Na lewym brzegu rzeki Garonny – na północ od miasta Bordeaux – rozciąga się ogromny region winiarski Médoc. W sześciu gminach powstają tam niewielkie ilości słynnych na cały świat czerwonych Grands Crus, których niezmienna (przynajmniej do dziś) klasyfikacja pochodzi z 1855 roku. Obok Grands Crus w Médoc wytwarzane są także wysokiej jakości wina Cru Bourgeois – Wina Mieszczańskie – zaś ich klasyfikacja zmienia się co pięć lat.
Historia Crus Bourgeois sięga średniowiecza!
Kiedy w 1154 roku Eleonora Akwitańska poślubiła Henryka II Plantageneta, Bordeaux zostało związane z koroną angielską na prawie 300 lat.

Związki z Anglią okazały się bardzo korzystne dla rozwoju miasta i regionu, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu winem. Rozbudowano port i zaplecze magazynowe, skąd transporty wina trafiały do Anglii oraz innych krajów. Mieszkańcy Bordeaux – mieszczanie -otrzymywali liczne przywileje, jak na przykład ulgi podatkowe ze sprzedaży wina wytwarzanego w swoich winnicach.

W XV wieku wielu mieszczan wzbogaciło się na handlu winem, a zarobione pieniądze przeznaczano na zakup najlepszych w regionie parcel ziemi – gdzie zakładano winnice. Pochodzące z nich wino określano mianem Cru Bourgeois – Wino Mieszczańskie.
- Wina Crus Bourgeois wytwarzane są tylko w bordoskim regionie Médoc:

Nowa klasyfikacja Cru Bourgeois – 2025 r.
Klasyfikacja powstała w 1932 roku i jest odnawiana co pięć lat. Najnowsza pochodzi z 2025 roku. Do klasy Crus Bourgeois zaliczono 170 producentów wina (châteaux) – mniej aniżeli pięć lat temu.
Kandydatów jest mniej i nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę kontekst gospodarczy. Z drugiej strony czuliśmy silną motywację ze strony zgłaszających się. W ich zgłoszeniu pojawiły się dwa uderzające punkty. Zarządzanie winnicami, ale także kroki podjęte w celu przejścia w kierunku produkcji ekologicznej – Philippe Faure-Brac, przewodniczący jury.
Podstawą klasyfikacji jest degustacja win prowadzona wyłącznie przez profesjonalistów. W nowej klasyfikacji 2025, ocenie – degustacji w ciemno – poddano wina kandydujących châteaux z roczników 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021. Co ciekawe, to cena wina nie jest częścią kryteriów wyboru – w większości waha się od 10 do 20 euro za butelkę.
Wina ze 170 châteaux dzielą się na trzy klasy – podstawowe, wyższe (Supérieur) oraz wyjątkowe (Exceptionnel):
- Cru Bourgeois – 120 châteaux;
- Cru Bourgeois Supérieur – 36 châteaux;
- Cru Bourgeois Exceptionnel – 14 châteaux.
Warto zwrócić uwagę na Exceptionnel – wina najwyższej klasy i bardzo dobrej relacji ceny do jakości, które z pewnością spełnią oczekiwania amatorów bordoskich win.













