Wino konesera – Château Duhart – Milon z Domanies Barons de Rotschild

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Najbliższe prezentacje i oceny z cyklu wino dla konesera poświęcone będą winom z posiadłości winiarskich rodziny Rotschildów – Domaines Barons de Rotschild: Carruades de Lafite oraz Château Duhart-Milon z bordoskiego Paulliac, Château l’ Evangile z Pomerol, Amanacaya z argentyńskiej Mendozy oraz Viña Los Vascos z chilijskiego regionu Colchagua.

Château Duhart - Milon logotyp.
Logotyp.

Rodzina Rotschildów zapisała się złotymi zgłoskami w historii światowego winiarstwa. Początek rodzinnej sagi sięga 1868 roku, kiedy Baron James de Rotschild kupił posiadłość Château Lafite w bordoskiej gminie Paulliac.  W klasyfikacji z 1855 roku wino z Château Lafite zostało uznane za jedno z najlepszych i zaliczone do pierwszej klasy Wielkich Win – Premier Grand Cru. Dzisiaj w skład posiadłości winiarskich Rotschildów  Domaines Barons de Rotschild wchodzą Château Duhart- Milon (Paulliac), Château Rieussec (Sauternes), Château l’ Evangile (Pomerol ), natomiast  za granicą Viña Los Vascos w Chile, Bodegas Caro w Argentynie, joint venture z Catena Zapata, oraz Long Dai w Chinach.

Château Duhart – Milon

Wysoką jakość wina z Château Duhart – Milon doceniono w klasyfikacji z 1855 roku plasując je w czwartej klasie Grands Crus – Wielkich Win. Od 1962 roku posiadłość należy do rodziny Rotschildów, która poczyniła znaczne nakłady w celu rozbudowy winnicy i winiarni, zapewniając wysoką jakość wina. Obecnie winnica liczy ponad 70 hektarów, obsadzonych 30 letnimi winoroślami, głownie Cabernet Sauvignon (67%) oraz Merlot (33%). Winogrona zbierane są ręcznie i podlegają ścisłej selekcji. Wino dojrzewa 10-18 miesięcy w dębowych beczkach. Roczna produkcja tego i drugiego wina Mouli de Duhart wynosi około 30 000 skrzynek.

Château Duhart- Milon, 2012, 4 Grand Crus Classé

Kraj, region: Francja, Bordeaux – Paulliac.

Producent: Domanies Barons de Rotschild (Lafite).

Rodzaj: czerwone, wytrawne, dojrzewające.

Odmiany: kupaż  62% Cabernet Sauvignon , 38% Merlot.

Ocena

Ocena - Wino Château Duhart - Milon, 2012.
Wysoka ocena – 4,8!

Wino z rocznika 2012 jest już dostatecznie dojrzałe aby odkryć swoje najlepsze cechy. Bogaty, wyrazisty bukiet zapachowy z nutami czerwonych owoców i beczki, rozwija się po napowietrzeniu. W smaku wyraźne lecz później okrągłe, bardzo dobrze zrównoważone, delikatne taniny , kwasowość prawie niewyczuwalna, nieznaczne nuty przypraw, wino łagodne- 12,5% alkoholu, eleganckie.

Wino Château Duhart – Milon, 2012 ma wszystkie cechy bordoskiego Grand Cru – od winnicyprofesora otrzymuje wysoka ocenę – 4,8/5.

Wino z różnych roczników dostępne jest w sklepach specjalistycznych.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.