Czy wiesz,że można posmakować wino bez otwierania butelki?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Odpowiedź wydaje się oczywista. Aby spróbować wino i przekonać się jak smakuje musimy otworzyć butelkę – odkorkować lub odkręcić nakrętkę – i dopiero potem nalać do kieliszka. Inwencja człowieka jest jednak nieskończona. Powstał przyrząd o nazwie Coravin, który pozawala wypić kieliszek wina bez odkorkowania butelki.

ssssss

Jest to przyrząd dość skomplikowany, choć w jego działaniu nie ma nic tajemniczego. Po nałożeniu Coravin na butelkę, przez korek wprowadza się cieniutką igłę, która wstrzykuje gaz – argon. Sprawia to, że niewielka ilość wina dostaje się do zbiorniczka i wino można spróbować. Tymczasem wstrzyknięty gaz chroni wino w butelce nie pozwalając na kontakt z tlenem. Wino utrzymuje swoje dotychczasowe właściwości. Oczywiście korek pozostaje w butelce w stanie nienaruszonym. W ten sposób można spróbować wino przechowywane na specjalne okazje bez konieczności wypicia całej butelki. Podobnie możliwe jest sprawdzenie, czy odłożone w piwniczce wino osiągnęło już odpowiednią jakość, czy jednak jeszcze musi jakiś czas leżakować. Niestety, Coravin ma jedną wadę – kosztuje około 240 EUR.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.