Ceny na rynku wina – z czego się biorą?

Największym segmentem rynku na świecie są wina mieszczące się w segmencie do 10 USD/EUR - w Polsce do 30 PLN.

Największym segmentem rynku na świecie są wina mieszczące się w segmencie do 10 USD/EUR – w Polsce do 30 PLN. Są to w większości wina produkowane przez największe, globalne firmy winiarskie. Takie jak E&J Gallo, Constallation Brands, Pernod-Ricard, Concha y Toro, The Wine Group i inne. Wina te cechuje standardowa jakość i przystępne ceny wina, osiągana między innymi w wyniku ogromnej skali produkcji i niskich kosztów jednostkowych.

Czy ceny wina wpływają na przyjemność czerpaną z jego pica?

Ceny wina na rynku – segmenty

Światowy rynek wina składa się z kilku segmentów cenowych, które w poszczególnych krajach mogą się nieco różnić. Dużym segmentem, obejmującym ponad 30% rynku jest wino surowcowe. Podobnej wielkości jest rynek wina popularnego – stołowego. Z kolei na rynek wina jakościowego składa się kilka poziomów cenowych. Na szczycie cen znajdują się wina luksusowe oraz wina ikony. Rekordy cenowe osiągają wina oferowane na aukcjach, zwłaszcza charytatywnych.

Wino surowcowe:

Ponad 30% produkcji stanowi wino surowcowe, wykorzystywane do produkcji mieszanek win, octu winnego oraz destylacji. Destylat jest  dodawany do niektórych win w celu ich wzmocnienia (np. andaluzyjska  Sherry, Porto),służy do produkcji wódek (np. włoska Grappa, francuski  Armaniak, koniak) a także jest stosowany jako dodatek do benzyn. Ceny wina surowcowego, sprzedawanego luzem, są bardzo niskie, od kilku do kilkunastu centymów za litr  i zależą głównie od wielkości podaży.

Wino popularne:

Wino butelkowane trafia do ostatecznego konsumenta, przy czym ponad 30 % podaży stanowi popularne wino stołowe, niekiedy oznaczone regionem pochodzenia. Z racji niskiej ceny  popyt na wino stołowe jest w wielu krajach duży. Producenci z Francji, Hiszpanii i Włoch, czyli z krajów gdzie nadal produkuje się znaczne ilości wina stołowego, konkurują ze sobą a także z  tanim winem z Mołdawii, Bułgarii czy Rumunii.

Ceny wina, a segmenty wina - wykres.

Rynek wina jakościowego posiada przynajmniej trzy segmenty kształtujące ceny wina:

  1. największy, obejmujący  24% – 28% całkowitej podaży, dotyczy wina którego cena oscyluje w granicach 4 – 5 EUR. W krajach europejskich są to najczęściej wina posiadające regionalne oznaczenia pochodzenia. Producenci wina w USA czy Australii oferują w tym segmencie cenowym wina markowe o stałym standardzie.
  2. znacznie mniejszy, stanowiący około 9% rynku, jest segment wina wysokiej jakości, gdzie ceny przekraczają 10 EUR za butelkę. Wina te pochodzą ze znanych regionów winiarskich i w przypadku win europejskich posiadają oznaczenia pochodzenia (AOC, DO, DOC, DOCG).
  3. marginalny w sensie ilościowym jest rynek win luksusowych. Wine te stanowią zaledwie 3% rynku. Ich ceny zawierają się w granicach od 20 do kilkudziesięciu EUR za butelkę. Wina  pochodzą z renomowanych winnic z takich regionów, jak np. Bordeaux, Burgundia, Toskania, Piemont, Rioja, Ribera del Duero, Kalifornia. Ich podaż jest ograniczona.

Wina ikony:

Wina ikony są przedmiotem pożądania zasobnych konsumentów i inwestorów. Ceny takich win sięgają setek i tysięcy euro za butelkę, a handel nimi odbywa się często na aukcjach. Dominują tutaj Grands Crus – Wielkie Wina – ze słynnych bordoskich châteaux (Château Haut-Brion, Château Latour, Château Lafite Rothschild, Château Margaux czy Château Petrus), burgundzkie DRC Domaine de la Romanée Conti oraz Grands Crus kultowych domów handlowych. Takich jak Bouchard, Latour czy Jadot, kalifornijskie Opus One, chilijskie Alma Viva, australijskie Penfolds, włoskie Barolo i super toskany – Sassicaia, Ornellaia.

Najdroższe wina

Na tym drabinka cenowa win się nie kończy. Wyjątkowe, stare i rzadkie wina – są poszukiwane przez bogatych kolekcjonerów i inwestorów. Zazwyczaj są oferowane do sprzedaży na aukcjach domów aukcyjnych, takich jak Christie’ s oraz Sotheby’ s w Londynie, Nowym Jorku czy Hong Kongu. Odrębną sprzedażą, gdzie wina osiągają niebotyczne ceny, są aukcje charytatywne. Takie jak słynna, coroczna aukcja Hospices de Beaune w Burgundii, która po raz pierwszy odbyła się w 1794 roku.

Ceny wina, najdroższe i najciekawsze przykłady:

  • The Setting Wines 2019 Glass Slipper Vineyard Cabernet Sauvignon – 1 milion USD.  

Na charytatywnej aukcji w październiku 2021 roku za 6 litrową butelkę (imperial) wina The Setting Wines 2019 Glass Slipper Vineyard Cabernet Sauvignon uzyskano astronomiczną cenę 1 miliona USD. Wino pochodzi z obszaru Coombsville w kalifornijskim regionie Napa Valley, gdzie położone są winnice Glass Slipper. Ogromna cena jaką uzyskano na aukcji nie ma jednak odpowiednika w rynkowej cenie tego wina – 185 USD za butelkę 750 ml. Jednak i ono jest już niedostępne, gdyż z rocznika 2019 wyprodukowano zaledwie 900 butelek.

  • Domaine de la Romanée-Conti, Romanée – Conti Grand Cru, 1945 – 558,000 USD.

W 2018 roku kolekcjoner z Azji kupił na aukcji w Nowym Jorku butelek słynnego, burgundzkiego Romanée – Conti Grand Cru 1945 za 558 000 USD. W tym czasie była to najdroższa, standardowa butelka wina burgundzkiego. Z rocznika 1945 powstało zaledwie 600 butelek wina.

Domaine de la Romanée-Conti, Romanée - Conti Grand Cru, 1945 – ceny wina sięgnęły 558,000 USD.
  • Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992 – 500 000 USD.

Screaming Eagle to jedno z kultowych win kalifornijskich, powstające w 100% z odmiany Cabernet Sauvignon. Rocznie wytwarza się tylko 500 skrzynek wina, które ma doskonalą zdolność długiego starzenia. Wino z rocznika 1992 uzyskało na aukcji charytatywnej cenę 500 000 USD.

Ceny tego wina sięgnęły 500 000 USD.
  • Grands Crus z Bordeaux – Château Mouton – Rothschild 1945 – 310700 USD oraz Cheval Blanc 1947 – 304 375 USD.

Prestiż, wysoka jakość i ceny najlepszych bordoskich Grands Crus są znane na całym świecie. Dawne roczniki tych win osiągają na aukcjach ceny sięgające setek tysięcy dolarów. W 1977 roku butelka jeroboam (4,5 litra) słynnego Château Mouton – Rothschild 1945 została sprzedana za 310 700 USD. Z kolei butelka Château Cheval Blanc 1947 z Saint Emilion osiągnęła na aukcji Christie’s w 2010 roku cenę 304 375 USD.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY