Nowa klasyfikacja Cru Bourgeois – Wina Mieszczańskiego

W Médoc wytwarzane są także wysokiej jakości wina "Wina Mieszczańskie". Nowa klasyfikacja Cru Bourgeois, co trzeba wiedzieć?

Spis Treści:

Na lewym brzegu rzeki Garonny – na północ od miasta Bordeaux – rozciąga się ogromny region winiarski Médoc. W sześciu gminach  powstają tam niewielkie ilości słynnych na cały świat czerwonych Grands Crus, których niezmienna (przynajmniej do dziś) klasyfikacja pochodzi z 1855 roku. Obok Grands Crus w Médoc wytwarzane są także wysokiej jakości wina Cru Bourgeois – Wina Mieszczańskie – zaś ich klasyfikacja zmienia się co pięć lat.

Historia Crus Bourgeois sięga średniowiecza!

Kiedy w 1154 roku Eleonora Akwitańska poślubiła Henryka II Plantageneta, Bordeaux  zostało związane z koroną angielską na prawie 300 lat.

Obrazek pokazujący przyjaźń z Anglią.

Związki z Anglią okazały się bardzo korzystne dla rozwoju miasta i regionu, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu winem. Rozbudowano port i zaplecze magazynowe, skąd transporty wina trafiały do Anglii oraz innych krajów. Mieszkańcy Bordeaux – mieszczanie -otrzymywali liczne przywileje, jak na przykład ulgi podatkowe ze sprzedaży wina wytwarzanego w swoich winnicach.

Logo Wina Crus Bourgeois.

W XV wieku wielu mieszczan wzbogaciło się na handlu winem, a zarobione pieniądze przeznaczano na zakup najlepszych w regionie parcel ziemi – gdzie zakładano winnice. Pochodzące z nich wino określano mianem Cru Bourgeois – Wino Mieszczańskie.

  • Wina Crus Bourgeois wytwarzane są tylko w bordoskim regionie Médoc:
Wina Crus Bourgeois wytwarzane są tylko w bordoskim regionie Médoc.

Nowa klasyfikacja Cru Bourgeois – 2025 r.

Klasyfikacja powstała w 1932 roku i jest odnawiana co pięć lat. Najnowsza pochodzi z 2025 roku. Do klasy Crus Bourgeois zaliczono 170 producentów wina (châteaux) – mniej aniżeli pięć lat temu.

Kandydatów jest mniej i nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę kontekst gospodarczy. Z drugiej strony czuliśmy silną motywację ze strony zgłaszających się. W ich zgłoszeniu pojawiły się dwa uderzające punkty. Zarządzanie winnicami, ale także kroki podjęte w celu przejścia w kierunku produkcji ekologicznej  – Philippe Faure-Brac, przewodniczący jury.

Podstawą klasyfikacji jest degustacja win prowadzona wyłącznie przez profesjonalistów. W nowej klasyfikacji 2025, ocenie – degustacji w ciemno – poddano wina kandydujących châteaux z roczników 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021. Co ciekawe, to cena wina nie jest częścią kryteriów wyboru – w większości waha się od 10 do 20 euro za butelkę.

Wina ze 170 châteaux dzielą się na trzy klasy – podstawowe, wyższe (Supérieur) oraz wyjątkowe (Exceptionnel):

  1. Cru Bourgeois – 120 châteaux;
  2. Cru Bourgeois Supérieur – 36 châteaux;
  3. Cru Bourgeois Exceptionnel – 14 châteaux.

Warto zwrócić uwagę na Exceptionnel – wina najwyższej klasy i bardzo dobrej relacji ceny do jakości, które z pewnością spełnią oczekiwania amatorów bordoskich win.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

Wesprzyj moją pracę!

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy bloga

Kim jest autor bloga?

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

Książka dla miłośników wina!

Winnica Profesora - książka.

Wina dla konesera...

Szukasz czegoś?