Austriackie Wielkie Wina

Austria legalizuje klasyfikację opartą na terroir, podobnie jak we Francji.

Po 30 latach od założenia grupy ÖTW – winiarzy wytwarzających wina najwyższej klasy – Austria legalizuje klasyfikację opartą na terroir, podobnie jak we Francji (Austriackie Wielkie Wina). Wzorem jest klasyfikacja win w Burgundii gdzie – w zależności od terroir, położenia działki czy parceli winnicy – powstające tam wina mają klasę Premier Cru (Pierwsze Wino) lub Grand Cru (Wielkie Wino).

Austriackie Wielkie Wina.

Austria – winnice nad brzegiem Dunaju.

Erste Lagen – Austria (Austriackie Wielkie Wina)

W 1992 roku winiarze z Kamptal i sąsiedniego Kremstal założyli stowarzyszenie ÖTW – Österreichische Traditionsweingüter (Stowarzyszenie Austriackich Winiarni Tradycyjnych) i nawiązując do burgundzkich Premier Cru ustanowili klasę win Erste Lagen – Pierwsze Wino. Wino oznaczone jako Erste Lagen pochodzi  z najlepszych, pojedynczych winnic (działek). Inicjatorem klasyfikacji był Michael Moosbruger z winnicy Schloss Gobelsburg , obecny prezydent stowarzyszenia.

Austriackie Wielkie Wina!

Wskazówka:

Termin Lage w języku niemieckim oznacza m.in. miejsce winnicy. W Austrii  synonimem Lage jest Ried (e) i zgodnie z przepisami musi poprzedzać nazwę winnicy umieszczaną na etykiecie wina.

autor.

Dotychczas klasyfikacja przyjęta przez winiarzy zrzeszonych w ÖTW nie miała charakteru oficjalnego. Dopiero w czerwcu 2023 roku, po ponad 30 latach starań i nakładów milionów euro, zatwierdzono oficjalną klasyfikację win pochodzących z takich winnic.

Według obowiązującego systemu klasyfikacji najlepsze winnice mogą być oznaczane jako Erste Lage (Pierwsze Wino) oraz Grosse Lage (Wielkie Wino). W ten sposób Austria stała się drugim po Francji krajem, gdzie klasyfikacja dotyczy pojedynczych działek (parcel) winnic i pochodzących z nich win

Jako wiodące winiarnie w kraju ponosimy odpowiedzialność za rozwój naszej branży winiarskiej. Dlatego też będziemy towarzyszyć postępowi i rozwojowi klasyfikacji prawnej i dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć błędów i pomyłek.

Michael Moosbruger, przewodniczący ÖTW.
Twrócy kategorii Austriackie Wielkie Wina.

Przedstawiciele winiarni należących do ÖTW świętują oficjalną klasyfikację Erste Lage.

Członkowie ÖTW uważają, że klasyfikacja pomoże konsumentom zrozumieć austriackie winnice i wino. Zwłaszcza, że dotychczasowy system  z 900 nazwami lokalnych win i jakością określaną na podstawie poziomu cukru był mylący.

Winiarnia o najwyższej jakości musi nie tylko co roku produkować znakomite wino, ale także generować odpowiednią wartość dodaną, być udokumentowana historycznie oraz być dostępna i widoczna na rynku od lat. Najwyżej sklasyfikowane winnice i wina pochodzą z siedmiu regionów: Traisental, Kremstal, Kamptal, Wagram, Wiedeń, Carnuntum i Thermenregion. Klasyfikacja winnic kolejnej, najwyższej klasy – Grosse Lagen (Grand Cru) – nie została jeszcze sfinalizowana.  

Schloss Gobelsburg – Austriackie Wielkie Wina

Powstanie ÖTW oraz klasyfikacji wina opartej na pochodzeniu ze szczególnej działki (winnicy) związane jest z historycznym miejscem – Schloss Gobelsburg. Winnice Schloss Gobelsburg sięgają tradycją początku XII wieku, kiedy w regionie Kamptal swój klasztor założyli Cystersi i zaczęli uprawiać winorośl i wytwarzać wino.

Schloss Gobelsburg otoczony winnicami.

Zamek otaczają jedne z najstarszych winnic w Austrii, a każda działka ma szczególne cechy – mikroklimat, skład gleby. Od nasłonecznionych tarasów Zöbinger Heiligenstein i Gaisberg do nizinnych wokół Gobelsburg, przystosowanych do wymogów każdej odmiany winogron. W Schloss Gobelsburg powstają głównie wina białe Grüner Veltliner i Riesling, w tym prestiżowe Erste Lagen. Mniejszą część produkcji stanowią wina czerwone, zwłaszcza Zweigelt.

Charakter win Schloss Gobelsburg tworzą również beczki z drewna z miejscowych lasów Manhartsberg, które cechami różnią się od beczek z dębu francuskiego czy amerykańskiego.

Wina dojrzewające w beczkach w piwnicach Schloss Gobelsburg.

Najlepsze wina (Austriackie Wielkie Wina) powstają w czterech winnicach sklasyfikowanych jako Erste Lage:

  • RIED HEILIGENSTEIN – ÖTW  Erste Lage, Riesling.

Winnica Heiligenstein Erste Lage.

Teren w okolicach miasteczka Zöbing ma unikalną budowę geologiczną – piaskowiec, muły, piaskowiec kwarcowy i osady organiczne. W niektórych miejscach tarasów winorośle Rieslinga są bardzo stare.

  • RIED GAISBERG – ÖTW  Erste Lage, Riesling.

W tej najbardziej na wschód wysuniętej winnicy Riesling dojrzewa na glebie łupkowej, skalnego kruszywa i miki.

  • RIED GRUB – ÖTW Erste Lage, Grüner Veltliner.

Winnica położona wyżej, zwrócona na południe. Gleba składa się z lessów i pozostałości z epoki kamienia.

  •  RIED LAMM – ÖTW Erste Lage, Grüner Veltliner.

Winnica o doskonałym, południowym położeniu sprzyja dojrzewaniu winogron. Natomiast wino dojrzewa w tradycyjnych drewnianych kadziach z drewna z miejscowych lasów z Manhartsberg, osiągając moc i elegancję.

Erste Lage na etykiecie i butelce

Poszukując najlepszych win z Austrii, oznaczonych jako Erste Lage (Pierwsze Wino), należy zwrócić uwagę na charakterystyczne logo na etykiecie butelce, a niekiedy także na butelce wina. Na przykład symbol Erste Lage win Schloss Gobelsburg umieszczony jest na etykiecie, obok nazwy winnicy oraz wygrawerowany na butelce.

Więcej o regionach winiarskich i winach Austrii dowiesz się z filmu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY