Winnice w niecodziennych miejscach (2/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica na dachu świata.

W Chińskiej prowincji, u podnóża Himalajów, francuska firma marek luksusowych LVMH – Louis Vuitton- Moëet- Hennessy założyła winnicę Shanri-La, gdzie zamierza produkować najlepsze w Chinach wino jakościowe. 30 hektarów winnic położone jest na wysokości 2200-2600 metrów, po obu stronach rzeki Mekong.

Winnica na dachu świata

Fot.Jean Christophe Marmara/Le Figrao

Otoczenie winnic jest ekologiczne – czyste powietrze, brak przemysłu. W roku można liczyć na 160 dni słonecznych. Mieszkańcy czterech sąsiednich wiosek zajmują się rolnictwem, głównie hodowlą Jaków. Firma winiarska wynajmuje winnice 150 miejscowym rodzinom i kupuje od nich winogrona. Uprawiane są oczywiście typowe szczepy bordoskie – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc.

Pierwsze wino z 2013 roku, wytworzone w 95 % z Cabernet Sauvignon, cechuje świeżość i zapachy przypraw i pieprzu. W sumie wyprodukowano 2000 skrzynek (24 000 butelek) wina nazwanego Nuage Glorieux (Słynna Chmura). Cena oferowanej do sprzedaży butelki wina jest bardzo wysoka – około 200 EUR. Inwestor tworzy wokół wina mityczną otoczkę kolejnego, luksusowego produktu. W okolicach winnic powstają luksusowe domy gościnne dla bogatych turystów, którzy z pewnością będą gotowi wydać sporo pieniędzy, aby skosztować Słynną Chmurę w otoczeniu Himalajów. Efekt snobizmu odegra tu z pewnością swoją rolę.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.