na kontr-etykiecie.

Pełna lista  Wyjątkowych winnic w: enlace

Więcej o innych, nowych oznaczeniach win hiszpańskich:

Nowe informacje na etykietach win z regionu Rioja

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.