Papugi i słonie lubią „owocowe wino”

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Profesor Piotr Tryjanowski w książce Wino i Ptaki opisuje australijskie papugi, które tak mocno objadają się sfermentowanymi owocami, że pijane spadają z gałęzi. Okazuje się, że również inne zwierzęta, zwłaszcza słonie, lubią smak napojów wyskokowych.

W Afryce Południowej zaobserwowano, że słonie przepadają za sfermentowanymi owocami drzewa marula. Owoce mają smak kwaskowaty, mocny zapach, przypominający mieszankę cytryny i alkoholu. Zapach wabi słonie, które długimi trąbami strząsają owoce z drzewa oraz zjadają sfermentowane spady leżące na ziemi.

Słonie śpią po wypiciu wina, epicaleptic facebook

 Wino z kukurydzy zasmakowało także słoniom w jednej z wiosek położonej w znanej z herbaty, chińskiej prowincji Yunnan. Po upojeniu się 30 litrami „ kukurydzianego wina” słonie smacznie usnęły wśród herbacianych krzewów.

Warto odnotować, że słoń ma proporcjonalnie mniej krwi aniżeli człowiek. Dlatego zwierzę ważące trzy tony upija się po wypiciu około 10 litrów 7% napoju alkoholowego.

Komentarz

Kiedyś w Polsce największym powodzeniem cieszyło się „ wino owocowe”, otrzymywane głównie z jabłek. Napój nazywany potocznie jabolem, bełtem, patykiem pisane czy czarem PGR ( dla młodszej generacji wyjaśniam skrót – PGR Państwowe Gospodarstwo Rolne, gdzie m.in. produkowano „ wino owocowe”) był tani, miał swoje procenty i licznych wyznawców. „Wino owocowe” jest nadal produkowane w Polsce lecz wielkość produkcji nieustannie zmniejsza się.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.