Saint Amour – Święta Miłość na Walentynki

Wśród wszystkich win, najbardziej wyjątkowym na Walentynki jest "Saint Amour - Święta Miłość" z francuskiego regionu Beaujolais.

Święto zakochanych – Walentynki – obchodzone jest 14 lutego w wielu krajach. Z tej okazji winiarze przygotowują okolicznościowe edycje wina, ozdabiane symbolicznymi etykietami. Wśród wszystkich win wyjątkowym na Walentynki jest “Saint Amour – Święta Miłość” z francuskiego regionu Beaujolais.

Święty Walenty – patron Walentynek

Aby poznać historię Walentynek musimy cofnąć się do starożytnego Rzymu. W latach 492-496 papieżem i biskupem Rzymu był Gelazjusz I, który usiłował wyeliminować pogańskie święta i zastąpić je katolickimi. Jednym z takich świąt – obchodzonych w Rzymie w dniu 15 lutego – było Lupercales. Święto na cześć wilczycy (Luperca), która zgodnie z legendą karmiła Remusa i Romulusa, założycieli i pierwszych władców Rzymu.

Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, Wikipedia.

Papież Gelazjusz postanowił, aby w przeddzień Lupercales obchodzić święto na cześć Świętego Walentego

Biskup Walenty żył w III wieku w Rzymie za panowania Klaudiusza II. Cesarz  zabronił młodym żołnierzom żenić się. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, a miłość i spotkania z kobietami osłabiają zdolność do walki. Walenty nie respektował cesarskiego rozporządzenia i potajemnie udzielał ślubu zakochanym, młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, a później – 14 lutego 269 roku – stracony. Kościół uznał go za męczennika i ogłosił świętym. Dwa wieki później papież Gelazjusz II wykorzystał ten historyczny fakt w celu pozbycia się pogańskiego święta Lupercales.

Protoplaści Walentynek

W Stanach Zjednoczonych, Anglii i wielu innych krajach – także w Polsce – Walenty jest uznawany za patrona zakochanych, a  dzień 14 lutego – decyzją papieża Gelazjusza z roku 496 – obchodzony jest jako Dzień św. Walentego (Walentynki).

Symbolem miłości, umieszczanym na kartkach z walentynkowymi życzeniami jest aniołek z łukiem i kołczanem pełnym strzał. W mitologii rzymskiej jest to Kupidyn lub Amor – bóg miłości, syn Wenus – natomiast w mitologii greckiej nosi nazwę Erosa – syna bogini Afrodyty. Ugodzony strzałą aniołka zakochiwał się. Amor stał się symbolem walentynek.

Skąd pochodzi obyczaj wysyłania życzeń i upominków na Walentynki?

Zwyczajem Walentynek jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami, a także obdarowywania drobnymi upominkami. Obchody Walentynek rozpoczęły się w XIX wieku w USA, w miejscowości Worcester – Massachusettes. Mieszkająca tam Esther  Howland wpadła na pomysł drukowania kartek z dedykacją i obrazkami serca na dzień Świętego Walentego, które później sprzedawała w księgarni swojego ojca. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i przetrwał do dnia dzisiejszego.

Saint Amour na Walentynki

Święta Miłość – Saint Amour, żadne inne wino nie wyraża tak uczuć, jakie towarzyszą Walentynkom. Właśnie podczas Walentynek wino wznosi się na szczyt popularności wśród konsumentów w wielu krajach. Saint Amour  jest  jednym z najlepszych win z francuskiego regionu Beaujolais – należy do tzw. Crus de Beaujolais.

Wino powstaje wyłącznie z winogron odmiany Gamay podczas specjalnego procesu winifikacji węglowej. Gleby gliniasto – krzemowe przyczyniają się do powstawania win delikatnych i eleganckich, o aromatach czerwonych owoców i kwiatów piwonii. Wino pije się jako młode.

Z okazji Walentynek, etykiety butelek wina Saint Amour ozdabiane są symbolami miłości:

Saint Amour - etykieta.
Saint Amour - historyczna etykieta.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY