Piwo jak wino

Na konkurencyjnym rynku piwa - zdominowanym przez wielkich międzynarodowych graczy - znalezienie niszy dla małej piwiarni nie jest łatwe.

Na konkurencyjnym rynku piwa – zdominowanym przez wielkich międzynarodowych graczy – znalezienie niszy dla małej piwiarni nie jest łatwe. Szukając oryginalnych rozwiązań, francuscy rzemieślniczy producenci rozpoczęli produkcję piwa dojrzewającego w używanych, dębowych beczkach po winie lub innych alkoholach, koniaku czy whiskey. Piwo jak wino?

Piwo jak wino, ponieważ dojrzewało w beczce.
Piwo dojrzewające w dębowej beczce | fot. le monde

Piwo jak wino – starzone w beczce

W USA piwo starzone w beczce jest już popularne od dłuższego czasu. We Francji około 10 piwiarni rzemieślniczych rozpoczyna produkcję piwa dojrzewającego w beczkach, korzystając z bogatego doświadczenia winiarzy i dużego rynku beczek używanych.

Piwo dojrzewające ponad rok w beczce po winie lub koniaku nabiera innego charakteru.

Jest bardziej złożone w smaku, który dłużej utrzymuje się w ustach.

twierdzi Alexis Madelin.

Piwowar starzejący swoje piwo w  dębowych beczkach po winie z Burgundii, z regionów Chablis czy Pommard.  Natomiast Benjamin Pastwa z alzackiej piwiarni Bendorf, którego piwo dojrzewa w beczkach po whiskey.

Jest to piwo, które należy smakować powoli

dodaje.
Piwo jak wino, ponieważ dojrzewało w beczce - Wilde Leeuw.
WIlde Leeuw, piwo dojrzewające w beczce | Brasserie du Pays Flamand.

Generalnie piwa są mniej chmielowe oraz bardziej jęczmienne, z nutami drewna. Często są bardziej kwaskowate aniżeli piwo klasyczne, o większej zawartości alkoholu i szerokiej gamie zapachów, w zależności rodzaju alkoholu,  przechowywanego poprzednio w beczkach. Zanim pojawiły się zbiorniki ze stali nierdzewnej piwo przechowywano w drewnianych beczkach. Piwa sprzed 200-300 lat były z pewnością bardziej kwaśne, o garbnikowej budowie pochodzące z drewna beczki.

Na razie udział takich piw na rynku jest marginalny zwłaszcza, że ich cena jest wyższa z racji kosztów beczek i robocizny oraz niewielkie produkcji. Ponadto podaż używanych beczek jest ograniczona. Duży popyt na używane beczki pochodzi od producentów whiskey oraz wódek.

Na razie produkujemy tylko 800 butelek beczkowego piwa Orge i Raisin, lecz w tym roku podwoimy produkcję. W ciągu dwóch tygodni sprzedajemy cały zapas.

mówi Alexis Madelin.

Czy piwo dojrzewające w dębowych beczkach przyjmie się na rynku?

Z pewnością jest ciekawostką i znajdzie amatorów szukających oryginalnych smaków. Jednak szanse na zajęcie liczącego się miejsca na rynku piwa są niewielkie. Koszty produkcji piwa beczkowego są – podobnie jak  dojrzewającego w beczce wina – wysokie. Przy niewielkiej produkcji cena butelki takiego piwa musi być znacznie wyższa w porównaniu do piwa masowej produkcji, warzonego w standardowy sposób.

Ponadto wielu amatorów jest przyzwyczajonych do tradycyjnego smaku piwa. Dlatego piwo dojrzewające w beczce po winie pozostanie produktem niszowym.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY