Winnice w niecodziennych miejscach (1/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnice w najbardziej wysuniętym na południe skrawku świata.

W górzystym regionie Central Otago w Nowej Zelandii rozpościerają się winnice położone na najbardziej wysuniętym  na południe skrawku świata. W wysokich górach winnice zajmują obszary w dolinach, na wysokości 200 – 400 metrów. Kontynentalny klimat regionu charakteryzują gorące i suche lata oraz chłodne zimy. Duże różnice temperatur pomiędzy porami roku, a także między dniem i nocą sprzyjają produkcji wina o intensywnym zapachu i głębokim kolorze.

Winnice Centra Otago

Źródło: Fot.resources.news.com.au

Jak wszędzie na świecie, także i w tym zakątku Nowej Zelandii swoje piętno winiarskie odcisnęli Francuzi. Winnice założył tutaj Jean Désiré Féreaud, który w roku 1860 przybył do Nowej Zelandii w pogoni za odkrywcami złota.  Central Otago jest dzisiaj regionem o dużym potencjale rozwoju produkcji czerwonego wina jakościowego, bazującego na szczepach Pinot Noir, i białego opartego na szczepach Pinot Gris oraz Chardonnay. Na ogólnym obszarze prawie 2000 hektarów winnic Pinot Noir zajmuje 1500 hektarów, Pinot Gris 230 ha, a Chardonnay zaledwie 52 ha.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.