Pożary w Kalifornii niszczą winnice, a zmiany klimatu zmniejszają produkcję wina na świecie

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Guebrnator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy  w Kalifornii. Niespotykane dotąd pożary niszczą tysiące hektarów lasów w regionie Sonoma Country, zagrażają mieszkańcom, którzy muszą ewakuować się z miejsca zamieszkania. Pożary dotykają również winnice. Najbardziej znane regiony winiarskie w części północnej to Napa Valley i Sonoma Country. Wprawdzie w większości winnic udało się zebrać winogrona wcześniej, to jednak niektóre nie uniknęły zniszczenia przez rozprzestrzeniający się szybko ogień.

Pożary w KaliforniiPożar zagraża winnicom w Kalifornii, fot. the drink business

W USA wytwarza się  średnio 24 miliony hektolitrów wina rocznie, z czego około 90% w Kalifornii. Tutaj powstają najlepsze wina, takie jak Opus One, legendarne wino stworzone przez Roberta Mondaviego, czy Stag’ s Leep , które w historycznej degustacji na ślepo w 1976 roku w Paryżu pokonało Château Mouton Rotschild – Wielkie Wino z Bordeaux. Od tego czasu wina kalifornijskie zaczęły pojawiać się na rynkach wielu krajów, zyskując coraz więcej zwolenników wśród konsumentów i zmieniając strukturę światowego rynku wina.

Produkcja wina na świecie w 2019 roku spadła o 10%

Gwałtowne pożary w Kalifornii są przyczyną klimatu w tej części USA, charakteryzującego się wysokimi temperaturami, brakiem opadów i narastającą suszą oraz silnymi wiatrami.

winiarz

Zmiany klimatu mają znaczący wpływ na sektor winiarski nie tylko w Kalifornii. Z danych opublikowanych ostatnio przez OIV ( International Organisation of Vine and Wine) wynika, że w 2019 roku światowa produkcja wina spadła  o 31 mln hl, z 294 mln hl w 2018 do 263 mln hl w 2019, czyli tyle ,ile rocznie produkują wina Argentyna, Chile i Brazylia. Największe spadki miały miejsce w Europie: we Francji i Włoszech o  15%,w Hiszpanii  o 24%  oraz w Ameryce Południowej: w Chile o 7% i Argentynie o 10%. Główną przyczyną były wahania pogody, zimna i deszczowa wiosna oraz ekstremalnie gorące lato.

Więcej na temat słynnej degustacji na ślepo w Paryżu oraz rewolucji technologicznej w winiarstwie Kalifornii dowiesz się w Przewodniku po świecie wina:

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

 Z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY