Najlepsze marki wina 2022 – ranking win Drinks International

Jakie są najpopularniejsze marki wina 2022? Podpowiadam też, jakie wina z listy można odnaleźć i zakupić w rozsądnej cenie.

Każdego roku prestiżowe czasopismo “Drinks International” ogłasza listę 50 najbardziej popularnych marek wina na świecie. Jakie są najlepsze i najpopularniejsze marki wina 2022? Wśród wyróżnionych w tym roku aż 26 pochodzi z Europy, w tym z krajów winiarskiego Starego Świata, czyli głównie z Francji, Hiszpanii i Włoch. W pierwszej dziesiątce tylko dwie marki wina pochodzą z Nowego Świata – Penfolds z Australii i Catena z Argentyny. Na całej liście znajdziemy więcej win z  Nowej Zelandii, Południowej Afryki, USA, Chile. Zapraszam do lektury wpisu o najlepszych markach win 2022.

Znak jakości - najlepsze marki wina 2022 według Drinks International
Logotyp akcji.

Wybór marek opiera się na ocenach 2000 przedstawicieli świata winiarskiego z wielu krajów – handlowców, importerów, sommelierów, właścicieli barów, dziennikarzy piszących o winie i innych ekspertów, którzy w ocenie brali pod uwagę następujące kryteria:

 • jakość wina;
 • relacja ceny do jakości;
 • siła marki i marketing.

Pierwsze miejsce najpopularniejszej marki wina w 2022 roku zajęła Familia Torres z Katalonii w Hiszpanii. W roku 2020 liderem była Catena Zapata z Mendozy w Argentynie, a w 2021 roku australijskie wino Yellow Tail.

Oto pierwsze dziesięć, najlepszych marek wina 2022:

 1. Torres – Hiszpania.
 2. Penfolds – Australia.
 3. Catena – Argentyna.
 4. Rioja Alta – Hiszpania.
 5. Antinori – Włochy.
 6. Domaine de la Romanée Conti – Francja.
 7. Gaja – Włochy.
 8. Château Margaux – Francja.
 9. Château Cheval Blanc – Francja.
 10. Vega Sicilia – Hiszpania.

Familla Torres – lider rankingu Drinks International

Na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych marek wina znalazła się Familla Torres. Rodzinna firma z Katalonii – założona w 1870 roku w Vilafranca del Penedès. Dzisiaj winem zajmuje się już piąta generacja, która to zwraca szczególną uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza ograniczenie emisji CO2 w uprawie winorośli i produkcji wina. Obok winnic w regionie Penèdes  firma ma także winnice w Ribera del Duero, Rueda, Rias Baixas, oraz w Chile i Kalifornii.

Główne marki wina Torres:

 • Mas la Plana,
 • Coronas,
 • Atrium,
 • Las Pisadas,
 • Celeste.
Bodegas Torres - to najpopularniejsze marki wina 2022.
Bodegas Torres – wino dojrzewające w beczkach.

Wyróżnione marki wina 2022 – pełna lista

Wiele marek umieszczonych na wysokim miejscu listy rankingowej to wina z renomowanych winnic –  bordoskie i burgundzkie Grands Crus – Châteaux Margaux, Cheval Blanc, Haut Brion, Mouton de Rothschild, DRC Domaine de la Romanée Conti, hiszpańskie Vega Sicilia czy australijskie Penfolds Grange… Niestety, wina są bardzo drogie i z tej racji niedostępne dla wielu konsumentów.

Pełna lista - oto najpopularniejsze marki wina 2022.
Pełna lista – oto najpopularniejsze wina 2022.

Na szczęście większość w rankingowej 50-siątce stanowią wina o dobrej relacji jakości do ceny, dostępne w polskich sklepach sieciowych i specjalistycznych. Warto spróbować kilka z nich:  

 • Yellow Tail i Shiraz z Australii:

Czerwone i białe wina marki Yellow Tail, z symbolem małego kangurka, wytwarzane są z różnych odmian winogron. Jednak specjalnością australijskich winnic są wina z odmiany Shiraz.

 • Concha i Toro – Casillero del Diablo i Carmenere z Chile:

Chilijska Concha y Toro jest jedną z największych firm winiarskich na świecie. Produkuje kilka marek wina. Najbardziej rozpoznawalną i popularną jest Casillero del Diablo (Piwniczka Diabła). Warto spróbować czerwonego wina z charakterystycznej, chilijskiej odmiany Carmenere.

 • Catena i Malbec z Argentyny:

Argentyna to przede wszystkim region winiarski Mendoza ale i również kultowa odmiana Malbec uprawiana wysoko w dolinach Andów. Pionierem uprawy Malbeca był  Nicolas Catena Zapata, a jego wina są dzisiaj jednymi z najlepszych na świecie – spróbować koniecznie!

 • Marques de Caceres,  Campo Viejo, Protos z Hiszpanii:

Region winiarski Rioja, szczególnie Rioja Alta (Rioja Górna), to królestwo najlepszych hiszpańskich win. Często oznaczonych najwyższą klasą DOC. Powstają tutaj doskonałe wina czerwone z odmiany Tempranillo, często kupażowanej z odmianami Garnacha i Graciano. Dorównują im jakością wina białe, wytwarzane w mniejszych ilościach, z odmian Tempranillo Blanco oraz Viura. Inne, wysokiej jakości czerwone wina z Tempranillo, powstają w regionie Ribera del Duero.

Sprawdź, które marki wina były na szczycie rankingu w roku 2021 oraz 2020. Tylko na winnicaprofesora.pl.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

 1. Jacek

  A gdzie wina z Lidla?

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY