Jakie wino do grzybów?

Sezon na grzyby trwa aż do końca listopada. Pogoda sprzyja, więc na straganach znajdziemy wiele rodzajów. Jakie wino do grzybów?

Sezon na grzyby trwa aż do końca listopada. Pogoda sprzyja w lasach, więc na straganach i w sklepach znajdziemy kurki, borowiki, maślaki, podgrzybki i wiele innych jadalnych grzybów. Lubimy grzyby z patelni – są świetne jako smakowy dodatek do risotto, makaronów, do tarty lub pizzy i oczywiście dań mięsnych. Istnieje też wielu amatorów i amatorek zupy grzybowej. Więc, jakie wino do grzybów?

Jakie wino do grzybów?
Koszyk z grzybami | Wikipedia.

Jakie wino do grzybów? Kilka wskazówek!

Grzyby w tym roku obrodziły, a domowi i profesjonalni kucharze przygotowują z nich smakowite dania. Nie tylko z samych grzybów, lecz jako dodatek do mięs, ryb i główny składnik sosów. Smak grzybów urozmaica dania i nadaje im oryginalny charakter, co obliguje do doboru odpowiedniego do nich wina.

W zależności od rodzaju, grzyby mają różne – charakterystyczne – smaki i aromaty. Dlatego dobór wina do dań z grzybami powinien to uwzględniać. Inne wino będzie najlepsze do borowików, a inne do kurków…

Jakie wino do grzybów? Kurki…

Kurka to grzyb delikatny, który pozostaje chrupki – nawet po ugotowaniu. Jego zapachy są delikatne, charakterystyczne i dobrze rozpoznawalne:

  • orzechów laskowych,
  • owoców przypominających morelę i mirabelkę,
  • w smaku łagodny, kwaskowaty, lekko ostry.

Dlatego należy dobrać wino o podobnym charakterze i stylu – o łagodnych taninach, niezbyt silnej budowie. Tak, aby nie przytłumić smaków dania.

Jakie wino do grzybów - kurek.
Kurki | Wikipedia.

Dobrym wyborem do dań z kurkami będą:

  • Pinot Noir z Burgundii, Alzacji, Navarry lub Nowej Zelandii.
  • Fleurie lub Saint Amour – łagodne Crus de Beaujolais.

W zależności od dania – można również sięgnąć po wino białe, głównie owocowe Chardonnay czy Verdejo (najlepiej dojrzewające w beczce) z regionu Rueda z dobrej bodegi, na przykład Bodegas Beronia.

Jakie wino do grzybów? Borowiki

Borowik jest grzybem łagodnym w smaku, o zapachu orzechów laskowych i wilgotnej ziemi. Dlatego dobrym winem towarzyszącym daniom z borowikami są wina czerwone o niezbyt silnej strukturze tanin. Takie, które będą przeciwwagą dla maślanego smaku i nut zapachów.

Jakie wino do grzybów - borowików.
Borowiki | Wikipedia.

Do dań z borowikami z pewnością świetne będą:

  • Bordeaux Supérieur – 3-4 letnie wino z Médoc.
  • Brouilly, Morgon lub Juliénas – wyraźne Cru de Beaujolais.
  • Valpolicella Superiore z Veneto.
  • Rioja – młode (joven)  z odmiany Tempranillo.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.