Winnice w niecodziennych miejscach (2/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica na dachu świata.

W Chińskiej prowincji, u podnóża Himalajów, francuska firma marek luksusowych LVMH – Louis Vuitton- Moëet- Hennessy założyła winnicę Shanri-La, gdzie zamierza produkować najlepsze w Chinach wino jakościowe. 30 hektarów winnic położone jest na wysokości 2200-2600 metrów, po obu stronach rzeki Mekong.

Winnica na dachu świata

Fot.Jean Christophe Marmara/Le Figrao

Otoczenie winnic jest ekologiczne – czyste powietrze, brak przemysłu. W roku można liczyć na 160 dni słonecznych. Mieszkańcy czterech sąsiednich wiosek zajmują się rolnictwem, głównie hodowlą Jaków. Firma winiarska wynajmuje winnice 150 miejscowym rodzinom i kupuje od nich winogrona. Uprawiane są oczywiście typowe szczepy bordoskie – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc.

Pierwsze wino z 2013 roku, wytworzone w 95 % z Cabernet Sauvignon, cechuje świeżość i zapachy przypraw i pieprzu. W sumie wyprodukowano 2000 skrzynek (24 000 butelek) wina nazwanego Nuage Glorieux (Słynna Chmura). Cena oferowanej do sprzedaży butelki wina jest bardzo wysoka – około 200 EUR. Inwestor tworzy wokół wina mityczną otoczkę kolejnego, luksusowego produktu. W okolicach winnic powstają luksusowe domy gościnne dla bogatych turystów, którzy z pewnością będą gotowi wydać sporo pieniędzy, aby skosztować Słynną Chmurę w otoczeniu Himalajów. Efekt snobizmu odegra tu z pewnością swoją rolę.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.