Być może spotkaliście wino, którego butelka była opleciona siateczką ze złocistego drucika. Wprawdzie drucik nie był z prawdziwego złota, lecz z pewnością butelka wyglądała atrakcyjnie, przyciągała wzrok – przecież złoto oznacza coś cennego, sugeruje że w butelce znajdziemy wartościowe wino.
Charakterystyczna siateczka ze złocistego drucika oplata niektóre wina hiszpańskie. Czy jest to tylko element dekoracyjny, mający zwrócić uwagę na oferowane wino? Z pewnością oryginalna butelka sprawia wrażenie, że wino w niej zawarte jest nadzwyczajne, co ma skłonić do kupna. Jednak pierwotna przyczyna oplatania butelki złocistym jest inna.
Marqués de Riscal
Oplatanie butelki drucianą siateczką wprowadził pod koniec XIX wieku znany producent wina z regionu Rioja – Marqués de Riscal, głownie w celu ochrony swoich popularnych win przed podróbkami. Do dzisiaj butelka wina czerwonego Marqués de Riscal zachowuje oplatającą ją złocistą siateczkę. Również inny, znany producent z regionu Rioja, bodegas Lopez de Heredia Viña Tondonia opakowuje dojrzewające wina czerwone i białe złocistą siateczką, którą łatwo zdjąć z butelki.
Ponieważ wina Marqués de Riscal zdobywały liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach, stały się wzorcem wysokiej jakości. Zadziałał efekt naśladownictwa. Producenci z innych, mniej znanych i sławnych regionów winiarskich w Hiszpanii, zaczęli także oplatać swoje wina złocistym drucikiem zwłaszcza, że nie ma przepisów regulujących takie ozdabianie butelki wina.
W sklepach znajdziemy więc wina w butelkach oplecionych złocistą siateczką o nazwie rozpoczynającej się od Marqués (Markiz)… pochodzące od takich producentów jak np. Marqués de Caranó z regionu winiarskiego Cariñena w Aragonii. Ich ceny są niższe aniżeli win z Rioja. Warto przekonać się czy faktycznie różnice w cenach win ze złocistym drucikiem odpowiadają jakości.