Wino dla konesera – La Rose Perrière z Lussac Saint-Emilion

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Region winiarski Bordeaux, 113000 hektarów, podzielony jest naturalnie przez rzekę Dordogne na dwie części. Na lewym brzegu (Rive gauche) położone są winnice Médoc gdzie powstają wina najwyższej klasy- Grands Crus sklasyfikowane w 1855 roku oraz bardzo dobre Crus Bourgeois. Z prawego brzegu rzeki (Rive droite) pochodzą wina z Saint- Emilion, Pomerol i Fronsac. Znane są zwłaszcza wielkie wina z Saint Emilion, cieszące się dużym uznaniem wśród amatorów na całym świecie. Niestety, za renomę i jakość Grands Crus trzeba zapłacić wysoką ceną.

Miasteczko Saint-Emilion otoczone winnicami,wikipedia

Na szczęście możemy skosztować dobrych i tańszych win z regionów satelickich Saint Emilion. Wina te mają własne oznaczenie AOC i pochodzą z takich regionów jak: Saint-Georges -Saint-Emilion (200 ha), Puisseguin-Saint-Emilion (760 ha) Lussac-Saint-Emilion (1500 ha), Montagne-Saint-Emilion (1600 ha).

Ostatnio wybrałem z mojej piwniczki wino z doskonałego rocznika 2010, pochodzące z posiadłości Château La Rose Perrière położonej w Lussac Saint- Emilion. Tradycja winnicy sięga średniowiecza, a nazwa nawiązuje do kamienistego potoku La Perrière.

Château La Rose Perrière

Obszar uprawy winorośli sięga 14 hektarów, dominuje gleba gliniasto wapienna. Wydajność jest niewielka, około 40 hl/ha. Od 2003 roku właścicielem posiadłości jest Jean Luc Sylvan, znany bordoski producent beczek do wina. Winifikacja odbywa się w 500 litrowych baczkach, odnawianych każdego roku. Z kolei dojrzewanie w beczkach mniejszych, 225 litrowych. Wino uzyskuje nuty owocowe i drewna beczkowego i z upływem czasu nabiera łagodności.

Wino Château La Rose Perrière 2010, AOC Lussac Saint-Emilion

Kraj i region : Francja, Lussac Saint-Emilion.

Producent: Château La Rose Perrière.

Rodzaj, odmiany : czerwone, wytrawne, 90% Merlot i 10% Cabernet Franc.

Wino ma dwie etykiety – czarną dla wszystkich klientów i złotą dla wybranych.

Ocena

Ocena.

Wino czerwone, wytrawne z winogron zebranych ręcznie z najlepszych działek winnicy jest kupażem 90% Merlot, 10%  Cabernet Franc. Ma bogaty bukiet zapachów czerwonych owoców, smak zdominowany Merlotem, świetną równowagę, delikatne taniny i kwasowość  uzyskaną podczas długiego, 10letniego dojrzewania, najpierw w dębowej beczce, a później w butelce. Wysoka ocena 4,7/5.

Wina z regionów satelickich Saint- Emilion dostaniemy w sklepach specjalistycznych w cenie 60- 80 PLN/ butelka.

Więcej o regionie i winach Saint-Emilion:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Pawel

    Czy wie Pan moze gdzie mozna kupic to wino? Kiedys kupilem kilka butelek w lidlu, niestety juz sie skonczyly.
    Pozdrawiam

    1. Marek Rekowski

      Wątpię, aby to wino z rocznika 2010 było jeszcze dostępne.Faktycznie w 2014 roku było w LIdlu za 49,99PLN, lecz na pewno sprzedawcy, importerzy nie przetrzymują w magazynie przez wiele lat wina, chyba że jest to Grand Cru i to z najwyższej klasy. Kilka lat temu w Lidlu można było kupić bardzo dobre wina z Bordeaux, właśnie z doskonałego rocznika 2010.Niestety dzisiaj już takie jakości win w LIdlu ni ma. Wino przedstawiłem na blogu z myślą o zwróceniu uwagi na dobre wina z regionów satelickich Saint Emilion.W sklepach specjalistycznych można kupić wino z regionu Montagne Saint Emilion. Pozdrawiam M.R

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY