Okienka wina – Buchette del Vino – otwarte po 400 latach

Pandemia szczególnie ciężko dotknęła Włochy. We Florencji reaktywowano okienka wina do sprzedaży... przenosząc nas do średniowiecza.

Pandemia koronawirusa szczególnie ciężko dotknęła Włochy. Zamykano bary i restauracje, które dla Włochów są ulubionym miejscem spotkań. Właściciele  lodziarni i kawiarni na Via dell’ Osola delle Stinache we Florencji reaktywowali okienka dla sprzedaży lodów, kawy i napojów, przenosząc nas do średniowiecza, kiedy w czasach Czarnej Śmierci z okienek sprzedawano wino. Co wiemy o terminie „okienka wina”?

Okienka wina – sposób na zarazę

W średniowiecznej Europie – obok licznych, trwających dziesiątki lat wojen (wojna 100 letnia, wojna 30 letnia) – ludność wielu krajów uśmiercała straszliwa Czarna Śmierć czyli dżuma. Szacuje się, że w skali świata z powodu dżumy zmarło ponad 100 milionów osób. Śmierć nie wybierała, dotykała wszystkie klasy społeczne. Miasta otaczano murami i zamykano. Wino – obok chleba – było wówczas podstawowym produktem spożywczym. Po to, aby w czasie zarazy było dostępne – we Florencji otwierano specjalne okienka, w których sprzedawano wino.

Okienka wina - przykład.
Średniowieczne „okienko”.
Okienka wina - przykłady.
Przykłady okien z czasów zarazy.

Okienka wina ograniczały kontakt

Już w tamtych czasach wiedziano, że zaraza przenosi się podczas spotykania się ludzi. Dlatego wydając wino przez okienko i otrzymując pieniądze położone na długiej tacy – unikano bezpośredniego kontaktu sprzedawcy z kupującym. Niewiele to jednak pomagało. Stan higieny był opłakany, a ciała zmarłych i tak trafiały do wspólnych rowów – gdzie były spalane.

Diletta Corsini (Antigerm Wine Windows – Yesterday and Today) odnalazła dawny opis okienek wina we Florencji zawarty w książce  florentyńskiego nauczyciela Francisco Rondilelli pt. “Relazione del Contagio Stato in Firenze l’ anno 1630 e 1633”  z 1634 roku.  Autor opisuje jak winiarze – świadomi roznoszenia zarazy przez  bezpośrednie kontakty ludzi – sprzedawali wino z okienek. Sprzedawca podawał wino przez okienko, a zapłatę kupujący kładł na wysuwaną tacę. Sprzedawca – zanim dotknął monety – dezynfekował je octem. Podobnie działali dostawcy wina. W ten sposób kupujący dostawał wino już nalane do butelki. Klient mógł także nalać wina do własnego pojemnika przy pomocy wystawionej przez okienko rury, połączonej z pojemnikiem u sprzedawcy. W publikacji z 1634, autor nie używał określenia „okienka” – buchette lub finestrini – lecz sportello. Co oznacza nie mniej nie więcej niż… otwór.

Stowarzyszenie Buchette del Vino – rejestracja lokalizacji każdego okienka wina

W celu ochrony i propagowania tego unikalnego dziedzictwa kultury i tradycji toskańskiej – powstało stowarzyszenie okienek wina. Mowa o organizacji – Buchette del Vino. Stowarzyszenie rejestruje lokalizację okienek umieszczonych w ścianach florentyńskich murów oraz w całej Toskanii. Na tę chwilę, w sumie jest ich 150.

Okienka wina - spis.
Okienka wina we Florencji oraz w regionie Toskanii – Buchette del Vino.

Więcej o historii wina w średniowieczu dowiesz się z mojej książki – „Przewodnik po Świecie Wina”.

Zamów na blogu – otrzymasz książkę z wpisem autora i 10% rabatu.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.