Wino w złocistej siateczce – Marqués de Riscal

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Być może spotkaliście wino, którego butelka była opleciona siateczką ze złocistego drucika. Wprawdzie drucik nie był z prawdziwego złota, lecz z pewnością butelka wyglądała atrakcyjnie, przyciągała wzrok – przecież złoto oznacza coś cennego, sugeruje że w butelce  znajdziemy  wartościowe wino.

Charakterystyczna siateczka ze złocistego drucika oplata niektóre wina hiszpańskie. Czy jest to tylko element dekoracyjny, mający zwrócić uwagę  na oferowane wino? Z pewnością oryginalna butelka sprawia wrażenie, że wino w niej zawarte jest nadzwyczajne, co ma skłonić do kupna. Jednak  pierwotna przyczyna oplatania butelki złocistym jest inna.

Marqués de Riscal
Lopez de Heredia Viña Tondonia

Marqués de Riscal

Oplatanie butelki drucianą siateczką wprowadził pod koniec XIX wieku znany producent wina z regionu RiojaMarqués de Riscal, głownie w celu ochrony swoich popularnych win  przed podróbkami. Do dzisiaj butelka wina czerwonego Marqués de Riscal zachowuje oplatającą ją złocistą siateczkę. Również inny, znany producent z regionu Rioja, bodegas Lopez de Heredia Viña Tondonia opakowuje dojrzewające wina czerwone i białe złocistą siateczką, którą łatwo zdjąć z butelki.

Ponieważ wina Marqués de Riscal zdobywały liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach, stały się wzorcem wysokiej jakości. Zadziałał efekt naśladownictwa. Producenci z innych, mniej znanych i sławnych regionów winiarskich w Hiszpanii, zaczęli także oplatać swoje wina złocistym drucikiem zwłaszcza, że nie ma przepisów regulujących takie ozdabianie butelki wina.

Marqués de Riscal w moim składzie.
Marqués de Caranó, Reserva i Gran Reserva, fot. winnicaprofesora.

W sklepach znajdziemy więc wina w butelkach oplecionych złocistą siateczką o nazwie rozpoczynającej się od Marqués (Markiz)… pochodzące od takich producentów  jak np. Marqués de Caranó z regionu winiarskiego Cariñena w Aragonii. Ich ceny są niższe aniżeli win z Rioja. Warto przekonać się czy faktycznie różnice w cenach win ze złocistym drucikiem odpowiadają jakości.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY