Wilga – ptak z winem z portugalskiego Douro

Wspólnie z profesorem Piotrem Tryjanowskim – ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - prezentujemy kolejny materiał z cyklu „Wino i Ptaki”. Tym razem odnajdujemy kolorową wilgę zdobiącą butelkę czerwonego wina z portugalskiego regionu Douro.

Zdarza się, że etykiety win ozdabiają kolorowe sylwetki ptaków. Jaki związek łączy ptaka z winem wewnątrz butelki? Czy jest on przypadkowy, czy piękna sylwetka ptaka ma wyłącznie aspekt dekoracyjny, marketingowy? Może wino i ptaka łączą wspólne cechy – kolor, charakter, miejsce pochodzenia lub historia? Wino i wilga, co je łączy?

Wspólnie z profesorem Piotrem Tryjanowskim – ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – prezentujemy kolejny materiał z cyklu „Wino i Ptaki”. Tym razem odnajdujemy kolorową wilgę zdobiącą butelkę czerwonego wina z portugalskiego regionu Douro.

Tak śpiewa opisywany ptak – Wilga.

Douro, prestiżowy region winiarski Portugalii

Duero w Hiszpanii, Douro w Portugalii – druga co do długości, prawie 900 kilometrów, rzeka na Półwyspie Iberyjskim. Znana z prestiżowych regionów winiarskich, położonych w dolinie rzeki:

 • hiszpańskiego DO Ribera del Duero;
 • portugalskiego DOC Douro.
Douro – winnice na stromych brzegach rzeki Douro | Wikipedia.

Winnice, położone tarasowo na stromych zboczach wzdłuż rzeki Douro, tworzą niezapomniany krajobraz – wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO. Od niepamiętnych czasów uprawia się tutaj rodzime odmiany winogron…

Białe:

 • Malvasia Fina,
 • Rabigato,
 • Moscatel Galego.

Czerwone:

 • Touriga Nacional,
 • Touriga Franca,
 • Tinta Barroca,
 • Tinta Roriz.

W regionie powstają dwa różne gatunki wina. Znane od wieków, słynne wino wzmacniane Porto oraz wina czerwone i białe – od 1982 roku oznaczane jako DOC Douro. Wprawdzie Porto i inne wina powstają z takich samych odmian, jednak różnią je m.in. gleby, na których dojrzewają winogrona. Łupkowe dla Porto i granitowe dla win z Douro, a także metoda produkcji.

Papa Fagos – wilga i wino

Kolejny rocznik wina Papa Fagos oferowany w Biedronce – w górnej półce cenowej (29,99PLN butelka). Wino jest kompozycją trzech rodzimych odmian:

 • Touriga Nacional,
 • Tinta Roriz,
 • Tinta Barroca,
 • Touriga Franca.
Wilga na etykiecie!
Wilga zdobi etykietę wina Papa Figos z DOC Douro.
Wilga na etykiecie wina!
Piękny kolor jasnej czerwieni młodego wina Papa Figos.

Czysty – jasnoczerwony – kolor zapowiada wino młode. Faktycznie, wino pochodzi z 2018 roku – czyli ma zaledwie dwa lata. Jak przystało na młode wino cechują je wyraźne, świeże i owocowe zapachy. W smaku dominuje wyczuwalna kwasowość. Taniny łagodne, charakterystyczne dla odmian winogron, z których powstało.

W swojej kategorii wino przyzwoite – można spróbować.

prof. Marek Rekowski.

Wilga – nieco egzotyki w Polsce

W Polsce – jak i w całej Europie – występuje tylko jeden gatunek wilgi, właśnie ten widoczny na etykiecie. To ptak znany jako wilga zwyczajna Oriolus Oriolus. Pozostałe gatunki wilg spotkamy w strefie subtropikalnej.

Piękna wilga!
Wilga zwyczajna | Medianauka.

Barwy ptaka, zwłaszcza kontrastowo ubarwionego samca, wskazują, że mamy do czynienia z gatunkiem nieomalże egzotycznym. Kontrast upierzenia samca ale też zielonkawe – znacznie skromniejsze ubarwienie samicy – świetnie sprawdzają się w promieniach słońca. Wtedy to ptaki baraszkujące w koronach drzew są niemalże niewidoczne. Za to z łatwością można wilgę usłyszeć, a zwłaszcza piosenkę miłosną samca. Piękne, fletowe dźwięki.

Do Portugalii, w dolinie rzeki Douro, skąd pochodzi wino wilgi przylatują na początku maja – w czasie kwitnienia winorośli – a odlatują w końcu sierpnia, przed zbiorami. Zapewne zakładają gniazda na wysokich drzewach stanowiących granice winogradów. Z winiarzami są przez całe lato.

W Polsce, z racji przylotu w połowie maja, wilga w podaniach ludowych często nazywana jest Zofiją. Jej głos tłumaczono nawet jako: Zofijo, Zofijo, pójdź ze mną na wino… Nam się ta transkrypcja wyjątkowo podoba, i dodajmy, iż może być nawet właśnie to konkretne Papa Figos, z wilgą na etykiecie.

Uwaga amatorzy wina!

Już w przyszły czwartek będziemy mogli spróbować jeszcze młodszego wina – Beaujolais Nouveau 2020. Zaglądaj do bloga w najbliższy wtorek!

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.