Bolgheri z Toskanii – wino dla koneserów

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Na hasło Toskania amatorzy wina odpowiedzą jednym głosem – Chianti, Brunello i Sangoviese. Niewielu wymieni nazwę Bolgheri i tradycyjne bordoskie odmiany – Cabernet Sauvignion, Marlot czy Cabernet Franc.

Jeszcze dwadzieścia lat temu nazwa Bolgheri nie kojarzyła się z winem. Położony w Toskanii, w prowincji Maremma, niedaleko Livorno, region winiarski nawiązuje  nazwą  do  miasta Bolgheri. Powstają tu czerwone wina o głębokim kolorze, zdolności do długiego starzenia, wytwarzane z bordoskich odmian.

Kontrolowane oznaczenie pochodzenia wina DOC Bolgheri (Denominazione di Origine Controllata) ma niedawna historię. Do lat 1980tych wina z tego regionu niczym się nie wyróżniały. Przełom nastąpił w1978 roku, kiedy czasopismo Decanter oceniło nieznane wówczas wino Sassicaia z posiadłości Tenuta San Guido wyżej, aniżeli najlepsze wina z Bordeaux. Przyciągnęło to uwagę świata winiarskiego do regionu i win stąd pochodzących. Tak powstawały słynne Super Tuscans (Wielkie Toskany), wina śmiało konkurujące jakością i ceną z bordoskimi Grands Crus. Do najbardziej znanych, cenionych i najdroższych należą Sassicaia, Ornellaia, Solaia, Tigranello, Masseto.

Castello di Bolgheri butelki Super Tuscans

Super Tuscans, fot.christies.com

Nazwa Sassicaia oznacza kamienne pole i nawiązuje do kamienistych gleb bordoskich winnic Graves i Médoc. W latach 1980tych Lodovico Antinori  założył w sąsiedztwie posiadłość Ornellaia. Suchy, słoneczny klimat Blogheri, kamieniste gleby z elementami wapnia przyciągnęły innych winiarzy do regionu i uprawy bordoskich odmian. Tak powstawały słynne Super Tuscans (Wielkie Toskany), wina śmiało konkurujące jakością z bordoskimi Grands Crus.

Castello di Bolgheri winnice regionu Maremma

Winnice regionu Maremmy, fot. ciaociaocitalia

Dzisiaj wina czerwone DOC Bolgheri  z regionu Maremmy mogą być wytwarzane w całości z odmiany Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc lub Merlot lub jako kupaż tych odmian oraz do 50% Syrah lub Sangoviese.

Białe wina z Bolgheri powstają z odmian Vermentino, aż do 70% udziału, oraz Sauvignon Blanc i Trebbiano Toscano.

 Wino z zamku Bolgheri

Z winnic okalających zamek Bolgheri pochodzi doskonałe wino, niewiele ustępujące słynnym Super Tuscans. Historia zamku sięga  XIII wieku. W kolejnych stuleciach zamek był modyfikowany i rozbudowywany. Winiarnia powstała w XVIII wieku. Obecnie posiadłość wokół zamku liczy 130 hektarów, w tym 50 ha winnic, a pozostałe to m.in. 6000 drzew oliwnych.

Castello di Bolgheri zamek i winnice

Winnice otaczające Castello di Bolgheri

Castello di Bolgheri 2015, DOC Bolgheri Superiore

Kraj: Włochy

Region: Toskania, DOC Bolgheri

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Odmiany: kupaż 70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc i 15%  Merlot.

Ocena:

 5

Castello di Bolgheri butelka (4)

fot. winnicaprofesora

Wino pochodzi z winnic położonych niedaleko miasteczka Bolgheri. Winogrona z 20 letnich winorośli zbierane są ręcznie i selekcjonowane. Winifikacja odbywa się w stalowych zbiornikach, częściowo także w drewnianych. Maceracja trwa długo, od 20 dni dla Merlota i Cabernet Franc do 30 dni dla Cabernet Sauvignon, co pozwala na wydobycie eleganckich tanin. Wino dojrzewało 18 miesięcy w 500 litrowych, dębowych beczkach.

Castello di Bolgheri etykieta 1 (2)

fot. winnicaprofesora

Na wysoką ocenę wina, 5/6 w skali winnicyprofesora, składają się znakomity bukiet zapachowy z beczkowymi nutami, smak czerwonych owoców, delikatne taniny, choć doskonałą równowagę wino osiągnie za 2 -3 lata.

Bardzo dobra relacja ceny do jakości.

Castello di Bolgheri niewiele odbiega charakterem od Super Tuscans lecz jest  od nich znacznie tańsze. O ile za butelkę wina Sassicaia zapłacimy ponad 1000 PLN, to za wino Castello di Bolgheri trzy razy mniej. Dostępne w sklepach Wielkie Wina w Poznaniu i Warszawie.

Uzupełnij swoją wiedzę o winie dzięki książce Przewodnik po świecie wina

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY