Wino konesera – Château Duhart – Milon z Domanies Barons de Rotschild

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Najbliższe prezentacje i oceny z cyklu wino dla konesera poświęcone będą winom z posiadłości winiarskich rodziny Rotschildów – Domaines Barons de Rotschild: Carruades de Lafite oraz Château Duhart-Milon z bordoskiego Paulliac, Château l’ Evangile z Pomerol, Amanacaya z argentyńskiej Mendozy oraz Viña Los Vascos z chilijskiego regionu Colchagua.

Château Duhart - Milon logotyp.
Logotyp.

Rodzina Rotschildów zapisała się złotymi zgłoskami w historii światowego winiarstwa. Początek rodzinnej sagi sięga 1868 roku, kiedy Baron James de Rotschild kupił posiadłość Château Lafite w bordoskiej gminie Paulliac.  W klasyfikacji z 1855 roku wino z Château Lafite zostało uznane za jedno z najlepszych i zaliczone do pierwszej klasy Wielkich Win – Premier Grand Cru. Dzisiaj w skład posiadłości winiarskich Rotschildów  Domaines Barons de Rotschild wchodzą Château Duhart- Milon (Paulliac), Château Rieussec (Sauternes), Château l’ Evangile (Pomerol ), natomiast  za granicą Viña Los Vascos w Chile, Bodegas Caro w Argentynie, joint venture z Catena Zapata, oraz Long Dai w Chinach.

Château Duhart – Milon

Wysoką jakość wina z Château Duhart – Milon doceniono w klasyfikacji z 1855 roku plasując je w czwartej klasie Grands Crus – Wielkich Win. Od 1962 roku posiadłość należy do rodziny Rotschildów, która poczyniła znaczne nakłady w celu rozbudowy winnicy i winiarni, zapewniając wysoką jakość wina. Obecnie winnica liczy ponad 70 hektarów, obsadzonych 30 letnimi winoroślami, głownie Cabernet Sauvignon (67%) oraz Merlot (33%). Winogrona zbierane są ręcznie i podlegają ścisłej selekcji. Wino dojrzewa 10-18 miesięcy w dębowych beczkach. Roczna produkcja tego i drugiego wina Mouli de Duhart wynosi około 30 000 skrzynek.

Château Duhart- Milon, 2012, 4 Grand Crus Classé

Kraj, region: Francja, Bordeaux – Paulliac.

Producent: Domanies Barons de Rotschild (Lafite).

Rodzaj: czerwone, wytrawne, dojrzewające.

Odmiany: kupaż  62% Cabernet Sauvignon , 38% Merlot.

Ocena

Ocena - Wino Château Duhart - Milon, 2012.
Wysoka ocena – 4,8!

Wino z rocznika 2012 jest już dostatecznie dojrzałe aby odkryć swoje najlepsze cechy. Bogaty, wyrazisty bukiet zapachowy z nutami czerwonych owoców i beczki, rozwija się po napowietrzeniu. W smaku wyraźne lecz później okrągłe, bardzo dobrze zrównoważone, delikatne taniny , kwasowość prawie niewyczuwalna, nieznaczne nuty przypraw, wino łagodne- 12,5% alkoholu, eleganckie.

Wino Château Duhart – Milon, 2012 ma wszystkie cechy bordoskiego Grand Cru – od winnicyprofesora otrzymuje wysoka ocenę – 4,8/5.

Wino z różnych roczników dostępne jest w sklepach specjalistycznych.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.