Podczas wykopalisk archeologicznych na prawym brzegu rzeki Vesle – niedaleko Reims, stolicy Szampanii – odkopano trzy drewniane beczki na wino z okresu szacowanego na 1-4 wiek. Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego?
Beczki na wino z czasów Cesarstwa
Na klepkach beczek odnaleziono ślady kwasu jabłkowego i winowego, które świadczą o fermentacji alkoholowej, jaka ma miejsce przy wytwarzaniu wina. Dodatkowo, na beczkach znajdują się oznaczenia dowodzące, że służyły do transportu wina. Każda beczka zbudowana była z 22-25 klepek o długości dwóch metrów oraz mieściła 1000-1200 litrów.
Beczki zachowały się w dobrym stanie. Badacze mogli odkryć wiele szczegółów na temat techniki budowy oraz materiału, z którego powstały. Drewnem do budowy beczek nie był dąb lecz srebrzysta jodła, natomiast klepki były kształtowane podobnie jak dzisiaj. Obręcze wykonano z leszczyny przytwierdzanej trawą o grubych liściach. Zarówno jodła jak i trwa pochodziły raczej z południa Europy. Beczki były plombowane smołą, którą wówczas pozyskiwano z destylacji drewna sosnowego.
Beczki mają różne znaki i stemple umieszczone przez bednarza czy właściciela, podobnie jak ma to miejsce dzisiaj.
“Składanie klepek było powierzane mistrzowi. Od jego pracy zależała trwałość beczki. Po złożeniu bednarz umieszczał swój znak, wypalając go gorącym żelazem”
wyjaśniają badający beczki naukowcy.
Znaki umieszczano zazwyczaj na dnie beczki lub przy otworze na korek. Także kupiec handlujący winem oznaczał beczki po to, aby po napełnieniu winem wróciły do niego. Dodatkowo zaznaczano ostatecznego odbiorcę a także nadawcę wysyłanej beczki, podobnie jak dzisiaj przy przesyłce pocztowej.
Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego
Kilka klepek ma naniesione napisy na zewnętrznej stronie, głównie wskazujące na nazwę wykonawcy. Niekiedy zaznaczano rodzaj wina i wysyłaną ilość, zwłaszcza wina przeznaczonego dla armii, kupców czy właścicieli tawern.
Okazuje się, że w sektorze wina zaangażowanych było wiele podmiotów, winiarzy, rzemieślników, kupców, transport, pośredników (…)
dodają naukowcy.
Resztki beczek zostały umieszczone w Reims, na wystawie ufundowanej przez Champagne Tattinger. Podobne beczki odnajdywano na terenie Węgier i Rumunii.
Wino w Cesarstwie Rzymskim
W Cesarstwie Rzymskim handel winem był lukratywną działalnością, rozwijaną na szeroką skalę. W obszarze śródziemnomorskim do transportu wina używano glinianych amfor. Natomiast na terenach północnych korzystano z beczek, które przed przybyciem Rzymian były używane przez ludy Celtyckie. Duże ilości wina przewożono z południa na północ do stacjonujących w Europie oraz Anglii legionów rzymskich.
Ponieważ transport produktów w tamtych czasach odbywał się często rzekami – Rodanem, Renem, Mozelą, Dunajem – większość beczek odnajdowano w pobliżu szlaków wodnych.
- Szczegółowy raport z badań odnalezionych beczek znajdziesz w wersji francuskiej i angielskiej TUTAJ.
Przewodnik po Świecie Wina
Więcej o współczesnych beczkach na wino, ich budowie, rodzaju oraz roli jaką pełnią w produkcji wina dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina“.