Rewolucja w klasyfikacji Grands Crus z Saint Emilion

Dwa regiony winiarskie Bordeaux szczycą się winami najwyższej klasy – Grands Crus. Warto jednak wiedzieć, że ta klasyfikacja jest aktualizowana i nierzadko budzi to kontrowersje.

Dwa regiony winiarskie Bordeaux szczycą się winami najwyższej klasy – Grands Crus. Jednym z nich jest Médoc, położony na lewym brzegu rzeki Garonny. Drugim – mniejszym – jest Saint-Emilion, na brzegu prawym. Z kupażu odmian Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot powstają tutaj wspaniałe – czerwone – wina które zdobyły sławę i prestiż na całym świecie. Wina z Médoc zostały sklasyfikowane w 1855 roku. Odtąd wina z 61 châteaux – uszeregowane w pięciu klasach – noszą nazwę Grands Crus Classés. Od tego czasu klasyfikacja jest niezmienna.

Klasyfikacja win AOC Saint-Emilion

Klasyfikacja win z regionu winiarskiego AOC Saint Emilion weszła w życie w 1955 roku. Wyróżniono trzy klasy Wielkich Win:

  • Grand Cru Classé A,
  • Grand Cru Classé B,
  • Grand Cru.
Miasteczko Saint Emilion – na liście światowego dziedzictwa UNESCO – otoczone winnicami.

Klasyfikacja z Saint Emilion zmienia się co 10 lat. Klasy wina pozostają takie same, lecz do klasyfikacji wchodzą nowe châteaux a inne ją opuszczają. Decyduje o tym INAO – Narodowy Instytut Oznaczeń Pochodzenia – według ustalonych kryteriów. Kryteria ulegają zmianie. Stałą pozycją jest jakość wina oceniana poprze degustacje próbek, prestiż oraz charakterystyka uprawy winnicy. W 2018 roku wprowadzono kryterium obowiązkowej certyfikacji środowiskowej – tzw. zrównoważonego rozwoju, jaką trzeba osiągnąć do 2032 roku.

Jednak kryteria klasyfikacji są nieustannie kontestowane. Klasyfikacja z 2012 roku była podważana w sądach prze châteaux, które nie znalazły się na liście – m.in. – z racji niesprawiedliwych kryteriów drugorzędnych. Takich, jak choćby:

  • posiadanie personelu władającego obcymi językami kosztem kryterium jakości wina.

Krytykowano także skład jury. Dlatego INAO dokonało korekty wymogów dla klasyfikacji 2022 roku tak, że degustacja – czyli jakość wina – stanowi 50% oceny ostatecznej (zamiast 30% w 2012 roku). Natomiast jury będzie składać się z osób zewnętrznych w stosunku do winiarstwa bordoskiego. W roku 2012 do klasy najwyższej dołączyły Château Pavie oraz Château Angélus. Obecnie do Grand Cru Classé A należą

  • Château Cheval Blanc,
  • Château Ausone,
  • Château Pavie,
  • Château Angélus.

Dwa najwyższej klasy Premiers Grands Crus Classés A – Château Cheval Blanc et Château Ausone opuszczają klasyfikację win Saint-Emilion

W 2022 roku będzie kolejna zmiana w klasyfikacji. Châteaux i ich wino mogą ubiegać się o zaklasyfikowanie do jednej z trzech klas  Grands Crus – Wielkich Win. Czas składania wniosków do najbliższej klasyfikacji upłynął 30 czerwca 2021 roku. Zaskoczeniem jest brak zgłoszenia ze strony Château Cheval Blanc i Château Ausone – Grands Crus A od  początku klasyfikacji. Ich brak w klasyfikacji win Saint Emilion oznacza poważne osłabienie jej prestiżu.

Kiedy w 1955 roku rozpoczęto klasyfikację win z regionu AOC Saint-Emilion, najwyższe miejsce Grand Cru Classé A zajęły Château Cheval Blanc i Château Ausone. Po 67 latach pozostawania liderami obydwa châteaux zdecydowały opuścić klasyfikację. Zgodnie z wyjaśnieniami właścicieli ich decyzje związane są ze zmianami kryteriów klasyfikacji, gdzie stosunkowo większą wagę przyznano popularności wina w mediach społecznościowych – co umniejsza znaczenie takich podstawowych elementów jak terroir i jakość wina.

Château Cheval Blanc otoczony winnicami.
Etykieta na butelce wina Château Cheval Blanc.

 …jest to dla nas trudna decyzja, lecz po prostu nie odnajdujemy się w kryteriach klasyfikacji. Rozważaliśmy złożenie wniosku, lecz kryteria ocen są zbyt odległe od tego, co uważamy za zasadnicze – terroir, wino i historia. Kryteria drugorzędne maja zbyt dużą wagę w ostatecznej ocenie.

mówią dyrektorzy Cheval Blanc: Pierre Lurton i Pierre Olivier.
Château Ausone – siedziba i winnice.
Etykieta wina Château Ausone.

 …od dawna mieliśmy uwagi do klasyfikacji, a ci, którzy znają mojego ojca (Alana Vauthier właściciela) nie będą zaskoczeni tą decyzją (wycofania się z klasyfikacji), która w rodzinie długo dojrzewała. Wprawdzie przygotowywaliśmy wniosek do klasyfikacji, lecz w trakcie prac stwierdziliśmy, że nie ma to sensu. Część wniosku dotycząca terroir i degustacji (jakości wina), jakie dla Ausone są fundamentalne, jest znacznie mniejsza w stosunku odbioru wina w sieciach społecznych. Ponadto klasyfikacja uznaje, że wina należy oceniać w perspektywie ostatnich 15 lat, lecz ocena wielkich win wymaga znacznie więcej lat.

podobnie wypowiada się Pauline Vauthier, zarządzająca Château Ausone.

Niektórzy podejrzewają, że decyzja Cheval Blanc i Ausone ma związek z możliwością powiększenia w 2022 roku najwyższej klasy o nowe châteaux (Pavie i Angélus dołączyły do klasy A w 2012 roku).

 …to nie z tej racji wycofaliśmy się z klasyfikacji, czy dlatego, że jest na niepotrzebna. Wycofaliśmy się gdyż nie uznajemy już jej kryteriów.

Pauline Vauthier wyjaśnia.

Właściciele Ausone wycofali także z klasyfikacji należący do nich château La Clotte – podobnie ja Cheval Blanc – wycofał dodatkowo château Quinault L’ Enclos. Pomimo sytuacji wycofania się obydwu czołowych châteaux – do klasyfikacji aplikuje wielu producentów. Wino z oznaczeniem Saint Emilion Grand Cru to prestiż i korzyści ekonomiczne wyższej ceny wina na międzynarodowych rynkach.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY