Papugi i słonie lubią „owocowe wino”

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Profesor Piotr Tryjanowski w książce Wino i Ptaki opisuje australijskie papugi, które tak mocno objadają się sfermentowanymi owocami, że pijane spadają z gałęzi. Okazuje się, że również inne zwierzęta, zwłaszcza słonie, lubią smak napojów wyskokowych.

W Afryce Południowej zaobserwowano, że słonie przepadają za sfermentowanymi owocami drzewa marula. Owoce mają smak kwaskowaty, mocny zapach, przypominający mieszankę cytryny i alkoholu. Zapach wabi słonie, które długimi trąbami strząsają owoce z drzewa oraz zjadają sfermentowane spady leżące na ziemi.

Słonie śpią po wypiciu wina, epicaleptic facebook

 Wino z kukurydzy zasmakowało także słoniom w jednej z wiosek położonej w znanej z herbaty, chińskiej prowincji Yunnan. Po upojeniu się 30 litrami „ kukurydzianego wina” słonie smacznie usnęły wśród herbacianych krzewów.

Warto odnotować, że słoń ma proporcjonalnie mniej krwi aniżeli człowiek. Dlatego zwierzę ważące trzy tony upija się po wypiciu około 10 litrów 7% napoju alkoholowego.

Komentarz

Kiedyś w Polsce największym powodzeniem cieszyło się „ wino owocowe”, otrzymywane głównie z jabłek. Napój nazywany potocznie jabolem, bełtem, patykiem pisane czy czarem PGR ( dla młodszej generacji wyjaśniam skrót – PGR Państwowe Gospodarstwo Rolne, gdzie m.in. produkowano „ wino owocowe”) był tani, miał swoje procenty i licznych wyznawców. „Wino owocowe” jest nadal produkowane w Polsce lecz wielkość produkcji nieustannie zmniejsza się.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.