Nowe oznaczenia hiszpańskiego wina musującego Cava

Niebawem, przy zakupie popularnego „hiszpańskiego szampana” Cava będzie nam łatwiej rozpoznać jego kategorię, jakość i cenę.

Cava to słynne, hiszpańskie wino musujące wytwarzane metodą szampańską, nazywaną także tradycyjną. Druga fermentacja, podczas której powstają słynne bąbelki, odbywa się w butelce. Następnie wino dojrzewa wiele miesięcy w piwnicy. Odmiana wina jest wytwarzana głównie w Katalonii – w regionie winiarskim Penedes – jako kompozycja trzech odmian: Macabeo, Parellada i Xarello, a także Chardonnay przy produkcji wina blanc de blanc. Wino oznaczone DO powstaje także w regionie Navarra, Rioja czy Valencia.

Tutaj powstaje Cava.
Wino Cava jest wytwarzane na 38 000 hektarów winnic przez 6800 winiarzy i w 370 winiarniach, fot. Palm&Wine.

Nowe oznaczenia na etykiecie CAVA

Niebawem, przy zakupie popularnego „hiszpańskiego szampana” będzie nam łatwiej rozpoznać jego kategorię, jakość i cenę. Rada Regulacyjna DO Cava (Consejo Regulador Cava DO – Denominación de Origen) zatwierdziła nowe oznaczenia na etykiecie wina. Oznaczenia mają wskazywać i gwarantować klasę jakości wina. Nowe oznaczenia pozwolą konsumentowi na bezpośrednią identyfikację wina.

Wina musujące Cava.
Nowe etykiety wina CAVA.

Nowe etykiety będą stopniowo wprowadzane do końca 2023 roku, choć już w tym roku pojawią się na najnowszych rocznikach.

 “…nowe etykiety odróżniają nas oraz identyfikują jako oryginalna z oznaczeniem pochodzenia – Denominación de Origen. Jest to jedyny, oficjalny wyznacznik certyfikacji gwarantujący konsumentowi jakość wina oraz potwierdzający prawdziwość oznaczeń na etykiecie”

Prezydent Consejo Regulador, Javier Pages.

Oznaczenie na etykiecie jest oficjalnym znakiem gwarantowanym Consejo Regulador DO Cava. Chodzi także o wyróżnienie tych producentów, którzy wykonują cały proces produkcyjny w swojej winiarni.

Nowe oznaczenia dają konsumentowi informację o głównych elementach wina:

  • pochodzeniu wina z wyznaczonego terenu, strefy lub podstrefy;
  • kategorii wina: Cava de Guarda, dojrzewające w butelce ponad 9 miesięcy oraz de Guarda Superior o dłuższym dojrzewaniu i pochodzeniu ze specjalnych winnic przeznaczonych na wino musujące (od 2025 roku w 100% o uprawie ekologicznej) oraz ograniczonej wydajności.

Etykiety o różnych kolorach wskazują na rodzaj wina Cava:

  • Zielony wskazuje na de Guarda (dojrzewa w butelce minimum 9 miesięcy).
  • Srebrny na de Guarda Superior – Reserva (minimalnie 18 miesięcy dojrzewania w butelce).
  • Złocisty na de Guarda Superior – Gran Reserva (minimalnie 30 miesięcy dojrzewania w butelce).
Wina Cava w piwnicy.
Cava dojrzewające w piwnicach Codorniu, jednego z największych producentów wina.

Etykiety będą miały także kod QR. Zainteresowany konsument będzie miał dostęp do dodatkowych informacji o winie, jego pochodzeniu czy doboru odpowiednich dań do wina.

Więcej o regionie Penedes i “hiszpańskim szampanie” dowiesz się z filmiku:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY