Kartka z historii wina -jak to z bąbelkami w winie było

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Już na dworze Króla Słońce – Ludwika XIV- pito wino z Szampanii. Nie miało jednak ono nic wspólnego z winem musującym- szampanem, jaki znamy dzisiaj. Słynne bąbelki w winie mają swoją historię, sięgającą XVII wieku, z którą związany jest mnich Pierre Pérignon.

Klasztor Hautvillers

Klasztor Hautvilliers, fot. idealvine

Kiedy w XVII wieku do klasztoru benedyktynów Hautvilliers w Szampanii przybył mnich Pierre Pérignon musiał być znany ze swoich umiejętności winiarskich, bowiem w 1668 roku powierzono mu pieczę nad klasztornymi piwnicami  i wytwarzaniem wina. W czasach panowania Ludwika XIV mnich Pérignon zajmował się wytwarzaniem wina spokojnego (bez bąbelków) tworząc przy tym podstawy metody szampańskiej.

Metoda szampańska polega na drugiej fermentacji wina w butelce, kiedy uwalniający się dwutlenek węgla – CO2 wywołuje charakterystyczne bąbelki. Przypuszcza się, że zjawisko to odkryto przypadkowo. W tamtych czasach w Szampanii panowały mroźne zimy, z temperaturami poniżej zera. Resztki drożdży w butelkach wina spoczywających w zimnych piwnicach zamierały. Z nastaniem cieplejszej wiosny budziły się do życia rozpoczynając ponowną fermentację.

Czy mnich Pérignon  z klasztoru Hautvilliers jest faktycznie odkrywcą metody szampańskiej i twórcą szampana?

Dom PerignonSzampan Dom Perignon

 

Nie ma na to niezbitych dowodów, choć mnisi umiejętnie budowali legendę o swoim braciszku, genialnym winiarzu. Dziś powiedzielibyśmy, że benedyktyni z Szampanii doskonale opanowali sztukę marketingu i budowania marki.

Niewątpliwie jego zasługą jest łączenie trzech odmian będących podstawą szampana – Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay, wykorzystanie naturalnego korka, składowanie wina na specjalnych stojakach czy nalewanie wina do butelek o grubszych, mocniejszych ściankach.

Jednak wino z klasztoru musiało poczekać wiele lat zanim stało się znane szerszej rzeszy konsumentów. Producentem szampana Dom Pérignon jest prestiżowy Maison de Champagne (Dom Szampana) Moët&Chandon, założony w 1743 roku. Po raz pierwszy szampan Dom Pérignon z rocznika 1921 zaoferowano dopiero w 1935 roku. Sukces handlowy okazał się ogromny, a szampan nazwany imieniem mnicha innowatora gości na stołach i prestiżowych imprezach. W 1961 roku Prezydent Francji Charles de Gaulle podejmował nim Prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ ego, był także obecny na królewskim weselu Księcia Karola z Lady Dianą.

Moet and Chandon siedziba

fot.winnicaprofesora

Obecnie  winnice Moët&Chandon obejmują 1 190 hektarów, a rocznie wytwarza się około 28 000 000 butelek szampana. Ekskluzywny Dom Pérignon Vintage powstaje z wyjątkowej jakości winogron, tylko jako szampan rocznikowy. Od 1921 roku powstały jednie 42 roczniki, a ostatni dostępny na rynku pochodzi z 2009 roku. Stworzono także Dom Pérignon P2W , który dojrzewa w piwnicach 12-15 lat oraz P3 dojrzewający 25 lat. W 1959 roku rozpoczęto wytwarzanie szampana różowego, kupażu Chardonnay i Pinot Noir, wina o zapachach czerwonych owoców i kandyzowanych cytrusów.

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.