Nowości u producentów Prosecco

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Prosecco jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych win musujących na świecie. Również w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników, głównie z racji dobrej relacji ceny do jakości. Warto odnotować kilka nowości, jakie przygotowują winiarze z regionu Prosecco.

W czerwcu tego roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano krajobraz Le Collone del Prosecco di Congeliano e Valdobbiadene, zwłaszcza niewielkie, wąskie działki (ciglioni) winnic, opadające tarasami na stromych zboczach oraz oryginalną metodę ( bellussera) uprawy winorośli jako przykład kształtowania i dostosowywania naturalnego krajobrazu przez człowieka.

Prosecco winniceWinnice Prosecco położone na spadzistych zboczach, Consorzio Congeliano Valdobbiadene

Położenie winnic wymaga specjalnej organizacji i metody transportu winogron. Służą temu  wyciągi linowe, na których zaczepione koszyczki , wypełnione zebranymi winogronami, wędrują z góry do dołu stromego zbocza.

Prosecco transport winogron

Transport winogron w winnicy Prosecco

Wina z tegorocznych zbiorów będą pierwszymi, podlegającymi nowym regulacjom, umożliwiającym produkcję bardziej wytrawnego oraz różowego wina.

 Regulacje dotyczą:

– wytwarzania wina metodą  na osadzie z drożdży (siu lieviti), czyli wina musującego zamkniętego w butelce, co nawiązuje do tradycji produkcji wina w tym regionie

– produkowania wina Extra Dry o zawartości cukru resztkowego do 6 gr/l, czyli nadanie Prosecco mineralnej elegancji

– produkowania różowego Prosecco

Prosecco BIO

Ponadto, w czerwcu 2019 zakazano używać w winnicach regionu Prosecco pestycydów. Jest to początek projektu „protokołu uprawy winnicy” jaki ma doradzać winiarzom w ochronie środowiska i produkcji certyfikowanego wina BIO.

Prosecco różowe

Nowością w 2020 roku będzie różowe Prosecco, które już w styczniu ukaże się na rynku w Wielkiej Brytanii, a później w innych krajach. Zgodnie z zatwierdzonymi regulacjami DOC Prosecco Rosé musi, w trakcie drugiej fermentacji, pozostawać 60 dni w zbiornikach pod ciśnieniem . Celem jest stabilizacja koloru.

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY