Degustacja wina – kluczowe terminy

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Opis degustowanego wina, jego koloru, zapachów i smaku nie jest prosty. W dużym stopniu zależy od zdolności percepcyjnych jakie posiada każdy z nas. Dodatkowo określenia używane w świecie wina nie są znane wielu konsumentom, zwłaszcza tym debiutującym.

Oto kilka określeń opisujących wrażenia – degustacja wina:

Szata wina: określenie dotyczy wyglądu wina. Francuzi mówią  robe du vin (suknia, szata wina ), czyli jak wino jest „ubrane”. Degustację rozpoczyna spojrzenie na kolor wina – przejrzystość, odcienie. Szczególnie bogate są odcienie wina czerwonego – od czerwieni jasnej do ciemnej, od purpury do rubinu. Z kolei wino białe przybiera kolory jasnej zieleni, żółte do złocistych.

Degustacja wina czerwonego, jasne odcienie wina na dysku.
Jasne odcienie czerwonego wina na dysku.

Nos: czyli zapachy wina. Zanim spróbujemy, wino wąchamy, odkrywamy jego zapachy – „Nos kwiatowy wzbogacony zapachami czerwonych owoców”.

Bukiet: określenie dotyczące złożonych zapachów rozwijających się w winie – „Bukiet zapachów w tym winie oczarowuje delikatnością nut truskawki i maliny”.

Atak: pierwszy efekt odczuwalny w ustach, wrażenie jakie robi wino na naszych kubkach smakowych; atak może być łagodny lub gwałtowny -„łagodny atak zapowiada doskonałą równowagę wina”.

Budowa (struktura): wrażenie jakie daje wino w ustach, jak jest zbudowane – „Delikatna struktura wina rozwija się stopniowo”.

Obfite (pełne):  wrażenie jakie daje budowa wina (nie smak), kiedy paleta zapachów w powonieniu całkowicie zajmuje usta – „W ustach wino jest pełne i jedwabiste”.

Świeże: określa zarówno charakter jak i budowę wina, zapach, smak i finisz; odnosi się do wyraźnej, lecz łagodnej kwasowości.

Degustacja wina świeżego do ostryg.
Degustacja świeżego wina do ostryg.

Garbnikowe: tak określa się wino mocne, o dużej zawartości tanin, znajdujących się w skórce i pestkach winogrona; może nadawać winu cechy szorstkości. W winach wysokiej jakości taniny łagodnieją wraz z upływem czasu – ”W ustach świeże i garbnikowe, świadczy o dużym potencjale dojrzewania”.

Okrągłe: dotyczy opisu tanin; taniny są obecne w winie lecz nie są agresywne, nie dają wrażenia szorstkości – „Atak jest ostry lecz wino nabiera okrągłości”.

Jędrne: opisuje zarazem budowę i zapach wina; wino jędrne ma moc, silną budowę garbnikową – „Wino jest mocne o czym świadczą silne taniny”.

Lekkie (elastyczne): wino o harmonii poziomu kwasowości i  łagodności tanin – „Budowa lekka, doskonale pasująca do grillowanego mięsa”.

Suche: kiedy podczas fermentacji cały cukier przekształcił się w alkohol wino powoduje wrażenie suchości w ustach.

Owocowe: określenie wskazuje na zapachy w nosie i ustach, dotyczy tylko zapachów pochodzących z winogrona – „Nos owocowy z nutami wiśni, czarnej porzeczki i maliny”.

Mineralne: odczuwalne w nosie i ustach nuty kamienia, powstają kiedy winorośle posadzone były na glebach wapiennych, kamienistych, łupkach, wulkanicznych – „Budowa lekka, zrównoważona mineralnością pochodzącą z kamienistej gleby”.

Degustacja wina o mineralnych nutach.
Degustacja wina Greco di Tuffo o mineralnych nutach, pochodzących z wulkanicznej gleby.

Beczkowe: obecność zapachów, które przeszły do wina podczas dojrzewania w dębowej beczce – często wanilii, orzechów, czekolady.

Rasowe: eleganckie, energetyczne, głębokie i kompleksowe.

Finisz: smak jaki pozostaje w ustach na końcu, po połknięciu wina; długi finisz cechuje wino wysokiej jakości – „W ustach pełne wibrującej energii, która poprzedza intensywny, długi finisz”.

Równowaga: najważniejsza cecha wina odkrywana podczas degustacji; równowaga między kwasowością, zawartością cukrów, tanin i alkoholu. Równowaga to inaczej harmonia miedzy tymi elementami – „Zdecydowanie wino wysokiej klasy, doskonale zrównoważone”.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Rafał

    Bardzo dobrze wyjaśnia opisy win dokonywane przez profesjonalistów.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY