Średniowiecze – kościół i zakonnicy ratują wino

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Średniowiecze – kościół i zakonnicy ratują wino

W średniowieczu główną rolę w rozwoju winiarstwa odegrał kościół, a zwłaszcza mnisi skupieni w licznych klasztorach na terenie całej Europy. Wino potrzebne było do celów religijnych. W przyklasztornych winnicach produkowano duże ilości wina o stosunkowo dobrej, jak na te czasy, jakości.

Ekspertami winiarstwa są zakony Benedyktynów i Cystersów, a kolebką produkcji wina są klasztory Cluny i Citeaux położone w Burgundii.

Do klasztoru Cluny należały setki hektarów ziemi, na której uprawiano zboża, warzywa oraz zakładano winnice. Z kolei do zakonu Cystersów należała posiadłość i winnica Clos de Vougeot. Do dzisiaj powstaje tam doskonałe wino, choć winnica nie należy już do zakonu.

Popyt na wino rośnie za sprawą dużej konsumpcji wśród zakonników. Spożycie wina stało się standardem życia zakonnego, skupionego w ponad 800 klasztorach.

Klasztory Benedyktynów w Europie w X-XII wieku

Klasztory Benedyktynów w Europie w X-XII wieku

Klasztory Cystersów w XII wieku

Klasztory Cystersów w XII wieku

Benedyktyni w Burdundii - opactwo w Cluny

Benedyktyni w Burgundii – opactwo w Cluny                 

Klasztor Cystersów w Citeaux

Klasztor Cystersów w Citeaux

Clos de Vougeot –  słynna winnica Cystersów w Burgundii

Według reguły zakonu Benedyktynów picie jednej kwarty (1,1 l) wina dziennie jest wystarczające, lecz opat może zezwolić na większą konsumpcję. Ograniczenie spożycia wina do kwarty dziennie nie dotyczyło dni świątecznych, których w tym okresie było pond 150 w roku, a osoby duchowne stanowiły prawie 20 % społeczeństwa.

Mnich przy beczce wina

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe, spore zapotrzebowanie na wino wynikało z faktu, że do roku 1414 komunia święta udzielana była pod postacią chleba i wina.

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY