Czy wiesz,że można posmakować wino bez otwierania butelki?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Odpowiedź wydaje się oczywista. Aby spróbować wino i przekonać się jak smakuje musimy otworzyć butelkę – odkorkować lub odkręcić nakrętkę – i dopiero potem nalać do kieliszka. Inwencja człowieka jest jednak nieskończona. Powstał przyrząd o nazwie Coravin, który pozawala wypić kieliszek wina bez odkorkowania butelki.

ssssss

Jest to przyrząd dość skomplikowany, choć w jego działaniu nie ma nic tajemniczego. Po nałożeniu Coravin na butelkę, przez korek wprowadza się cieniutką igłę, która wstrzykuje gaz – argon. Sprawia to, że niewielka ilość wina dostaje się do zbiorniczka i wino można spróbować. Tymczasem wstrzyknięty gaz chroni wino w butelce nie pozwalając na kontakt z tlenem. Wino utrzymuje swoje dotychczasowe właściwości. Oczywiście korek pozostaje w butelce w stanie nienaruszonym. W ten sposób można spróbować wino przechowywane na specjalne okazje bez konieczności wypicia całej butelki. Podobnie możliwe jest sprawdzenie, czy odłożone w piwniczce wino osiągnęło już odpowiednią jakość, czy jednak jeszcze musi jakiś czas leżakować. Niestety, Coravin ma jedną wadę – kosztuje około 240 EUR.

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY