Powstał potężny gracz na rynku Wielkich Win

Po trwających kilka miesięcy rozmowach, we wrześniu tego roku doszło do połączenia winiarskich biznesów dwóch rodzin: Pinault i Henriot.

Po trwających kilka miesięcy rozmowach, we wrześniu tego roku doszło do połączenia winiarskich biznesów dwóch rodzin: Pinault i Henriot. Właścicieli prestiżowych, najwyższej klasy win z Burgundii i Bordeaux. Powstał potężny gracz na rynku Wielkich Win.

Grupa Henriot

Jednym z udziałowców nowej firmy jest Grupa Henriot , odgrywająca bardzo ważną rolę na rynku wina w Burgundii, właściciel znanych na całym świecie instytucji:

  • Maison Bouchard Père e& Fils

Maisons de négoce – domy handlowe wina – powstały w Burgundii w XVIII wieku. Dziś jest ich kilkaset, lecz większość działalności skupia 60 z nich. Domy handlowe spełniają specjalną rolę na rynku wina. Współpracują z właścicielami winnic, które najczęściej są małe, zaopatrując się u nich w winogrona z których wytwarzają wino.

Wszystko respektując jego pochodzenie (terroir), a następnie składując wino w beczkach nadają mu własny wyraz – styl domu handlowego. Domy handlowe są także właścicielami winnic i działają równocześnie jako plantatorzy, producenci wina i handlowcy.

Grupa Henriot przykład inwestycji.
Siedziba Maison Bouchard Père & Fils w Beaune, Ideal Wine.

Do najstarszych i najbardziej renomowanych domów handlowych należy Maison Bouchard Père & Fils, założony w 1731 roku. Dzisiaj jest właścicielem prestiżowych winnic w Burgundii o łącznej powierzchni 130 hektarów, w tym 12 hektarów Grands Crus oraz 71 hektarów Premier Crus, takich jak:

  • Montrachet
  • Chevalier de Montrachet
  • Bonnes Mares
  • Chambertin
  • Clos-Vougeot
  • Corton
  • Echezeaux
  • Vignes de l’ Enfant Jezus – Winnica Dzieciątka Jezus
  • i wiele innych.

W skład grupy Henriot wchodzi także William Fèvre, posiadający 78 hektarów winnic Grands Crus w Chablis. Wchodzi do tej grupy także Maison Champagne Henriot z regionu Reims w Szampanii i winnice Beaux-Frères z regionu Oregon w USA.

Artémis rodziny Pinault

Z kolei wkładem drugiego partnera do nowej spółki jest dział winiarski Artémis funduszu inwestycyjnego François Pinault. W jego skład wchodzą prestiżowe posiadłości w Bordeaux i Burgundii.

  • Château Latour Premier Grand Cru:

Perłą w koronie jest niewątpliwie Château Latour z gminy Pauillac w bordoskim regionie Médoc, jeden z pięciu châteaux zaliczonych do pierwszej klasy Wielkich Win – Premier Grand Cru Classé w słynnej klasyfikacji z 1855 roku.

Grupa Henriot przykład inwestycji.
Château Latour otoczone winnicami, Commons Wikimedia.

Posiadłość, której korzenie sięgają XIV wieku, liczy obecnie 78 hektarów winnic. Z tego 47 hektarów położonych jest wokół château, tzw. l’ Enclos, skąd winogrona są przeznaczane na wino Grand Cru. Wino Château Latour Grand Cru jest typowym, bordoskim kupażem-75% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot i 5% Petit Verdot. Rocznie powstaje około 18 000 skrzynek wina. Drugim winem jest Les Forts de Latour – kupaż 70% Cabernet Sauvignon i 30% Merlot, a trzecim Paulliac de Latour.

Natomiast z Burgundii oraz innych regionów we Francji i zagranicą wnoszonych do nowej spółki przez Artémis warto wymienić:

  • Clos de Tart, Grand Cru – 8 hektarów winnic w Morey Saint-Denis, Burgundia;
  • Domaine d’ Eugénie (ex- domaine Engel) – Vosne-Romanée, Burgundia;
  • Château-Grillet, wielkie wino z Doliny Rodanu (3,5 hektara);
  • Domaine Eisele Vinyards, Napa Valley, Kalifornia;
  • Mniejszościowy udział w  Champagne Jacquesson, Szampania.

W nowej grupie większościowy pakiet 75% udziałów ma rodzina Pinault, a rodzina Henriot 25% (wycenionych na 3 mld eur). Celem fuzji jest osiągnięcie większego udziału na konkurencyjnym rynku win luksusowych, m.in. poprzez wykorzystanie większej sieci dystrybucji. W tym wielkich restauracji, gdzie obecny jest Artemis.

Ważne jest także wspólne korzystanie z kapitału ludzkiego i technicznego w dyspozycji obydwu partnerów. Wspólnicy podkreślają również fakt utrzymania rodzinnego charakteru nowej firmy. Dyrektorem Naczelnym został Frédéric Engerer z departament win w Artémis, natomiast na czele rady nadzorczej stanął Gilles de Larouzière Henriot.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY