Po trwających kilka miesięcy rozmowach, we wrześniu tego roku doszło do połączenia winiarskich biznesów dwóch rodzin: Pinault i Henriot. Właścicieli prestiżowych, najwyższej klasy win z Burgundii i Bordeaux. Powstał potężny gracz na rynku Wielkich Win.
Grupa Henriot
Jednym z udziałowców nowej firmy jest Grupa Henriot , odgrywająca bardzo ważną rolę na rynku wina w Burgundii, właściciel znanych na całym świecie instytucji:
- Maison Bouchard Père e& Fils
Maisons de négoce – domy handlowe wina – powstały w Burgundii w XVIII wieku. Dziś jest ich kilkaset, lecz większość działalności skupia 60 z nich. Domy handlowe spełniają specjalną rolę na rynku wina. Współpracują z właścicielami winnic, które najczęściej są małe, zaopatrując się u nich w winogrona z których wytwarzają wino.
Wszystko respektując jego pochodzenie (terroir), a następnie składując wino w beczkach nadają mu własny wyraz – styl domu handlowego. Domy handlowe są także właścicielami winnic i działają równocześnie jako plantatorzy, producenci wina i handlowcy.
Do najstarszych i najbardziej renomowanych domów handlowych należy Maison Bouchard Père & Fils, założony w 1731 roku. Dzisiaj jest właścicielem prestiżowych winnic w Burgundii o łącznej powierzchni 130 hektarów, w tym 12 hektarów Grands Crus oraz 71 hektarów Premier Crus, takich jak:
- Montrachet
- Chevalier de Montrachet
- Bonnes Mares
- Chambertin
- Clos-Vougeot
- Corton
- Echezeaux
- Vignes de l’ Enfant Jezus – Winnica Dzieciątka Jezus
- i wiele innych.
W skład grupy Henriot wchodzi także William Fèvre, posiadający 78 hektarów winnic Grands Crus w Chablis. Wchodzi do tej grupy także Maison Champagne Henriot z regionu Reims w Szampanii i winnice Beaux-Frères z regionu Oregon w USA.
Artémis rodziny Pinault
Z kolei wkładem drugiego partnera do nowej spółki jest dział winiarski Artémis funduszu inwestycyjnego François Pinault. W jego skład wchodzą prestiżowe posiadłości w Bordeaux i Burgundii.
- Château Latour Premier Grand Cru:
Perłą w koronie jest niewątpliwie Château Latour z gminy Pauillac w bordoskim regionie Médoc, jeden z pięciu châteaux zaliczonych do pierwszej klasy Wielkich Win – Premier Grand Cru Classé w słynnej klasyfikacji z 1855 roku.
Posiadłość, której korzenie sięgają XIV wieku, liczy obecnie 78 hektarów winnic. Z tego 47 hektarów położonych jest wokół château, tzw. l’ Enclos, skąd winogrona są przeznaczane na wino Grand Cru. Wino Château Latour Grand Cru jest typowym, bordoskim kupażem-75% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot i 5% Petit Verdot. Rocznie powstaje około 18 000 skrzynek wina. Drugim winem jest Les Forts de Latour – kupaż 70% Cabernet Sauvignon i 30% Merlot, a trzecim Paulliac de Latour.
Natomiast z Burgundii oraz innych regionów we Francji i zagranicą wnoszonych do nowej spółki przez Artémis warto wymienić:
- Clos de Tart, Grand Cru – 8 hektarów winnic w Morey Saint-Denis, Burgundia;
- Domaine d’ Eugénie (ex- domaine Engel) – Vosne-Romanée, Burgundia;
- Château-Grillet, wielkie wino z Doliny Rodanu (3,5 hektara);
- Domaine Eisele Vinyards, Napa Valley, Kalifornia;
- Mniejszościowy udział w Champagne Jacquesson, Szampania.
W nowej grupie większościowy pakiet 75% udziałów ma rodzina Pinault, a rodzina Henriot 25% (wycenionych na 3 mld eur). Celem fuzji jest osiągnięcie większego udziału na konkurencyjnym rynku win luksusowych, m.in. poprzez wykorzystanie większej sieci dystrybucji. W tym wielkich restauracji, gdzie obecny jest Artemis.
Ważne jest także wspólne korzystanie z kapitału ludzkiego i technicznego w dyspozycji obydwu partnerów. Wspólnicy podkreślają również fakt utrzymania rodzinnego charakteru nowej firmy. Dyrektorem Naczelnym został Frédéric Engerer z departament win w Artémis, natomiast na czele rady nadzorczej stanął Gilles de Larouzière Henriot.