Sezon na grzyby trwa aż do końca listopada. Pogoda sprzyja w lasach, więc na straganach i w sklepach znajdziemy kurki, borowiki, maślaki, podgrzybki i wiele innych jadalnych grzybów. Lubimy grzyby z patelni – są świetne jako smakowy dodatek do risotto, makaronów, do tarty lub pizzy i oczywiście dań mięsnych. Istnieje też wielu amatorów i amatorek zupy grzybowej. Więc, jakie wino do grzybów?
Jakie wino do grzybów? Kilka wskazówek!
Grzyby w tym roku obrodziły, a domowi i profesjonalni kucharze przygotowują z nich smakowite dania. Nie tylko z samych grzybów, lecz jako dodatek do mięs, ryb i główny składnik sosów. Smak grzybów urozmaica dania i nadaje im oryginalny charakter, co obliguje do doboru odpowiedniego do nich wina.
W zależności od rodzaju, grzyby mają różne – charakterystyczne – smaki i aromaty. Dlatego dobór wina do dań z grzybami powinien to uwzględniać. Inne wino będzie najlepsze do borowików, a inne do kurków…
Jakie wino do grzybów? Kurki…
Kurka to grzyb delikatny, który pozostaje chrupki – nawet po ugotowaniu. Jego zapachy są delikatne, charakterystyczne i dobrze rozpoznawalne:
- orzechów laskowych,
- owoców przypominających morelę i mirabelkę,
- w smaku łagodny, kwaskowaty, lekko ostry.
Dlatego należy dobrać wino o podobnym charakterze i stylu – o łagodnych taninach, niezbyt silnej budowie. Tak, aby nie przytłumić smaków dania.
Dobrym wyborem do dań z kurkami będą:
- Pinot Noir z Burgundii, Alzacji, Navarry lub Nowej Zelandii.
- Fleurie lub Saint Amour – łagodne Crus de Beaujolais.
W zależności od dania – można również sięgnąć po wino białe, głównie owocowe Chardonnay czy Verdejo (najlepiej dojrzewające w beczce) z regionu Rueda z dobrej bodegi, na przykład Bodegas Beronia.
Jakie wino do grzybów? Borowiki
Borowik jest grzybem łagodnym w smaku, o zapachu orzechów laskowych i wilgotnej ziemi. Dlatego dobrym winem towarzyszącym daniom z borowikami są wina czerwone o niezbyt silnej strukturze tanin. Takie, które będą przeciwwagą dla maślanego smaku i nut zapachów.
Do dań z borowikami z pewnością świetne będą:
- Bordeaux Supérieur – 3-4 letnie wino z Médoc.
- Brouilly, Morgon lub Juliénas – wyraźne Cru de Beaujolais.
- Valpolicella Superiore z Veneto.
- Rioja – młode (joven) z odmiany Tempranillo.