Najlepsze marki wina 2022 – ranking win Drinks International

Jakie są najpopularniejsze marki wina 2022? Podpowiadam też, jakie wina z listy można odnaleźć i zakupić w rozsądnej cenie.

Każdego roku prestiżowe czasopismo „Drinks International” ogłasza listę 50 najbardziej popularnych marek wina na świecie. Jakie są najlepsze i najpopularniejsze marki wina 2022? Wśród wyróżnionych w tym roku aż 26 pochodzi z Europy, w tym z krajów winiarskiego Starego Świata, czyli głównie z Francji, Hiszpanii i Włoch. W pierwszej dziesiątce tylko dwie marki wina pochodzą z Nowego Świata – Penfolds z Australii i Catena z Argentyny. Na całej liście znajdziemy więcej win z  Nowej Zelandii, Południowej Afryki, USA, Chile. Zapraszam do lektury wpisu o najlepszych markach win 2022.

Znak jakości - najlepsze marki wina 2022 według Drinks International
Logotyp akcji.

Wybór marek opiera się na ocenach 2000 przedstawicieli świata winiarskiego z wielu krajów – handlowców, importerów, sommelierów, właścicieli barów, dziennikarzy piszących o winie i innych ekspertów, którzy w ocenie brali pod uwagę następujące kryteria:

 • jakość wina;
 • relacja ceny do jakości;
 • siła marki i marketing.

Pierwsze miejsce najpopularniejszej marki wina w 2022 roku zajęła Familia Torres z Katalonii w Hiszpanii. W roku 2020 liderem była Catena Zapata z Mendozy w Argentynie, a w 2021 roku australijskie wino Yellow Tail.

Oto pierwsze dziesięć, najlepszych marek wina 2022:

 1. Torres – Hiszpania.
 2. Penfolds – Australia.
 3. Catena – Argentyna.
 4. Rioja Alta – Hiszpania.
 5. Antinori – Włochy.
 6. Domaine de la Romanée Conti – Francja.
 7. Gaja – Włochy.
 8. Château Margaux – Francja.
 9. Château Cheval Blanc – Francja.
 10. Vega Sicilia – Hiszpania.

Familla Torres – lider rankingu Drinks International

Na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych marek wina znalazła się Familla Torres. Rodzinna firma z Katalonii – założona w 1870 roku w Vilafranca del Penedès. Dzisiaj winem zajmuje się już piąta generacja, która to zwraca szczególną uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza ograniczenie emisji CO2 w uprawie winorośli i produkcji wina. Obok winnic w regionie Penèdes  firma ma także winnice w Ribera del Duero, Rueda, Rias Baixas, oraz w Chile i Kalifornii.

Główne marki wina Torres:

 • Mas la Plana,
 • Coronas,
 • Atrium,
 • Las Pisadas,
 • Celeste.
Bodegas Torres - to najpopularniejsze marki wina 2022.
Bodegas Torres – wino dojrzewające w beczkach.

Wyróżnione marki wina 2022 – pełna lista

Wiele marek umieszczonych na wysokim miejscu listy rankingowej to wina z renomowanych winnic –  bordoskie i burgundzkie Grands Crus – Châteaux Margaux, Cheval Blanc, Haut Brion, Mouton de Rothschild, DRC Domaine de la Romanée Conti, hiszpańskie Vega Sicilia czy australijskie Penfolds Grange… Niestety, wina są bardzo drogie i z tej racji niedostępne dla wielu konsumentów.

Pełna lista - oto najpopularniejsze marki wina 2022.
Pełna lista – oto najpopularniejsze wina 2022.

Na szczęście większość w rankingowej 50-siątce stanowią wina o dobrej relacji jakości do ceny, dostępne w polskich sklepach sieciowych i specjalistycznych. Warto spróbować kilka z nich:  

 • Yellow Tail i Shiraz z Australii:

Czerwone i białe wina marki Yellow Tail, z symbolem małego kangurka, wytwarzane są z różnych odmian winogron. Jednak specjalnością australijskich winnic są wina z odmiany Shiraz.

 • Concha i Toro – Casillero del Diablo i Carmenere z Chile:

Chilijska Concha y Toro jest jedną z największych firm winiarskich na świecie. Produkuje kilka marek wina. Najbardziej rozpoznawalną i popularną jest Casillero del Diablo (Piwniczka Diabła). Warto spróbować czerwonego wina z charakterystycznej, chilijskiej odmiany Carmenere.

 • Catena i Malbec z Argentyny:

Argentyna to przede wszystkim region winiarski Mendoza ale i również kultowa odmiana Malbec uprawiana wysoko w dolinach Andów. Pionierem uprawy Malbeca był  Nicolas Catena Zapata, a jego wina są dzisiaj jednymi z najlepszych na świecie – spróbować koniecznie!

 • Marques de Caceres,  Campo Viejo, Protos z Hiszpanii:

Region winiarski Rioja, szczególnie Rioja Alta (Rioja Górna), to królestwo najlepszych hiszpańskich win. Często oznaczonych najwyższą klasą DOC. Powstają tutaj doskonałe wina czerwone z odmiany Tempranillo, często kupażowanej z odmianami Garnacha i Graciano. Dorównują im jakością wina białe, wytwarzane w mniejszych ilościach, z odmian Tempranillo Blanco oraz Viura. Inne, wysokiej jakości czerwone wina z Tempranillo, powstają w regionie Ribera del Duero.

Sprawdź, które marki wina były na szczycie rankingu w roku 2021 oraz 2020. Tylko na winnicaprofesora.pl.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

 1. Jacek

  A gdzie wina z Lidla?

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.