Winem świętowano umowy handlowe

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

W starożytnym Rzymie winem opijano sukcesy militarne, spotkania towarzyskie oraz udane transakcje handlowe. Dzisiaj obyczaj ten wcale nie utracił na znaczeniu.

Właśnie  podczas wizyty w Chinach, Prezydent Francji Emmanuel Macron i Prezydent Chin Xi Jinping wznieśli toast francuskim winem, pieczętując symbolicznie nową umowę handlową.

Macron i Xi Jiping

Prezydenci Emmanuel Macron i Xi Jinping wznoszą toast za nową umowę handlową, fot. the drink business

Przywódcy obydwu krajów przebywali w Szanghaju w celu wypracowania umowy między UE i Chinami o ochronie żywności i napojów przed fałszerstwami ,ochronie marek oraz 100 europejskich oznaczeń pochodzenia Geographical Indications, m.in. win, szampanów, Scotch whiskey, w Chinach i odpowiednio 100 oznaczeń chińskich produktów w krajach UE.

Na prywatną kolację z Prezydentem Chin, Emmanuel Macron przyniósł butelkę DRC Romanée Conti 1978.  

Wino z tego rocznika jest wyjątkowe i bardzo drogie. W styczniu na aukcji w Hongkongu cena butelki przekroczyła ekwiwalent 90 000 PLN. Innym winem serwowanym podczas spotkania było La Clape 2016 z Château l’ Hospitalet z Langwedocji świadcząc o tym, że wyśmienite wina francuskie mogą powstawać nie tylko w Bordeaux czy Burgundii.Obydwaj prezydenci raczyli się już wcześniej francuskim wielkim winem. Podczas obiadu na francuskiej riwierze na początku tego roku podano wino Château Petrus z regionu Pomerol.

Więcej o winie i cenach Romanee Conti:

Ile za butelkę wyjątkowego, rzadkiego wina jest skłonny zapłacić kolekcjoner -1000, 10 000, 100 000 …..USD? Okazuje się, że dużo więcj, a ceny win kolekcjonerskich sięgają niebotycznych kwot.

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY