Wielkie wina z Burgundii – Vigne de l’ Enfant Jésus – Winnica Dzieciątka Jezus

Burgundzki region Beaune AOC jest słynny. Największym, uważanym za najlepszy terroir w regionie jest Grèves (a tam Vigne de l’ Enfant Jésus).

Burgundzki region Beaune AOC słynie z doskonałych win czerwonych zaliczanych do wysokiej klasy Premier Cru – Pierwszych Win. Największym, obejmującym ponad 31 hektarów winnic, uważanym za najlepszy terroir w regionie jest Grèves (a tam Vigne de l’ Enfant Jésus). W winnicach dominuje Pinot Noir, dający pełne w budowie wina czerwone. W niewielkich ilościach uprawiany jest Chardonnay.

Grèves odznacza się żwirową glebą, bazującą na wapieniu, co daje doskonalą przepuszczalność. Winorośle sięgają głęboko korzeniami w poszukiwaniu  wody i innych składników. Południowo wschodnie położenie winnic jest bardzo dobrze nasłoneczniane – w dzień sprzyjając rozwojowi cukrów i polifenoli w winogronach, natomiast chłodne noce spowalniają dojrzewanie i utrzymywanie kwasowości, w sumie dając wina dobrze zrównoważone.

Legendarną winnicą Grèves jest Vigne de l’ Enfant Jésus – Winnica Dzieciątka Jezus

Wspaniała winnica z kilkusetletnią historią. Nazwano ją na cześć króla Ludwika XIV, którego narodziny zapowiedziała zakonnica karmelitanka – Małgorzata od Najświętszego Sakramentu, w czasie kiedy sądzono, że jego matka, królowa Anna Austriaczka jest bezpłodna.

Po narodzinach króla winnicę podarowano Karmelitankom, które nazwały ją Winnicą Dzieciątka Jezus, z pewnością w podziękowaniu za boską interwencję w sprawie narodzin króla.

W czasach Rewolucji francuskiej wywłaszczano klasztory wraz z gruntami i winnicami i wystawiano je na sprzedaż. W ten sposób w 1791 roku  Winnicę Dzieciątka Jezus (kilka działek, w sumie 3,9 hektara) ,w centrum obszaru oznaczonego klasą Pierwsze Wino Grèves – Premier Cru les Grèves, kupił Dom Handlowy Bouchard Père et Fils i do dzisiaj pozostaje jej właścicielem.

Zbiory winogron w Winnicy Dzieciątka Jezus, fot. Bouchard Père et Fils.

Winnica Dzieciątka Jezus jest położona tarasowo na wysokości od 260 do 300 m.n.p.m, a każdy taras to odrębna działka, z której stopniowo zbiera się winogrona, w zależności od stopnia dojrzałości. Gleba jest mieszanką wapienia i gliny z elementami piaskowca i żwiru. Wapień daje przyjemne nuty mineralne w winie. Najstarsze aktualnie winorośle posadzono w 1954 roku, najmłodsze w 2014, a średni wiek to 38 lat. Co roku ruguje się około 2% winorośli.

Właścicielem wielkich win, w tym Winnicy Dzieciątka Jezus (Vigne de l’ Enfant Jésus), jest Dom Handlowy Bouchard Père& Fils

Maisons de négoce, domy handlowe wina, powstają w Burgundii w XVIII wieku. Dziś jest ich kilkaset, lecz większość działalności skupia 60 z nich. Domy handlowe spełniają specjalną rolę na rynku wina. Współpracują z właścicielami winnic, które najczęściej są małe, zaopatrując się u nich w winogrona, z których wytwarzają wino, respektując jego pochodzenie (terroir), a następnie składując wino w beczkach nadają mu własny wyraz – styl domu handlowego. Domy handlowe są często właścicielami winnic i działają równocześnie jako plantatorzy, producenci wina i handlowcy.

Do najstarszych i najbardziej renomowanych domów handlowych należy Maison Bouchard Père e& Fils, założony w 1731 roku. Dzisiaj jest właścicielem prestiżowych winnic w Burgundii o łącznej powierzchni 130 hektarów, w tym 12 hektarów Grands Crus oraz 71 hektarów Premier Crus. Ponad 70% winnic obsadzone jest odmianą czerwoną Pinot Noir, a pozostałe białą Chardonnay.

Najbardziej znane i cenione wina czerwone i białe Maison Bouchard Père & Fils

Grands Crus: czerwone Bonnes-Mares, Chamberin, Clos-Vougeot, Corton,Echezeaux, białe Chevalier-montrachet, Corton-Chartemagne, Montrachet.

Premier Crus: Beaune Marconnetes, Beaune Vigne de l’ Enfant Jesus, Gevrey-Chambertin les Cazetiers, Nuits Saint- George les Cailles, Pommard Rugiens, Volnay Caillerets.

Od 1820 roku siedziba firmy mieści się w Château de Beaune, zabytkowej fortecy królewskiej, zbudowanej w XV wieku przez Króla Ludwika XI. Do dzisiaj zachowały się oryginalne cztery wieże oraz część murów obronnych.

Château de Beaune – siedziba Maison Bouchard Père & Fils.

Podziemne piwnice, sięgające 10 metrów głębokości, są doskonałym miejscem dla dojrzewania wina. Znajduje się tam wyjątkowa kolekcja 2000 butelek starego wina z XIX wieku, w tym legendarne Meursault Charmes  z 1846 roku.

W piwnicach Maison Bouchard Père & Fils spoczywa 2000 butelek wina z XIX wieku, fot. vin de Bourgogne.

We wszystkich winnicach przestrzega się pewnych ogólnych zasad. Winogrona są zbierane ręcznie do niewielkich, 12 kilowych skrzynek, co zapobiega pękaniu winogron. Następnie transportuje się je szybko do winiarni Saint-Vincent, gdzie dokonuje się ostatecznego przeglądu i selekcji – odrzucenia pozostałych liści czy niedostatecznie dojrzałych i uszkodzonych jagód.

Winnice Maison Bouchard Père & Fils, fot. vin de Bourgogne.

Zbiory ręczne, radykalne przycinanie, precyzyjna winifikacja i dojrzewanie w dębowych beczkach, w większości nowych sprawiają, że powstaje wino intensywne, aksamitne i głębokie w smaku, o aromacie ciemnych owoców, nutach przypraw i beczki, o potencjale dojrzewania ponad 10 lat.

Wino: Vigne de l’ Enfant Jésus, Bouchard Père & Fils, 1er Cru Grèves, 2017.

Kraj i region: Francja, Burgundia.

Oznaczenie: AOC Beaune 1er Cru Grèves.

Producent: Bouchard Père & Fils.

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, 100% Pinot Noir.

Ocena ekspertów: średnia 93/100.

Wino Vigne de l’ Enfant Jésus, fot. Winnica Profesora.
Etykietę wina zdobi sylwetka figurki Dzieciątka Jezus.

Etykieta.

„Mamy takie powiedzenie – Dzieciątko Jezus w aksamitnych spodenkach…to odpowiednia nazwa, jako że wino jest jedwabiste, ma przyjemną mineralność, nigdy nie jest ciężkie czy agresywne – wszystko jest zrównoważone”

Philippe Prost, emerytowany enolog w firmie Bouchard mówi.

W 2017 roku zbiory były duże, oczekiwane po pięciu latach niskich zbiorów. Pod koniec sierpnia temperatura w nocy sięgała 25 C. Dlatego zbiory winogron przesunięto na 4 września.

” Można  zbierać wcześniej aby zachować poziom kwasowości, lecz jeśli nie ma dojrzałości, odbije się to w przyszłości, w zdolności wina do starzenia. Nasz rocznik 2017 jest bliski 2009, który był doskonale zrównoważony, powabny, bogaty i dojrzały… jesteśmy dumni z 2017, jest przystępny, bogaty, dojrzały, dobrze zbudowany – kochamy ten rocznik”

dodaje Philippe Prost.

Oceny ekspertów rocznika 2017: średnia 93/100, w tym Wine Enthousiast 94/100, Celler Tracker 93/100, Bettane et Dassauve 18/20.

Winnica Dzieciątka Jezus i Małgorzata od Najświętszego Sakramentu

 W 1619 roku w Beaune, w rodzinie żyjącej z uprawy winnic, urodziła się Małgorzata Perigot. Po śmierci matki, w 1630 roku wstępuje do zakonu karmelitanek w Beaune.

W pierwszej połowie XVII wieku w Europie trwa wojna 30-letnia.W roku 1636 nieprzyjacielska armia najeżdża na Burgundię i zbliża się do Beaune. Mieszkańcy chcą uciekać, lecz Małgorzata powstrzymuje ich. Modli się, zachęcając do modlitwy innych. Zakłada Rodzinę Dzieciątka Jezus.

O Małgorzacie dowiadują się w Wersalu, gdzie od wielu lat Ludwik XIII oczekuje następcy tronu. Poproszono ją o modlitwę w intencji Królowej, Anny Austriackiej, którą uważano za bezpłodną. Małgorzata  zapowiada narodziny delfina, przyszłego Ludwika XIV – Króla Słońce, który przychodzi na świat 5 września 1638r.

Po narodzinach króla winnicę podarowano Karmelitankom, które nazwały ją Winnicą Dzieciątka Jezus, z pewnością w podziękowaniu za boską interwencję w sprawie narodzin króla.

 W 1643 pobożny szlachcic z Normandii przysyła do Beaune wyrzeźbiona figurkę Dzieciątka Jezus. W czasie Rewolucji Francuskiej zamykano klasztory, a przynależne do nich ziemie, m.in. winnice rekwirowano i wystawiano na sprzedaż. Figurka została ukryta i dopiero w 1873 roku  zorganizowano uroczystą procesję na cześć Dzieciątka Jezus, które jest czczone przez mieszkańców Beaune i licznych pielgrzymów, a sylwetka figurki Dzieciątka Jezus jest umieszczona na etykiecie wina.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY