Kartka z historii wina – artyści Dionizosa z Teos

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Spis Treści:

Spędzając teraz sporo czasu w domu sięgamy po książkę. Ostatnio wróciłem do Anatola France i jego Gospody pod Królową Gęsia Nóżką. Główny bohater, ksiądz Hieronim Goignard wygłasza  filozoficzne mądrości na różne tematy nie stroniąc przy tym od buteleczki wina. Jedna z jego sentencji o winie zainteresowała mnie szczególnie :

„I wzniósłszy kubek do góry, wychylił spory łyk wina. To wino – rzekł- wnosi w organizm ludzki ciepło łagodne i dobroczynne. Napój to godny, bo go opiewano w Teos i Temple przez książąt, poetów bachicznych, przez Anakreona i Chaulieugo.”

Zaciekawiony nazwami i nazwiskami wymienianymi przez księdza postanowiłem sprawdzić co wspólnego mają z winem. Oto czego się doszukałem:

Teos – miasto artystów Dionizosa

Wspomniany Teos, to miasto założone około 1000 lat p.n.e przez Greków z Peloponezu w historycznej krainie  Karia, położonej w Azji Mniejszej (na terytorium dzisiejszej Turcji) na wybrzeżu morza Egejskiego, na północ od Rodos.

Teos - ruiny.
Ruiny miasta Teos,pixabay.com

Miasto słynęło  z handlu morskiego oraz największej w świecie grackim świątyni Dionizosa, gdzie mieścił się ośrodek kultu wina. W Teos działało stowarzyszenie Artystów Dionizosa. Jego członkami byli aktorzy, poeci i muzycy, związani z kultem Dionizosa.

W starożytnej Grecji  czczono Dionizosa (Bachusa), mitologicznego boga płodności, dzikiej natury, winorośli i wina. Na jego cześć odbywały się Dionizje wiejskie, święto wina. Na przełomie grudnia i stycznia otwierano amfory i  przy muzyce i tańcach próbowano młodego wina z ostatnich zbiorów – takie starożytne Beaujolais Nouveau

Anakreont z Teos

Anakrent z Teos
Popiersie Anakreonta, Louvre, wikipedia

Jednym z najbardziej znanych i docenianych poetów był Anakreont z Teos (570 p.n.e -485 p.n.e). Tworzył poezje, pieśni, elegie opiewające wino, śpiew i miłość. Księgi z jego wierszami znajdowały się w Bibliotece Aleksandryjskiej – zachowały się niewielkie fragmenty. Był tak sławny, że w Teos bito monety z jego podobizną. Niestety, miłość do wina skończyła się dla niego tragicznie. Zmarł zadławiwszy się winogronami.

 

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. francopilot

    “Gospoda pod Gęsią Nóżką” pachnie raczej Voltaire’em……

Dodaj komentarz

Wesprzyj moją pracę!

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy bloga

Kim jest autor bloga?

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

Książka dla miłośników wina!

Winnica Profesora - książka.

Wina dla konesera...

Szukasz czegoś?