Nadzwyczajna ekspansja światowego handlu winem

Rok 2020 był bardzo trudny dla światowego handlu winem, problemy notował też eksport wina. Za to 2021 rozpoczął ożywienie rynkowe...

Rok 2020 był bardzo trudny dla światowego handlu winem, problemy notował też eksport wina. Z jednej strony pandemia poważnie zakłóciła funkcjonowanie rynku wina, z drugiej hamulcem handlu okazały się decyzje protekcjonistyczne USA. Decyzje nakładające cła na wino z UE, Chin podnoszące o ponad 200% cła na wino z Australii czy nowe przepisy dotyczące wina musującego w Rosji.

W roku 2021 nastąpiło ożywienie na rynku wina, a światowy handel winem osiągnął rekordowe wyniki. Wolumen eksportu wina wzrósł ponad  5,5%, a wartość aż 13,5% – osiągając 110 milionów hl i ponad  33,6 mld eur, przy średniej cenie litra wina 3,11 eur ( najwyższej od wielu lat).

W 2021 roku światowy eksport wina osiągnął 110 milionów hektolitrów.

Największą wartość w eksporcie przyniosły wina musujące i butelkowane, natomiast wino luzem – pomimo wzrostu wolumenu – utraciło na wartości. Wynikało to przede wszystkim i głównie z racji spadku cen.

Największe podmioty – eksport wina

Pięć krajów o największym eksporcie wina Francja, Włochy, Hiszpania, Chile, Australia stanowi prawie 70% wolumenu i wartości eksportu światowego. Kolejność eksporterów jest odmienna w zakresie ilości i wartości wina.

  • Najwięcej hektolitrów wina eksportuje Hiszpania (23 mln.hl),
  • wyprzedzając Włochy, Francję i pozostałe kraje.

Jednak pod względem wartości eksportu liderem jest Francja (11mld. eur) wyprzedzając Włochy (7 mld. eur) i znacznie Hiszpanię (2,8 mld. eur).

Eksport wina - wykres.

Wartość światowego eksportu wina w 2021 roku w mld eur oraz średnia cena litra wina w eur

Eksport wina - wykres.

Różnice między wolumenem i wartością eksportu wynikają z jego struktury produktowej oraz cen wina. We francuskim eksporcie główny udział mają szampany oraz butelkowane wina jakościowe, oznaczone pochodzeniem AOC/AOP. Francja eksportuje śladowe ilości wina luzem, jest natomiast dużym importerem wina luzem – m.in. z Hiszpanii, gdzie jest tanie. Z kolei Hiszpania jest największym sprzedawcą wina luzem, które stanowi znaczna część eksportu całkowitego. Związana jest z tym średnia cena wina – najwyższa wina francuskiego, prawie 8 eur za litr, natomiast tanie wino luzem w eksporcie Hiszpanii zbija średnią cenę litra wina do niskiego poziomu 1,2 eur.

Struktura produktowa eksportu wina

  • Wino butelkowane. Wino butelkowane (spokojne) stanowi 53% wielkości światowego eksportu (57 mln. hl) i ponad 69% wartości (23,3 mld. eur). Wino tej kategorii odnotowało znaczny wzrost średniej ceny, do 4,06 eur/l.

Włochy, Francja i Hiszpania to główni dostawcy tej kategorii wina na rynek światowy. W sumie stanowią prawie 53% światowego eksportu wina butelkowanego. Pozostałą część rynku światowego zajmują Niemcy, Portugalia oraz kraje Nowego Świata – Chile, Australia, Argentyna i Nowa Zelandia.

Eksport wina, najwięcej butelkowanego.

W eksporcie wina butelkowanego przodują Włochy – 12 mln. hl , wyprzedzając Francję – 10 mln. hl i Hiszpanię, która  w 2021 roku odnotowała największy wzrost eksportu (10,4%) , wysyłając na rynki wielu krajów prawie 8 mln. hl.  Z kolei Francja otrzymuje największe przychody – 6,5 mld eur przy średniej cenie 6,56 eur/l, znacznie wyższej od cen Włoch i Hiszpanii. Włochy osiągają z eksportu 4.8 mld eur, Hiszpania 1,8 mld eur. przy średniej cenie Włoch 3,8 eur/l i  Hiszpanii 2,36 eur/l.

  • Wino musujące Wino musujące pobiło wszelkie rekordy wzrostu – wolumen światowego eksportu wzrósł o 18,8% do 10,3 mln. hl, natomiast wartość aż o 26% do 7 mld eur.

Średnia cena wzrosła o 6,3% do 6,97 eur /l . Po raz pierwszy w historii eksport wina musującego przekroczył w ciągu roku miliard butelek i prawie siedem miliardów euro. Obecnie wino musujące stanowi 9,5% wolumenu światowego handlu winem i 21% wartości.

Z Francji, Hiszpanii i Włoch pochodzi 85% światowego eksportu wina musującego. Przychody z eksportu francuskiego szampana wynoszą pond 3,7 mld eur, czyli 52% przychodów światowych z wina musującego. Na drugim miejscu plasują się Włochy z przychodami 1,7 mld eur. Na dalszych miejscach są Niemcy, Australia, Nowa Zelandia, RPA i Argentyna.

  • Wino luzem. Wino luzem stanowi 33% wielkości  (35,5 mln hl)światowego eksportu, lecz tylko 7,4% wartości (2,5 mld eur). Jest to rezultatem niskich cen wina, które spadły średnio o ponad 6% do 0,7 eur za litr.

Od wielu lat największym producentem i liderem eksportu wina luzem jest Hiszpania. Hiszpańskie wino jest tanie, zaledwie 0,37 eur za litr. Wielkość eksportu przekracza 12,8 mln.hl lecz wartościowo tylko 475 mln eur. Hiszpańskie wino luzem stanowi 36% wina światowego tej kategorii, lecz tylko 19% wartości globalnej.

Tysiące litrów na eksport wina.
Tysiące hektolitrów wina w zbiornikach spółdzielni winiarskiej Virgen de las Vinas w hiszpańskim regionie Castilla la Mancha, eksportowego potentata wina luzem.

Daleko są inne kraje – Włochy 3,6 mln hl, Australia 3,59 mln hl, Nowa Zelandia 1,2 mln hl. Ceny wina luzem z tych krajów są dwukrotni wyższe od hiszpańskich i wynoszą od 0,71 eur/l we Włoszech do 0,89 eur/l w Australii.

  • Wino w kartoniku. Wino w kartoniku (big-in-box),którego popularność niepomiernie wzrosła w pierwszym okresie pandemii, w 2021 roku zaczęło tracić udział rynkowy na świecie.

Wolumen eksportu spadł o 4% do 3,9 mld hl, a wartość o prawie 2% do 0,6 mld eur, pomimo wzrostu ceny do 1,63 eur/l. Obecnie stanowi 3,7% światowego wolumenu eksportu wina  i 1,9% wartości.

Dane statystyczne : OIV, Tecnovino

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. ania

    to bardzo ciekawe informacje, człowiek nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy które dzieją się na świecie.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY