WINO W SURREALISTYCZNYM WYMIARZE

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Przesiąknięty kulturą i tradycją iberyjską, Salvador Dali  (1904 -1989), słynny malarz surrealistyczny, nie mógł pominąć w swoich dziełach odwołania do wina. Sam zresztą lubił wino,  dając temu wyraz w słynnej książce kucharskiej  (bardziej gastronomicznej) Les Diners de Gala ( Kolacje  Gali), której pierwsza edycja miała miejsce w 1973 roku. Gala (Helena Diakonova), żona malarza, odegrała w jego życiu i twórczości artystycznej bardzo ważną rolę. Była nie tylko jego muzą i towarzyszką, lecz także umiejętnie zarządzała finansami artysty.

Salvador Dali zdjęcie

Salvador Dali, fot. Carl van Wechten 1934,wikipedia

Dali uważał, że prawdziwy koneser nie pije wina, lecz smakuje jego sekrety, doznaje głębokich wrażeń, jakie wino stwarza.

Salvador Dali The Wines of GAla

Angielskie wydawnictwo Tchasen wydało ostatnio książkę The Wines of Gala, gdzie zamieszczone są ilustracje malarza, jak zwykle w surrealistycznym stylu, nawiązujących do wina. Wśród nich odnajdziemy takie jak Ostatnia Wieczerza, Galę trzymającą kiść winogron czy dziwacznego,  puszystego białego kota, płaczącego łzami czerwonego wina do srebrnego kielicha.

Salvador Dali Ostatnia WieczerzaOstatnia Wieczerza

Salvador Dali Gala z kiścia winogron

Gala z kiścią winogron

Salvador Dali Plama z czerwonego winaPlama z czerwonego wina

Salvador Dali Biały kot łacze czerownym winem

Biały kot roni łzy z czerwonego wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY