Beaujolais Nouveau 2024 – warto?

Jakie było Beaujolais Nouveau 2024, warto kupić? Tegoroczne zbiory ograniczyły słabe warunki pogodowe, wpływając na jakość winogron i wina.

Beaujolais Nouveau stało się tradycją znaną miłośnikom wina na całym świecie. W trzeci czwartek listopada w barach, restauracjach i sklepach pojawia się nowo butelkowane wino z francuskiego regionu Beaujolais. Jakie było Beaujolais Nouveau 2024, warto kupić?

Beaujolais Nouveau 2024 fot. Winnica Profesora.

Początki Beaujolais Nouveau – tradycja, czy marketingowy chwyt?

Tradycja młodego wina sięga początków XIX wieku, kiedy powstały metody winiarskie umożliwiające szybkie otwieranie i wypicie wina po zbiorach. Handlarze kupowali wino bezpośrednio z prasy, aby sprzedawać je kawiarniom, restauracjom i innym dystrybutorom w Lyonie i Paryżu. Często fermentacja wina kończyła się w czasie transportu.

Winnice Beaujolais, fot. oficjalne zdjęcia winnicy.

We wrześniu 1951 r. dekret ministerialny zabraniał sprzedaży win AOC (oznaczonych pochodzeniem) wyprodukowanych przed 15 grudnia poprzedzającego roku. W wyniku protestów winiarzy Związek Winiarski Beaujolais (Union Viticole du Beaujolais) wygrywa sprawę i wyznaczoną datę przesunięto na 15 listopada. Pod warunkiem, że na etykiecie sprzedawanego wina Beaujolais widnieje napis  „nouveau”(czyli po prostu nowe).  W 1985 roku datę zmieniono na trzeci czwartek listopada.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o metodach produkcji Beaujolais Nouveau

Podstawą są winogrona z charakterystycznej odmiany Gamay Noir. Zbierane we wrześniu poddawane są krótkiej maceracji półwęglowej, która polega  na umieszczeniu całych kiści winogron w zbiorniku. Pod ciężarem własnym jagody pękają i rozpoczyna się wewnątrzkomórkowa fermentacja, w wyniku której powstają intensywne i bogate aromaty. Tak więc fermentacja (drożdże przekształcające cukier w alkohol) zachodzi wewnątrz samych jagód – pod skórką, która wytwarza garbniki. Właśnie dlatego wino jest lekkie i owocowe.

Winogrona Gamay zbiera się ręcznie, fot. Vigne et Vin.

Do jakich potraw Beaujolais Nouveau?

 Beaujolais Nouveau to wino „towarzyskie”, które nie wymaga wielkich połączeń gastronomicznych. Deska wędlin, kiełbaski, pasztet…wiele prostych i przyjaznych pomysłów. Generalnie zdecyduj się na proste dania, które nie przykryją smaków i konsystencji wina: białe mięso, stek z czerwonego mięsa, pizza, zapiekanka… Beaujolais Nouveau należy podawać lekko schłodzone do temperatury około 14 C.

Czy Beaujolais Nouveau można przechowywać dłuższy czas?

Winifikacja tego wina jest krótka i prosta, bez starzenia. Dlatego jego pierwotne aromaty owocowo-kwiatowe nie będą ewoluować, podobnie jak lekka budowa smakowa. Beaujolais Nouveau nadaje się głównie do bieżącej konsumpcji, do wypicia w ciągu roku.

Beaujolais Nouveau 2024 – decyduje pogoda

Warunki pogodowe w trakcie rozwoju winorośli i dojrzewania winogron mają istotny wpływ na jakość wina, jego zapachy, smaki, budowę, cechy organoleptyczne czy zdolność dojrzewania. O ile z dobrych winogron można zrobić złe wino – to z winogron złej jakości dobre wino nie powstanie.

Wpływ pogody na cechy wina z Beaujolais odbija się wyraźnie w poszczególnych rocznikach:

  • w 2022 roku upalna i sucha pogoda w lecie przyspieszyła dojrzewanie winogron nie uszkadzając ich. Winogrona Gamay Gamay otrzymały dużo cukru i kolorystycznego koncentratu , co pozwoliło winiarzom wytworzyć bardzo dobre jakościowo wina o zróżnicowanej budowie, intensywnym kolorze ciemnej czerwieni, owocowym aromacie (w smaku owoce jeżyn i nut wiśniowych) oraz umiarkowanej kwasowości. W sumie Beaujolais Nouveau 2022 było bardzo udane.
  • rok 2024 jest dla Beaujolais zupełnie odmienny. Tegoroczne zbiory ograniczyły niekorzystne warunki pogodowe, wpływając również na jakość winogron i wina.

„Nasze winnice w dużym stopniu zaangażowały się w uprawy bardziej ekologiczne, dzięki czemu praca jest delikatniejsza i bardziej precyzyjna, a pole manewru znacznie mniejsze. Kiedy mamy skomplikowaną pogodę, jak w tym roku, trudniej jest wyprodukować wino. Ponieważ wilgotność jakiej doświadczyła w tym roku Francja sprzyjała rozprzestrzenianiu się pleśni – choroby wywoływanej przez grzyby – zbiory spadły prawie o 20%” – Marc Lafont, Prezes Interbeujolais.

Dużo deszczu, wilgoci i mniej słońca w 2024 roku spowodowały, że winogrona Gamay nie miały dobrych warunków dojrzewania. No i dla osiągnięcia idealnych proporcji cukrów, kwasów, tanin i innych składników – co znalazło wyraz w cechach Beaujolais Nouveau.W konsekwencji świeżość i zapachy owocowe są przytłumione z dominacją banana, pochodną drożdżowych estrów. Podobnie jest w przypadku budowy (konsystencja zbyt rozwodniona) i smaku wina.

Niestety – tegoroczne Beaujolais Nouveau nie jest udane. Przynajmniej to, które próbowałem – autor.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY