Saint Amour – Święta Miłość na Walentynki

Wśród wszystkich win, najbardziej wyjątkowym na Walentynki jest "Saint Amour - Święta Miłość" z francuskiego regionu Beaujolais.

Święto zakochanych – Walentynki – obchodzone jest 14 lutego w wielu krajach. Z tej okazji winiarze przygotowują okolicznościowe edycje wina, ozdabiane symbolicznymi etykietami. Wśród wszystkich win wyjątkowym na Walentynki jest „Saint Amour – Święta Miłość” z francuskiego regionu Beaujolais.

Święty Walenty – patron Walentynek

Aby poznać historię Walentynek musimy cofnąć się do starożytnego Rzymu. W latach 492-496 papieżem i biskupem Rzymu był Gelazjusz I, który usiłował wyeliminować pogańskie święta i zastąpić je katolickimi. Jednym z takich świąt – obchodzonych w Rzymie w dniu 15 lutego – było Lupercales. Święto na cześć wilczycy (Luperca), która zgodnie z legendą karmiła Remusa i Romulusa, założycieli i pierwszych władców Rzymu.

Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, Wikipedia.

Papież Gelazjusz postanowił, aby w przeddzień Lupercales obchodzić święto na cześć Świętego Walentego

Biskup Walenty żył w III wieku w Rzymie za panowania Klaudiusza II. Cesarz  zabronił młodym żołnierzom żenić się. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, a miłość i spotkania z kobietami osłabiają zdolność do walki. Walenty nie respektował cesarskiego rozporządzenia i potajemnie udzielał ślubu zakochanym, młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, a później – 14 lutego 269 roku – stracony. Kościół uznał go za męczennika i ogłosił świętym. Dwa wieki później papież Gelazjusz II wykorzystał ten historyczny fakt w celu pozbycia się pogańskiego święta Lupercales.

Protoplaści Walentynek

W Stanach Zjednoczonych, Anglii i wielu innych krajach – także w Polsce – Walenty jest uznawany za patrona zakochanych, a  dzień 14 lutego – decyzją papieża Gelazjusza z roku 496 – obchodzony jest jako Dzień św. Walentego (Walentynki).

Symbolem miłości, umieszczanym na kartkach z walentynkowymi życzeniami jest aniołek z łukiem i kołczanem pełnym strzał. W mitologii rzymskiej jest to Kupidyn lub Amor – bóg miłości, syn Wenus – natomiast w mitologii greckiej nosi nazwę Erosa – syna bogini Afrodyty. Ugodzony strzałą aniołka zakochiwał się. Amor stał się symbolem walentynek.

Skąd pochodzi obyczaj wysyłania życzeń i upominków na Walentynki?

Zwyczajem Walentynek jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami, a także obdarowywania drobnymi upominkami. Obchody Walentynek rozpoczęły się w XIX wieku w USA, w miejscowości Worcester – Massachusettes. Mieszkająca tam Esther  Howland wpadła na pomysł drukowania kartek z dedykacją i obrazkami serca na dzień Świętego Walentego, które później sprzedawała w księgarni swojego ojca. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i przetrwał do dnia dzisiejszego.

Saint Amour na Walentynki

Święta Miłość – Saint Amour, żadne inne wino nie wyraża tak uczuć, jakie towarzyszą Walentynkom. Właśnie podczas Walentynek wino wznosi się na szczyt popularności wśród konsumentów w wielu krajach. Saint Amour  jest  jednym z najlepszych win z francuskiego regionu Beaujolais – należy do tzw. Crus de Beaujolais.

Wino powstaje wyłącznie z winogron odmiany Gamay podczas specjalnego procesu winifikacji węglowej. Gleby gliniasto – krzemowe przyczyniają się do powstawania win delikatnych i eleganckich, o aromatach czerwonych owoców i kwiatów piwonii. Wino pije się jako młode.

Tutaj powstaje Saint Amour.
Winnice Saint Amour zajmują jeden z najmniejszych obszarów Cru de Beaujolais, fot. geo.fr

Z okazji Walentynek, etykiety butelek wina Saint Amour ozdabiane są symbolami miłości:

Saint Amour - etykieta.
Saint Amour - historyczna etykieta.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.