Powstał potężny gracz na rynku Wielkich Win

Po trwających kilka miesięcy rozmowach, we wrześniu tego roku doszło do połączenia winiarskich biznesów dwóch rodzin: Pinault i Henriot.

Po trwających kilka miesięcy rozmowach, we wrześniu tego roku doszło do połączenia winiarskich biznesów dwóch rodzin: Pinault i Henriot. Właścicieli prestiżowych, najwyższej klasy win z Burgundii i Bordeaux. Powstał potężny gracz na rynku Wielkich Win.

Grupa Henriot

Jednym z udziałowców nowej firmy jest Grupa Henriot , odgrywająca bardzo ważną rolę na rynku wina w Burgundii, właściciel znanych na całym świecie instytucji:

 • Maison Bouchard Père e& Fils

Maisons de négoce – domy handlowe wina – powstały w Burgundii w XVIII wieku. Dziś jest ich kilkaset, lecz większość działalności skupia 60 z nich. Domy handlowe spełniają specjalną rolę na rynku wina. Współpracują z właścicielami winnic, które najczęściej są małe, zaopatrując się u nich w winogrona z których wytwarzają wino.

Wszystko respektując jego pochodzenie (terroir), a następnie składując wino w beczkach nadają mu własny wyraz – styl domu handlowego. Domy handlowe są także właścicielami winnic i działają równocześnie jako plantatorzy, producenci wina i handlowcy.

Grupa Henriot przykład inwestycji.
Siedziba Maison Bouchard Père & Fils w Beaune, Ideal Wine.

Do najstarszych i najbardziej renomowanych domów handlowych należy Maison Bouchard Père & Fils, założony w 1731 roku. Dzisiaj jest właścicielem prestiżowych winnic w Burgundii o łącznej powierzchni 130 hektarów, w tym 12 hektarów Grands Crus oraz 71 hektarów Premier Crus, takich jak:

 • Montrachet
 • Chevalier de Montrachet
 • Bonnes Mares
 • Chambertin
 • Clos-Vougeot
 • Corton
 • Echezeaux
 • Vignes de l’ Enfant Jezus – Winnica Dzieciątka Jezus
 • i wiele innych.

W skład grupy Henriot wchodzi także William Fèvre, posiadający 78 hektarów winnic Grands Crus w Chablis. Wchodzi do tej grupy także Maison Champagne Henriot z regionu Reims w Szampanii i winnice Beaux-Frères z regionu Oregon w USA.

Artémis rodziny Pinault

Z kolei wkładem drugiego partnera do nowej spółki jest dział winiarski Artémis funduszu inwestycyjnego François Pinault. W jego skład wchodzą prestiżowe posiadłości w Bordeaux i Burgundii.

 • Château Latour Premier Grand Cru:

Perłą w koronie jest niewątpliwie Château Latour z gminy Pauillac w bordoskim regionie Médoc, jeden z pięciu châteaux zaliczonych do pierwszej klasy Wielkich Win – Premier Grand Cru Classé w słynnej klasyfikacji z 1855 roku.

Grupa Henriot przykład inwestycji.
Château Latour otoczone winnicami, Commons Wikimedia.

Posiadłość, której korzenie sięgają XIV wieku, liczy obecnie 78 hektarów winnic. Z tego 47 hektarów położonych jest wokół château, tzw. l’ Enclos, skąd winogrona są przeznaczane na wino Grand Cru. Wino Château Latour Grand Cru jest typowym, bordoskim kupażem-75% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot i 5% Petit Verdot. Rocznie powstaje około 18 000 skrzynek wina. Drugim winem jest Les Forts de Latour – kupaż 70% Cabernet Sauvignon i 30% Merlot, a trzecim Paulliac de Latour.

Natomiast z Burgundii oraz innych regionów we Francji i zagranicą wnoszonych do nowej spółki przez Artémis warto wymienić:

 • Clos de Tart, Grand Cru – 8 hektarów winnic w Morey Saint-Denis, Burgundia;
 • Domaine d’ Eugénie (ex- domaine Engel) – Vosne-Romanée, Burgundia;
 • Château-Grillet, wielkie wino z Doliny Rodanu (3,5 hektara);
 • Domaine Eisele Vinyards, Napa Valley, Kalifornia;
 • Mniejszościowy udział w  Champagne Jacquesson, Szampania.

W nowej grupie większościowy pakiet 75% udziałów ma rodzina Pinault, a rodzina Henriot 25% (wycenionych na 3 mld eur). Celem fuzji jest osiągnięcie większego udziału na konkurencyjnym rynku win luksusowych, m.in. poprzez wykorzystanie większej sieci dystrybucji. W tym wielkich restauracji, gdzie obecny jest Artemis.

Ważne jest także wspólne korzystanie z kapitału ludzkiego i technicznego w dyspozycji obydwu partnerów. Wspólnicy podkreślają również fakt utrzymania rodzinnego charakteru nowej firmy. Dyrektorem Naczelnym został Frédéric Engerer z departament win w Artémis, natomiast na czele rady nadzorczej stanął Gilles de Larouzière Henriot.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY