Ekonomia wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ekonomia wina

Pod koniec XX wieku na światowych rynkach wina zaszły radykalne zmiany. Obok tradycyjnych krajów produkcji i konsumpcji wina, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia, pojawiły się na arenie międzynarodowej wina z Australii, USA, Chile, Argentyny, Republiki Południowej Afryki. Świat wina podzielił się na dwa, konkurujące ze sobą obozy, umownie nazywane Starym i Nowym Światem. Tendencje ekonomiczne w krajach Nowego i Starego Świata zmierzają często w odmiennych kierunkach. Niewątpliwe korzyści z tych zmian odnoszą konsumenci na całym świecie, którzy jak nigdy dotąd mają do dyspozycji coraz więcej dobrego wina po dostępnej cenie.

Ile i gdzie jest najwięcej winnic na świecie?

Na świecie jest ponad 7 534 000 hektarów winnic, z czego ponad połowa znajduje się w Europie.

W ciągu ostatnich 20 lat światowy obszar winnic  zmniejszył się o ponad 800 000 hektarów -to tak, jakby zniknęły wszystkie winnice we Francji. Największe redukcje powierzchni winnic mają miejsce w krajach Starego Świata – Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia – natomiast w krajach Nowego Świata winnic przybywa – Australia, USA, Chile, Chiny. W Polsce winnice zajmują zaledwie 500 hektarów.

wykres 1

Wysoką, drugą pozycję na świecie zajmują Chiny. Jednak znakomita większość chińskich winnic jest przeznaczona do produkcji winogron konsumpcyjnych, choć udział winogron do produkcji wina nieustannie rośnie. Także w przypadku Turcji i Iranu duża część winogron służy do celów konsumpcyjnych. Ponadto, Turcja jest drugim, po USA, producentem rodzynek.

Gdzie produkuje się i konsumuje najwięcej wina ?

Produkcja wina na świecie oscyluje w granicach 260 milionów hektolitrów rocznie. Od roku 2010 wykazuje tendencje wzrostową, do której przyczynia się coraz większa produkcja w krajach Nowego Świata – Australia, USA, Chiny, Chile, Argentyna oraz stabilizacja produkcji we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

wykres 2

W ostatnich latach światowa  konsumpcja wina wzrasta do około 240 milionów hektolitrów rocznie, głównie dzięki rosnącej konsumpcji w USA, Chinach, w krajach Skandynawskich i Europy Centralnej. Stany Zjednoczone są dzisiaj największym konsumentem wina na świecie, wyprzedzając Francuzów, Włochów i Niemców. Jednak najwięcej wina na głowę mieszkańca konsumuje się w Państwie Watykan oraz w Luksemburgu.

wykres 3

 

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY