Winem świętowano umowy handlowe

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

W starożytnym Rzymie winem opijano sukcesy militarne, spotkania towarzyskie oraz udane transakcje handlowe. Dzisiaj obyczaj ten wcale nie utracił na znaczeniu.

Właśnie  podczas wizyty w Chinach, Prezydent Francji Emmanuel Macron i Prezydent Chin Xi Jinping wznieśli toast francuskim winem, pieczętując symbolicznie nową umowę handlową.

Macron i Xi Jiping

Prezydenci Emmanuel Macron i Xi Jinping wznoszą toast za nową umowę handlową, fot. the drink business

Przywódcy obydwu krajów przebywali w Szanghaju w celu wypracowania umowy między UE i Chinami o ochronie żywności i napojów przed fałszerstwami ,ochronie marek oraz 100 europejskich oznaczeń pochodzenia Geographical Indications, m.in. win, szampanów, Scotch whiskey, w Chinach i odpowiednio 100 oznaczeń chińskich produktów w krajach UE.

Na prywatną kolację z Prezydentem Chin, Emmanuel Macron przyniósł butelkę DRC Romanée Conti 1978.  

Wino z tego rocznika jest wyjątkowe i bardzo drogie. W styczniu na aukcji w Hongkongu cena butelki przekroczyła ekwiwalent 90 000 PLN. Innym winem serwowanym podczas spotkania było La Clape 2016 z Château l’ Hospitalet z Langwedocji świadcząc o tym, że wyśmienite wina francuskie mogą powstawać nie tylko w Bordeaux czy Burgundii.Obydwaj prezydenci raczyli się już wcześniej francuskim wielkim winem. Podczas obiadu na francuskiej riwierze na początku tego roku podano wino Château Petrus z regionu Pomerol.

Więcej o winie i cenach Romanee Conti:

Ile za butelkę wyjątkowego, rzadkiego wina jest skłonny zapłacić kolekcjoner -1000, 10 000, 100 000 …..USD? Okazuje się, że dużo więcj, a ceny win kolekcjonerskich sięgają niebotycznych kwot.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.