Wilga – ptak z winem z portugalskiego Douro

Wspólnie z profesorem Piotrem Tryjanowskim – ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - prezentujemy kolejny materiał z cyklu „Wino i Ptaki”. Tym razem odnajdujemy kolorową wilgę zdobiącą butelkę czerwonego wina z portugalskiego regionu Douro.

Zdarza się, że etykiety win ozdabiają kolorowe sylwetki ptaków. Jaki związek łączy ptaka z winem wewnątrz butelki? Czy jest on przypadkowy, czy piękna sylwetka ptaka ma wyłącznie aspekt dekoracyjny, marketingowy? Może wino i ptaka łączą wspólne cechy – kolor, charakter, miejsce pochodzenia lub historia? Wino i wilga, co je łączy?

Wspólnie z profesorem Piotrem Tryjanowskim – ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – prezentujemy kolejny materiał z cyklu „Wino i Ptaki”. Tym razem odnajdujemy kolorową wilgę zdobiącą butelkę czerwonego wina z portugalskiego regionu Douro.

Tak śpiewa opisywany ptak – Wilga.

Douro, prestiżowy region winiarski Portugalii

Duero w Hiszpanii, Douro w Portugalii – druga co do długości, prawie 900 kilometrów, rzeka na Półwyspie Iberyjskim. Znana z prestiżowych regionów winiarskich, położonych w dolinie rzeki:

  • hiszpańskiego DO Ribera del Duero;
  • portugalskiego DOC Douro.
Douro – winnice na stromych brzegach rzeki Douro | Wikipedia.

Winnice, położone tarasowo na stromych zboczach wzdłuż rzeki Douro, tworzą niezapomniany krajobraz – wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO. Od niepamiętnych czasów uprawia się tutaj rodzime odmiany winogron…

Białe:

  • Malvasia Fina,
  • Rabigato,
  • Moscatel Galego.

Czerwone:

  • Touriga Nacional,
  • Touriga Franca,
  • Tinta Barroca,
  • Tinta Roriz.

W regionie powstają dwa różne gatunki wina. Znane od wieków, słynne wino wzmacniane Porto oraz wina czerwone i białe – od 1982 roku oznaczane jako DOC Douro. Wprawdzie Porto i inne wina powstają z takich samych odmian, jednak różnią je m.in. gleby, na których dojrzewają winogrona. Łupkowe dla Porto i granitowe dla win z Douro, a także metoda produkcji.

Papa Fagos – wilga i wino

Kolejny rocznik wina Papa Fagos oferowany w Biedronce – w górnej półce cenowej (29,99PLN butelka). Wino jest kompozycją trzech rodzimych odmian:

  • Touriga Nacional,
  • Tinta Roriz,
  • Tinta Barroca,
  • Touriga Franca.
Wilga na etykiecie!
Wilga zdobi etykietę wina Papa Figos z DOC Douro.
Wilga na etykiecie wina!
Piękny kolor jasnej czerwieni młodego wina Papa Figos.

Czysty – jasnoczerwony – kolor zapowiada wino młode. Faktycznie, wino pochodzi z 2018 roku – czyli ma zaledwie dwa lata. Jak przystało na młode wino cechują je wyraźne, świeże i owocowe zapachy. W smaku dominuje wyczuwalna kwasowość. Taniny łagodne, charakterystyczne dla odmian winogron, z których powstało.

W swojej kategorii wino przyzwoite – można spróbować.

prof. Marek Rekowski.

Wilga – nieco egzotyki w Polsce

W Polsce – jak i w całej Europie – występuje tylko jeden gatunek wilgi, właśnie ten widoczny na etykiecie. To ptak znany jako wilga zwyczajna Oriolus Oriolus. Pozostałe gatunki wilg spotkamy w strefie subtropikalnej.

Piękna wilga!
Wilga zwyczajna | Medianauka.

Barwy ptaka, zwłaszcza kontrastowo ubarwionego samca, wskazują, że mamy do czynienia z gatunkiem nieomalże egzotycznym. Kontrast upierzenia samca ale też zielonkawe – znacznie skromniejsze ubarwienie samicy – świetnie sprawdzają się w promieniach słońca. Wtedy to ptaki baraszkujące w koronach drzew są niemalże niewidoczne. Za to z łatwością można wilgę usłyszeć, a zwłaszcza piosenkę miłosną samca. Piękne, fletowe dźwięki.

Do Portugalii, w dolinie rzeki Douro, skąd pochodzi wino wilgi przylatują na początku maja – w czasie kwitnienia winorośli – a odlatują w końcu sierpnia, przed zbiorami. Zapewne zakładają gniazda na wysokich drzewach stanowiących granice winogradów. Z winiarzami są przez całe lato.

W Polsce, z racji przylotu w połowie maja, wilga w podaniach ludowych często nazywana jest Zofiją. Jej głos tłumaczono nawet jako: Zofijo, Zofijo, pójdź ze mną na wino… Nam się ta transkrypcja wyjątkowo podoba, i dodajmy, iż może być nawet właśnie to konkretne Papa Figos, z wilgą na etykiecie.

Uwaga amatorzy wina!

Już w przyszły czwartek będziemy mogli spróbować jeszcze młodszego wina – Beaujolais Nouveau 2020. Zaglądaj do bloga w najbliższy wtorek!

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY