Pożary w Kalifornii niszczą winnice, a zmiany klimatu zmniejszają produkcję wina na świecie

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Guebrnator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy  w Kalifornii. Niespotykane dotąd pożary niszczą tysiące hektarów lasów w regionie Sonoma Country, zagrażają mieszkańcom, którzy muszą ewakuować się z miejsca zamieszkania. Pożary dotykają również winnice. Najbardziej znane regiony winiarskie w części północnej to Napa Valley i Sonoma Country. Wprawdzie w większości winnic udało się zebrać winogrona wcześniej, to jednak niektóre nie uniknęły zniszczenia przez rozprzestrzeniający się szybko ogień.

Pożary w KaliforniiPożar zagraża winnicom w Kalifornii, fot. the drink business

W USA wytwarza się  średnio 24 miliony hektolitrów wina rocznie, z czego około 90% w Kalifornii. Tutaj powstają najlepsze wina, takie jak Opus One, legendarne wino stworzone przez Roberta Mondaviego, czy Stag’ s Leep , które w historycznej degustacji na ślepo w 1976 roku w Paryżu pokonało Château Mouton Rotschild – Wielkie Wino z Bordeaux. Od tego czasu wina kalifornijskie zaczęły pojawiać się na rynkach wielu krajów, zyskując coraz więcej zwolenników wśród konsumentów i zmieniając strukturę światowego rynku wina.

Produkcja wina na świecie w 2019 roku spadła o 10%

Gwałtowne pożary w Kalifornii są przyczyną klimatu w tej części USA, charakteryzującego się wysokimi temperaturami, brakiem opadów i narastającą suszą oraz silnymi wiatrami.

winiarz

Zmiany klimatu mają znaczący wpływ na sektor winiarski nie tylko w Kalifornii. Z danych opublikowanych ostatnio przez OIV ( International Organisation of Vine and Wine) wynika, że w 2019 roku światowa produkcja wina spadła  o 31 mln hl, z 294 mln hl w 2018 do 263 mln hl w 2019, czyli tyle ,ile rocznie produkują wina Argentyna, Chile i Brazylia. Największe spadki miały miejsce w Europie: we Francji i Włoszech o  15%,w Hiszpanii  o 24%  oraz w Ameryce Południowej: w Chile o 7% i Argentynie o 10%. Główną przyczyną były wahania pogody, zimna i deszczowa wiosna oraz ekstremalnie gorące lato.

Więcej na temat słynnej degustacji na ślepo w Paryżu oraz rewolucji technologicznej w winiarstwie Kalifornii dowiesz się w Przewodniku po świecie wina:

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

 Z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.