Dlaczego warto jeść winogrona?

Do codziennej diety warto włączyć winogrona zwłaszcza, że są dostępne prawie przez cały rok. Nie tylko w formie wina...

Do codziennej diety warto włączyć winogrona zwłaszcza, że są dostępne prawie przez cały rok. Obok walorów smakowych, winogrona mają wiele składników korzystnych dla naszego zdrowia i kondycji. Na świecie produkuje się rocznie około 78 milionów ton winogron, więcej aniżeli bananów, pomarańczy czy jabłek.

Winogrona – najwięksi producenci

Prawie 45 milionów ton (57%) winogron przeznacza się na produkcję wina, 28 milionów ton (36%) do bezpośredniej konsumpcji oraz około 5,5 milionów ton (7%) na rodzynki. Największymi producentami winogron są:

  • Chiny (12 milionów ton),
  • Włochy (9 milionów ton),
  • USA (7 milionów ton),
  • Hiszpania (7 milionów ton),
  • Francja (6 milionów ton),
  • Turcja (4 milionów ton),
  • Indie (3 milionów ton),
  • Iran (1,7 milionów ton),
  • Egipt (1,5 milionów ton).

Natomiast w produkcji winogron stołowych przodują Chiny (9,7 milionów ton) wyprzedzając Turcję (2 milionów ton), Indie (2 milionów ton) oraz Iran (1,7milionów ton). Z kolei najwięcej rodzynek powstaje w Turcji, USA, Iranie oraz RPA.

Największą powierzchnię winnic na świecie, ponad 365 000 hektarów zajmują winogrona stołowe Kyoho, w 90% w Chinach | fot.Wikipedia.

Winogrona i ich prozdrowotne właściwości

Winogrona mają wiele witamin i utleniaczy – polifenoli – które podczas procesu maceracji, zwłaszcza przy produkcji wina czerwonego, przedostają się do wina. Podobnie, podczas spożywania świeżych winogron, dobroczynne składniki zawarte w skórce, pestkach i soku przedostają się do naszego organizmu.

Obok licznych polifenoli winogrona zawierają witaminy, głownie K oraz z grupy B. Są także źródłem błonnika, a ich wartość  energetyczna jest niska. Największa koncentracja tych składników znajduje się w skórce i pestkach, natomiast w soku są cukry i kwasy, głownie winowy i jabłkowy. Już w starożytności winogrona były stosowane do leczenie wielu chorób. W starożytnym Egipcie sok z winogron był używany do leczenia skóry i oczu. Pokruszone winogrona dodawano do słodkiego wina stosując je do leczenia wielu dolegliwości i chorób:

  • mdłości,
  • zaparć,
  • choroby wątroby,
  • cholery.

Przeciwutleniacze

Większość polifenoli w winogronach stanowią flawanoidy, które są skutecznymi przeciwutleniaczami, przeciwdziałając ubytkowi cząsteczek tlenu w komórkach. Zapobiegają działaniu wolnych rodników, które uszkadzają i zakłócają działanie komórek. Winogrona mają znane przeciwutleniacze, takie jak witamina C i mangan, a także mniej znane jak beta-karoten i resweratrol, który ma także właściwości przeciwzapalne.

”Resweratrol ogranicza kalorie, wpływa na metabolizm, poprawia insulino-odporność, obniża cukier w osoczu i wzmacnia działanie mitochondriów”

Wordlwide Congress on Medicinal and Fragnant Vegetation Report.

Choroby serca

Polifenole wspomagają prawidłowe funkcjonowanie serca, głównie poprzez zwiększenie poziomu HDL, tzw. dobrego cholesterolu. Journal of Nutrition wskazuje, że polifenole w winogronach zmniejszają ryzyko arteriosklerozy. Uznaje się, że są to jedne z najsilniejszych  przeciwutleniaczy zawartych w żywności. W szczególności rolę pełni resweratrol, którego duża zawartość w czerwonych winogronach i winie jest jednym z czynników wyjaśniających tzw. francuski paradoks.

Z kolei błonnik w winogronach pomaga obniżyć LDL, zły cholesterol. Proces trawienia potrzebuje kwasów żółciowych, wytwarzanych częściowo przez cholesterol LDL. Poprawa trawienia sprawia, że  wątroba wyciąga cholesterol LDL z krwi i wytwarza dodatkowe kwasy żółciowe, obniżając tym samym ilość złego cholesterolu. Dodatkowo, zawarta w winogronach rutyna ogranicza białko związanego z zakrzepami, co może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru.

Cukrzyca

Liczne badania wskazują, że winogrona mogą zapobiegać cukrzycy. Przebadano tysiące młodych kobiet w okresie 20 lat ich życia. Stwierdzono, że duże spożycie całych owoców, zwłaszcza winogron, jabłek i borówki amerykańskiej było silnie skorelowane ze spadkiem zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Natomiast związek konsumpcji soków owocowych z cukrzycą był słabszy. Dzieje się tak dlatego, że korzystny dla zdrowia resweratrol ułatwiający tolerancję cukru znajduje się głównie w skórkach owoców.

Miseczka winogron dostarcza 25% zapotrzebowania na witaminy dziennie i 5% błonnika.

Trawienie

Błonnik zawarty w winogronach ułatwia procesy trawienne. Kubek winogron dostarcza dziennie 5% błonnika. Połączony w diecie z innymi, bogatymi w błonnik produktami  sprawia, że trawienie pokarmów przebiega prawidłowo, zmniejszając ryzyko powstawania hemoroidów i zapalenia uchyłków.

Rak

Antyoksydanty w winogronach mogą przeciwdziałać rozwojowi komórek rakowych, raka piersi, wątroby czy białaczki. Badania cytowane w Journal of Nutrition 2009 wskazują, że winogrona i produkty z nich powstające są doskonałym źródłem różnych czynników przeciw rakowych. Szczególny potencjał chroniący przed rakiem jelita grubego wykazuje resweratrol  (Frontiers in Bioscience 2011)

Winogrona – niebezpieczeństwo konsumpcji

Wprawdzie najwięcej witamin jest w skórce winogrona, jednak może ona zawierać także składniki szkodliwe. W celu ochrony winorośli i winogron przed licznymi chorobami stosuje się często środki chemiczne, niekiedy z rodziny pestycydów. Pod tym względem winogrona są umieszczane wysoko na liście owoców pryskanych substancjami chemicznymi. Dlatego, przy zakupie winogron należy na to zwracać uwagę. Najlepiej kupować winogrona  BIO z winnic o uprawie biologicznej, gdzie nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin – niestety, takie winogrona  są droższe.

 Więcej na temat zdrowotnych efektów winogrona i wina znajdziesz w książce “Przewodnik po Świecie Wina“:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY