Kartka z historii wina – beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Odkopano trzy drewniane beczki na wino z okresu szacowanego na 1-4 wiek. To beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego?

Podczas wykopalisk archeologicznych na prawym brzegu rzeki Vesle – niedaleko Reims, stolicy Szampanii – odkopano trzy drewniane beczki na wino z okresu szacowanego na 1-4 wiek. Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego?

Beczki na wino z czasów Cesarstwa

Na klepkach beczek odnaleziono ślady kwasu jabłkowego i winowego, które  świadczą o fermentacji alkoholowej, jaka ma miejsce przy wytwarzaniu wina. Dodatkowo, na beczkach znajdują się oznaczenia dowodzące, że służyły do transportu wina. Każda beczka zbudowana była z 22-25 klepek o długości dwóch metrów oraz mieściła 1000-1200 litrów.

Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Starożytna beczka na wino.

Beczki zachowały się w dobrym stanie. Badacze mogli odkryć wiele szczegółów na temat techniki budowy oraz materiału, z którego powstały. Drewnem do budowy beczek nie był dąb lecz srebrzysta jodła, natomiast klepki były kształtowane podobnie jak dzisiaj. Obręcze wykonano z leszczyny przytwierdzanej  trawą o grubych liściach. Zarówno jodła jak i trwa pochodziły raczej z południa Europy. Beczki były plombowane smołą, którą wówczas pozyskiwano z destylacji drewna sosnowego.

Beczki mają różne znaki i stemple umieszczone przez  bednarza czy właściciela, podobnie jak ma to miejsce dzisiaj.

Składanie klepek było powierzane mistrzowi. Od jego pracy zależała trwałość beczki. Po złożeniu bednarz umieszczał swój znak, wypalając go gorącym żelazem”

wyjaśniają badający beczki naukowcy.

Znaki umieszczano zazwyczaj na dnie beczki lub przy otworze na korek. Także kupiec handlujący winem oznaczał beczki po to, aby po napełnieniu winem wróciły do niego. Dodatkowo zaznaczano ostatecznego odbiorcę a także nadawcę wysyłanej beczki, podobnie jak dzisiaj przy przesyłce pocztowej.

Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Kilka klepek ma naniesione napisy na zewnętrznej stronie, głównie wskazujące na nazwę wykonawcy. Niekiedy zaznaczano rodzaj wina i wysyłaną ilość, zwłaszcza wina przeznaczonego dla armii, kupców czy właścicieli tawern.

Okazuje się, że w sektorze wina zaangażowanych było wiele podmiotów, winiarzy, rzemieślników, kupców, transport, pośredników (…)

dodają naukowcy.

Resztki beczek zostały umieszczone w Reims, na wystawie ufundowanej przez Champagne Tattinger. Podobne beczki odnajdywano na terenie Węgier i Rumunii.

Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Odnawianie beczek w muzeum w Moguncji przed umieszczeniem ich na wystawie w Reims.

Wino w Cesarstwie Rzymskim

W Cesarstwie Rzymskim handel winem był lukratywną działalnością, rozwijaną na szeroką skalę. W obszarze śródziemnomorskim do transportu wina używano glinianych amfor. Natomiast na terenach północnych korzystano z beczek, które przed przybyciem Rzymian były używane przez ludy Celtyckie. Duże ilości wina przewożono z południa na północ do stacjonujących  w Europie oraz Anglii legionów rzymskich.

Ponieważ transport produktów w tamtych czasach odbywał się często rzekami – Rodanem, Renem, Mozelą, Dunajem – większość beczek odnajdowano w pobliżu szlaków wodnych.

Beczki na wino z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Miejsca gdzie znaleziono beczki, narzędzia bednarskie oraz szlaki transportu wina w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
  • Szczegółowy raport z badań odnalezionych beczek znajdziesz w wersji francuskiej i angielskiej TUTAJ.

Przewodnik po Świecie Wina

Więcej o współczesnych beczkach na wino, ich budowie, rodzaju oraz roli jaką pełnią w produkcji wina dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina“.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.