Kartka z historii wina – winnica Leonarda da Vinci

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Jak donosi Decanter Winiarnia Castello di Lozano wyprodukowała 330 butelek wina ze specyficznej odmiany Malvasia di Candia Aromatica, posadzonej w 2015 roku na działce w centrum Mediolanu, tej samej gdzie swoją winnicę uprawiał Leonardo da Vinci. Wino ze zbioru 2018 dojrzewało kilka miesięcy w amforach, a butelki będą oferowane na aukcji.

Odmiana Malvasia di Candia pochodzi z Krety. Już w średniowieczu słodkie wina z dzisiejszego Heraklionu znane były w Europie, w pałacach królów, książąt i biskupów.

Leonardo da Vinci projekt helikoptera

Leonardo da Vinci, projekt helikoptera

Leonardo da Vinci znany głównie z obrazów i rzeźb był także astronomem, matematykiem, inżynierem, kartografem. W wolnym czasie, którego miał niewiele, lubił uprawiać działkę winnicy w Mediolanie, którą podarował mu w 1499 roku Lodovico Sforza w zamian za jedno z jego dzieł – Ostatnią Wieczerzę. Winnica w centrum Mediolanu przetrwała 444 lata, aż do 1943 roku , kiedy została zniszczona bombardowaniami w czasie II Wojny Światowej.

Leonardo da Vinci winnica

Winnica da Vinci w Mediolanie

Projekt rekonstrukcji winnicy realizowany był wspólnie z La Vigna di Leonardo, organizacją zarządzającą muzeum przy winnicy, otwartej dla turystów. Przez 11 lat badacze poszukiwali lokalizacji winnicy da Vinci, napotykając jej ślady w wykopaliskach. Castello di Luzzano wybrano do projektu z racji doświadczenia jakie posiada w uprawie odmiany Malvasia di Candia.

 

Książka o winie – oryginalny prezent pod choinkę

swieta_Obszar roboczy 1

Przewodnik po świecie wina- świąteczna edycja

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY