Kartka z historii wina – winnica Leonarda da Vinci

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Jak donosi Decanter Winiarnia Castello di Lozano wyprodukowała 330 butelek wina ze specyficznej odmiany Malvasia di Candia Aromatica, posadzonej w 2015 roku na działce w centrum Mediolanu, tej samej gdzie swoją winnicę uprawiał Leonardo da Vinci. Wino ze zbioru 2018 dojrzewało kilka miesięcy w amforach, a butelki będą oferowane na aukcji.

Odmiana Malvasia di Candia pochodzi z Krety. Już w średniowieczu słodkie wina z dzisiejszego Heraklionu znane były w Europie, w pałacach królów, książąt i biskupów.

Leonardo da Vinci projekt helikoptera

Leonardo da Vinci, projekt helikoptera

Leonardo da Vinci znany głównie z obrazów i rzeźb był także astronomem, matematykiem, inżynierem, kartografem. W wolnym czasie, którego miał niewiele, lubił uprawiać działkę winnicy w Mediolanie, którą podarował mu w 1499 roku Lodovico Sforza w zamian za jedno z jego dzieł – Ostatnią Wieczerzę. Winnica w centrum Mediolanu przetrwała 444 lata, aż do 1943 roku , kiedy została zniszczona bombardowaniami w czasie II Wojny Światowej.

Leonardo da Vinci winnica

Winnica da Vinci w Mediolanie

Projekt rekonstrukcji winnicy realizowany był wspólnie z La Vigna di Leonardo, organizacją zarządzającą muzeum przy winnicy, otwartej dla turystów. Przez 11 lat badacze poszukiwali lokalizacji winnicy da Vinci, napotykając jej ślady w wykopaliskach. Castello di Luzzano wybrano do projektu z racji doświadczenia jakie posiada w uprawie odmiany Malvasia di Candia.

 

Książka o winie – oryginalny prezent pod choinkę

swieta_Obszar roboczy 1

Przewodnik po świecie wina- świąteczna edycja

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.