Co wino może mieć wspólnego z ptakami?
Pytanie nieco dziwne. Okazuje się jednak, że związki ptaków z winem są, i to całkiem spore. Opowiada o nich Piotr Tryjanowski w książce Wino i Ptaki . Amator wina i ornitolog, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który z niejednej beczki wino pijał i niejednego ptaka naukowo rozpoznawał, roztacza przed nami wartką i niezwykle interesującą opowieść o tym, co i dlaczego robią ptaki w winnicy, na etykietach wina oraz jakie wino towarzyszy daniom z ptaków – raczej tych hodowlanych, czyli z drobiu.
Nie będę relacjonował treści książki – warto ją sememu przeczytać – koniecznie! Zatrzymam się tylko na dwóch fragmentach, które zainteresowały mnie szczególnie. Podobnie jak Autor, ja również jestem zwolennikiem wina zamykanego naturalnym korkiem. Wprawdzie koszt dla winiarza większy, lecz korek naturalny to ekologia, a więc konkretna korzyść dla wszystkich, nie tylko amatorów wina. Okazuje się ,że lasy dębu korkowego, położone w większości w Portugalii i Hiszpanii, to siedlisko wielu gatunków ptaków, które, jak np. sójki, roznosząc żołędzie dębowe walnie przyczyniają się do powiększania drzewostanu i równocześnie ratują wyjątkowego, iberyjskiego orła cesarskiego, który wśród tych lasów żyje. Pijmy więc wino zamykane naturalnym korkiem, zachęca Autor, ratujmy dębowe lasy i przebywające tam ptaki.
Orzeł cesarski oraz Dzierzba, ulubiony ptak Autora książki, fot. Wikipedia, Wikimedia
W rozdziale „ Co do drobiu i dzikiej kaczki?” znajdziemy wiele ciekawych uwag dotyczących doboru wina do konkretnych dań, lub odwrotnie.
Przywoływany jest tutaj jeden z domowych ptaków – kogut i słynne, burgundzkie danie Coq au vin (kogut w, lub na winie), do którego najczęściej podaje się wino czerwone, burgunda lub Beaujolais. Niestety, we Francji kogutów jest coraz mniej i jeśli, będąc w tym kraju, przyjdzie nam ochota zamówić w restauracji coq au vin , to nie daję gwarancji, że kawałki mięsa na talerzu to faktycznie kogut, choć wino będzie z całą pewnością prawdziwe.
Kogut w naturze i Coq au vin na talerzu fot. Wikimedia, Wikipedia
Książkę Piotra Tryjanowskiego ” Wino i Ptaki „ Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, 2018, s.109, cena 29,90 PLN, winnicaprofesora poleca wszystkim amatorom wina i ptaków. Jak przystało na naukowca, książka jest udokumentowana bogatą literaturą.
Zdjęcia ptaków i potrawy dodane dla ilustracji tekstu, nie znajdują się w książce.
Ten post ma 2 komentarzy
Panie Profesorze! Bardzo dziękuję, posyła w świat;-) PT
Pingback: Wino i ptaki – Marcin Romanowski