Kartka z historii wina -jak to z bąbelkami w winie było

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Już na dworze Króla Słońce – Ludwika XIV- pito wino z Szampanii. Nie miało jednak ono nic wspólnego z winem musującym- szampanem, jaki znamy dzisiaj. Słynne bąbelki w winie mają swoją historię, sięgającą XVII wieku, z którą związany jest mnich Pierre Pérignon.

Klasztor Hautvillers

Klasztor Hautvilliers, fot. idealvine

Kiedy w XVII wieku do klasztoru benedyktynów Hautvilliers w Szampanii przybył mnich Pierre Pérignon musiał być znany ze swoich umiejętności winiarskich, bowiem w 1668 roku powierzono mu pieczę nad klasztornymi piwnicami  i wytwarzaniem wina. W czasach panowania Ludwika XIV mnich Pérignon zajmował się wytwarzaniem wina spokojnego (bez bąbelków) tworząc przy tym podstawy metody szampańskiej.

Metoda szampańska polega na drugiej fermentacji wina w butelce, kiedy uwalniający się dwutlenek węgla – CO2 wywołuje charakterystyczne bąbelki. Przypuszcza się, że zjawisko to odkryto przypadkowo. W tamtych czasach w Szampanii panowały mroźne zimy, z temperaturami poniżej zera. Resztki drożdży w butelkach wina spoczywających w zimnych piwnicach zamierały. Z nastaniem cieplejszej wiosny budziły się do życia rozpoczynając ponowną fermentację.

Czy mnich Pérignon  z klasztoru Hautvilliers jest faktycznie odkrywcą metody szampańskiej i twórcą szampana?

Dom PerignonSzampan Dom Perignon

 

Nie ma na to niezbitych dowodów, choć mnisi umiejętnie budowali legendę o swoim braciszku, genialnym winiarzu. Dziś powiedzielibyśmy, że benedyktyni z Szampanii doskonale opanowali sztukę marketingu i budowania marki.

Niewątpliwie jego zasługą jest łączenie trzech odmian będących podstawą szampana – Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay, wykorzystanie naturalnego korka, składowanie wina na specjalnych stojakach czy nalewanie wina do butelek o grubszych, mocniejszych ściankach.

Jednak wino z klasztoru musiało poczekać wiele lat zanim stało się znane szerszej rzeszy konsumentów. Producentem szampana Dom Pérignon jest prestiżowy Maison de Champagne (Dom Szampana) Moët&Chandon, założony w 1743 roku. Po raz pierwszy szampan Dom Pérignon z rocznika 1921 zaoferowano dopiero w 1935 roku. Sukces handlowy okazał się ogromny, a szampan nazwany imieniem mnicha innowatora gości na stołach i prestiżowych imprezach. W 1961 roku Prezydent Francji Charles de Gaulle podejmował nim Prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ ego, był także obecny na królewskim weselu Księcia Karola z Lady Dianą.

Moet and Chandon siedziba

fot.winnicaprofesora

Obecnie  winnice Moët&Chandon obejmują 1 190 hektarów, a rocznie wytwarza się około 28 000 000 butelek szampana. Ekskluzywny Dom Pérignon Vintage powstaje z wyjątkowej jakości winogron, tylko jako szampan rocznikowy. Od 1921 roku powstały jednie 42 roczniki, a ostatni dostępny na rynku pochodzi z 2009 roku. Stworzono także Dom Pérignon P2W , który dojrzewa w piwnicach 12-15 lat oraz P3 dojrzewający 25 lat. W 1959 roku rozpoczęto wytwarzanie szampana różowego, kupażu Chardonnay i Pinot Noir, wina o zapachach czerwonych owoców i kandyzowanych cytrusów.

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY