Wina z Bordeaux ciągle najlepsze

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Znany ekspert i krytyk wina James Suckling z ekipą ocenił wina francuskie i sklasyfikował 100 najlepszych. Niespodzianki nie było. Aż 62 najwyżej sklasyfikowane wina pochodzą z Bordeaux, głównie z Médoc ,w tym siedem uplasowało się w pierwszej dziesiątce z maksymalną notą 100 punktów. Dominuje rocznik 2016, który według ekspertów jest równie doskonały jak 2015, a dawniej 2009,2010, 1989 czy 1990.

Suckling logo

Suckling klasyfikacja

Wszyscy eksperci byli zgodni, że pierwsze miejsce należy się winu Cos d’ Estournel. Château Cos d’ Estournel pochodzi z gminy Saint- Estèphe i należy do Drugiej Klasy Wielkich Win w klasyfikacji z 1855 roku. Winnice zajmują 70 hektarów podzielonych na parcele, gdzie uprawia się tradycyjne, bordoskie odmiany – Cabernet Sauvignon (60%), Merlot (40%) i pozostałe  Cabernet Franc  oraz Petit Verdot. Roczna produkcja sięga średnio 32 000 skrzynek (384 000 butelek). W odróżnieniu od innych wielkich win z Médoc,  kupaż wina Cos d’ Estournel zawiera więcej Merlota.

Château Cos d’ Estournel i wino, wikipedia

Wśród pierwszej dziesiątki znalazły się dwa szampany oraz wino z północnej części regionu winiarskiego Doliny Rodanu – Guigal Côte Rôtie Landonne.

Całą listę  Top 100 Jamesa Sucklinga znajdziesz  here

Więcej o regionie Médoc w Bordeaux i jego winach:

 

Dobry pomysł na świąteczny prezent dla amatora wina:

 

swieta_Obszar roboczy 1

Przewodnik po świecie wina- świąteczna edycja

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.