Winnice w niecodziennych miejscach (1/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnice w najbardziej wysuniętym na południe skrawku świata.

W górzystym regionie Central Otago w Nowej Zelandii rozpościerają się winnice położone na najbardziej wysuniętym  na południe skrawku świata. W wysokich górach winnice zajmują obszary w dolinach, na wysokości 200 – 400 metrów. Kontynentalny klimat regionu charakteryzują gorące i suche lata oraz chłodne zimy. Duże różnice temperatur pomiędzy porami roku, a także między dniem i nocą sprzyjają produkcji wina o intensywnym zapachu i głębokim kolorze.

Winnice Centra Otago

Źródło: Fot.resources.news.com.au

Jak wszędzie na świecie, także i w tym zakątku Nowej Zelandii swoje piętno winiarskie odcisnęli Francuzi. Winnice założył tutaj Jean Désiré Féreaud, który w roku 1860 przybył do Nowej Zelandii w pogoni za odkrywcami złota.  Central Otago jest dzisiaj regionem o dużym potencjale rozwoju produkcji czerwonego wina jakościowego, bazującego na szczepach Pinot Noir, i białego opartego na szczepach Pinot Gris oraz Chardonnay. Na ogólnym obszarze prawie 2000 hektarów winnic Pinot Noir zajmuje 1500 hektarów, Pinot Gris 230 ha, a Chardonnay zaledwie 52 ha.

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY