Bordoskie drugie wina

Bordoskie drugie wino - historia, jakość, prestiżowe przykłady i ceny. Już w 1847 Château Pichon – Longueville wyprodukował drugie wino...

Bordoskie Grands Crus – Wielkie Wina – cieszą się uznaniem wśród konsumentów na całym świecie. Najlepsze z nich są przedmiotem inwestycji oraz pożądania kolekcjonerów. W 1855 roku Cesarz Napoleon III, na wniosek winiarzy i handlowców z Bordeaux, ustanowił klasyfikację czerwonych, wytrawnych win z regionu Médoc i słodkich z Sauternes.

Wina czerwone z 61 châteaux podzielono na pięć klas, w zależności od ceny. Do najbardziej prestiżowej i najdroższej klasy pierwszej – Premier Grand Cru Classé – należą Châteaux:

  • Margaux,
  • Lafite,
  • Mouton de Rotschild (od 1971),
  • Haut-Brion,
  • Latour.

Klasyfikacja jest niezmienna.

Podstawowe, pierwsze wina Grands Crus wytwarzane w sklasyfikowanych châteaux mają odpowiedniki w postaci tak zwanych drugich win, które są tańsze i bardziej dostępne szerszej grupie konsumentów.

Drugie wina mają długą historię

Te wina są od dawna obecne w bordoskich winnicach. Już w 1847 Château Pichon – Longueville wyprodukował drugie wino Comtesse de Lalande. W 1908 roku powstało wino Pavillon Rouge – drugie wino Château Margaux Premier Grand Cru. Kiedy w latach 1980 ceny pierwszych win gwałtownie wzrosły, wytwarzanie drugiego wina upowszechniło się. Założeniem było oferowanie wina z tej samej winnicy château o bardziej dostępnej cenie. Wina zbliżonego jakością do wina głównego, czyli pierwszego.

Już w 1847 roku w Chateau Pichon – Longueville powstało drugie wino: Comtesse de Lalande.

Jak powstaje drugie wino?

Choć takie wino jest zbliżone jakością do pierwszego – złożoną budową, dużym potencjałem starzenia – jednak są między nimi różnice:

  • pochodzi z działek winnicy obsadzonych młodszymi winoroślami;
  • niekiedy pochodzi ze specjalnie dla niego wyznaczonych działek, z których nigdy nie będzie powstawać pierwsze wino, np. Clos du Marquis z Château Léoville Las Cases, Tourelles de Longueville z Château Pichon Longueville Baron czy częściowo Forts de Latour z Château Latour;
  • może pochodzić z winnicy lub beczki przeznaczonej na pierwsze wino, które zdeklasowano – na przykład – z racji niedostatecznej dojrzałości, lub gorszej wydajności winorośli w danym roku. Dlatego niektórzy sadzą, że jakość takiego wina może być gorsza od dobrych – lecz tańszych – win klasy Crus Bourgeois. Faktycznie selekcja jest rygorystyczna. W przypadku niektórych roczników winiarze ograniczają nawet połowę produkcji, aby zachować tylko najlepszą dla pierwszego wina.

Powyższe uwagi w żadnej mierze nie deprecjonują drugich win, bowiem niepożądane winogrona nie są wykorzystywane do produkcji tych win, lecz najczęściej odsprzedawane na  rynku. Drugie wino to taka sama praca w winnicy, podczas winifikacji i dojrzewania wina jak w przypadku wina pierwszego. Niektóre châteaux lansują swoje drugie wino jako wprowadzenie, zaproszenie do Grand Cru.

Dlatego, często w nazwie drugiego wina jest bezpośrednie nawiązanie do nazwy château, np. Echo de Lynch Bages czy Alter Ego de Palmer z Château Palmer. Nie jest to jednak powszechne. Są producenci, którzy ograniczają udział drugiego wina w swojej produkcji, chroniąc prestiż wina głównego, jak np. Château Pontet-Canet.

Prestiżowe drugie wina

Najbardziej prestiżowe drugie wina pochodzą z châteaux zaliczanych do pierwszej klasy – 1er Grand Cru Classé:

  • Pavillon Rouge z Château Margaux
Pavillon Rouge z Château Margaux.
  • Les Forts de Latour z Château Latour
Les Forts de Latour z Château Latour - drugie wino.
  • Petit Mouton z Château Mouton de Rotschild
Petit Mouton z Château Mouton de Rotschild - drugie wino.
  • Carruades de Lafite z Château Lafite
Carruades de Lafite z Château Lafite - drugie wino.
  • Le Clarence de Haut Brion z Château Haut-Brion
Le Clarence de Haut Brion z Château Haut-Brion - drugie wino.

Cenione przez konsumentów oraz inwestorów są także te z kolejnych klas, na przykład z klasy drugiej Amiral de Beycheville z Château Beycheville, Chevallier de Lascombes z Château Lascombes czy z klasy trzeciej Le Marquis de Calon Ségur z Château Calon Ségur i tak dalej.

Ceny – pierwsze wino i drugie wino

Klasyfikacja bordoskich Grands Crus z 1855 roku jest oparta na cenach wina. Najdroższe są wina pierwszej klasy. Ceny win kolejnych klas, aż do piątej, są coraz mniejsze. Różnica między ceną wina pierwszej i piątej klasy jest kilkukrotna. Na przykład Château Latour 2015 kosztuje średnio ponad 3000 PLN butelka, natomiast Château Lynch Moussas 2015 ponad 200 PLN, czyli prawie piętnaście razy mniej (ceny ex tax).

Także ceny pierwszego i drugiego wina różnią  się znacznie, choć w mniejszym stopniu aniżeli ceny pomiędzy klasami. Na przykład Château Mouton Rotschild 2015 kosztuje prawie 3 300 PLN, a drugie wino Petit Mouton 1300 PLN (ceny ex tax). Podobne relacje cenowe dotyczą pierwszych i drugich win innych châteaux.

Ceny win zależą od rocznika

Jakość wina zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych w całym roku. Optymalna pogoda sprzyja rozwojowi winorośli, wysokiej jakości winogron, z których powstaje doskonałe wino. Ma to swoje konsekwencje w cenie wina. Wino z dobrego rocznika jest droższe w porównaniu do złego rocznika.

W regionie Bordeaux jednym z najlepszych roczników jest 2010, natomiast najgorszych 2013.Ceny wina z tego samego château wyraźnie odzwierciedlają efekt rocznikowy – na przykład:

  • Château Margaux 2010 kosztuje średnio 4300 PLN, natomiast z rocznika 2013  znacznie mniej – 2200 PLN (ceny ex tax);
  • w przypadku wina drugiego różnice  są mniejsze- Pavillon Rouge 2010 kosztuje średnio 1100, a wino z rocznika 2013 około 900 PLN (ceny ex tax);
  • różnice win rocznikowych są także w winach niższych klas. Cena wspomnianego wina piątej klasy Château Lynch Moussas 2010 wynosi około 220 PLN, a z rocznika 2013 nieco ponad 140 PLN (ceny ex tax).

 

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY