Każdego roku – w trzeci czwartek listopada – w tysiącach barów i restauracji na całym świecie próbuje się młode, dopiero co napełnione do butelek wino Beaujolais Nouveau 2020. W ciągu niespełna miesiąca konsumenci wypijają ponad połowę produkcji nowego wina.
W tym roku koronawirus pozamykał bary i restauracje w wielu krajach. Jedynie w Japonii, Korei Południowej i Chinach – gdzie w dużym stopniu opanowano pandemię – publiczne świętowanie młodego wina z Beaujolais będzie możliwe. Nam pozostaje degustacja domowa…
Region winiarski Beaujolais
Wprawdzie w skali winiarstwa francuskiego region Beaujolais jest stosunkowo niewielki – 22 000 hektarów winnic – jednak wyróżniają go dwie, charakterystyczne cechy:
- odmiana winogron Gamay,
- maceracja węglowa – szczególna metoda produkcji wina.
W Beaujolais powstają głownie wina czerwone. Dla większości amatorów region jest znany z młodego wina Beaujolais Nouveau, którego święto obchodzi się każdego roku w trzeci czwartek listopada. Beaujolais Nouveau oraz gminne Beaujolais Village stanowią ponad 75% całej produkcji wina w regionie.
Obok popularnych – w regionie powstają wina o wysokiej jakości. Są one określanie jako Crus de Beaujolais, takie jak:
- Juliénas,
- Fleurie,
- Saint Amour,
- Brouilly,
- Chénas czy
- Moulin à Vent.
Wina te wytwarzane są na dziesięciu wyznaczonych obszarach winnic, głównie w północnej części regionu. Wino z tych obszarów jest oznaczane miejscem pochodzenia:
AOC /AOP (Appellation d’ Origine Contrôlée/ Appellation d’ Origine Protegée).
Wyjątkowe winogrona i oryginalna metoda produkcji wina
Wino z Beaujolais powstaje z odmiany Gamay, ciemnych winogron o jasnym soku. Jest to miejscowy szczep – istniejący od wieków – przystosowany do ubogich gleb o granitowym podłożu. We Francji jest niewiele winnic obsadzonych tą odmianą, przy czym aż 70% upraw zlokalizowanych jest w Beaujolais.
Ręcznie zebrane winogrona podlegają oryginalnej winifikacji
Zebrane ręcznie całe grona – łącznie z łodygą i szypułkami – umieszcza się w ściśle zamkniętych zbiornikach. Ciężar owoców rozgniata je inicjując fermentację, podczas której uwalnia się CO2. Przy braku tlenu, drożdże zaczynają pracować – przekształcając cukier w alkohol. Jest to maceracja węglowa, która nadaje winom z tego regionu specyficzne cechy. Do momentu tłoczenia maceracja trawa krótko – tylko 4 dni w przypadku Beaujolais Nouveau i do 10 dni dla win najwyższej klasy – Crus de Beaujolais.
Wino z odmiany Gamay ma umiarkowaną kwasowość, jest lekkie, ma mało tanin i jest owocowe w smaku – o wyraźnym zapachu i krótkotrwałe. Wino pije się jako młode, serwując je lekko schłodzone, najlepiej wraz z prostymi daniami – wędlinami, podrobami, smażonymi kiełbaskami, mięsiwem z grilla.
Trwałość Beaujolais Nouveau sięga jednego roku, natomiast wina Village oraz Cru są bardziej trwałe – nawet do 4 lat.
Beaujolais Nouveau 2020 – marketingowy majstersztyk
Od dawna wino z Beaujolais było popularnym, stołowym winem Francuzów. W latach po II Wojnie Światowej tanie Beaujolais cieszyło się dużym powodzeniem w barach Paryża oraz w pobliskim Lyonie. Powojenny boom gospodarki francuskiej w latach 1950 – 1970 zaowocował dużym wzrostem dochodów gospodarstw domowych. Francuzów było stać na droższe wina lepszej jakości. Konsumpcja wina stołowego stopniowo zmniejszała się – uderzając w wino z Beaujolais. Regionowi – uzależnionemu całkowicie od uprawy winorośli i produkcji wina – zaczął zagrażać głęboki kryzys. Winiarze z ledwością wiązali koniec z końcem, a wielu stanęło na progu bankructwa.
Winiarze oraz handlowcy – tacy jak Georges Duboeuf – wylansowali, początkowo na skalę krajową a później międzynarodową, święto młodego wina Beaujolais Nouveau. Wina ze zbiorów bieżącego roku, gotowego do sprzedaży już po 6 tygodniach.
Od 1985 roku inauguracja młodego wina odbywa się każdego roku w trzeci czwartek listopada. Z czasem święto młodego wina Beaujolais Nouveau stało się obyczajem powszechnym nieomal na całym świecie.
Rocznie produkuje się około 450 000 hektolitrów Beaujolais Nouveau, co stanowi 1/3 całej produkcji wina z regionu Beaujolais.
Ponad 50% trafia na rynki azjatyckie – głównie do Japonii i Korei Południowej. W ciągu kilku dni sprzedaje się ponad 30% całej produkcji świeżego wina z Beaujolais. Do nas obyczaj Beaujolais Nouveau dotarł po 2004 roku, kiedy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zniknęły cła na produkty z krajów unijnych i wina z Francji stały się bardziej dostępne.
Wprawdzie sukces przyciąga naśladowców z innych krajów winiarskich, np. z Włoch, gdzie produkuje się vino novello, to jednak winiarze z Beaujolais zbierają premię za innowację rynkową.
Beaujolais Nouveau 2020 na rynku w Polsce
Beaujolais Nouveau pojawi się w polskich sklepach w czwartek. Wina warto szukać w sieciach francuskich:
- Carrefour,
- Auchan
- lub Intermarché.
Oferta tego wina trwa jednak krótko, a ceny są przystępne – w granicach 20 – 30 PLN za butelkę.
Najlepsze wina Crus de Beaujolais są osiągalne w niektórych sklepach specjalistycznych w cenach 60 – 70 PLN za butelkę. Natomiast w sklepach sieci handlowych – Auchan, Carrefour, Lidl – ceny są niższe, choć wina pochodzą od mniej znanych producentów.