Bolgheri z Toskanii – wino dla koneserów

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Na hasło Toskania amatorzy wina odpowiedzą jednym głosem – Chianti, Brunello i Sangoviese. Niewielu wymieni nazwę Bolgheri i tradycyjne bordoskie odmiany – Cabernet Sauvignion, Marlot czy Cabernet Franc.

Jeszcze dwadzieścia lat temu nazwa Bolgheri nie kojarzyła się z winem. Położony w Toskanii, w prowincji Maremma, niedaleko Livorno, region winiarski nawiązuje  nazwą  do  miasta Bolgheri. Powstają tu czerwone wina o głębokim kolorze, zdolności do długiego starzenia, wytwarzane z bordoskich odmian.

Kontrolowane oznaczenie pochodzenia wina DOC Bolgheri (Denominazione di Origine Controllata) ma niedawna historię. Do lat 1980tych wina z tego regionu niczym się nie wyróżniały. Przełom nastąpił w1978 roku, kiedy czasopismo Decanter oceniło nieznane wówczas wino Sassicaia z posiadłości Tenuta San Guido wyżej, aniżeli najlepsze wina z Bordeaux. Przyciągnęło to uwagę świata winiarskiego do regionu i win stąd pochodzących. Tak powstawały słynne Super Tuscans (Wielkie Toskany), wina śmiało konkurujące jakością i ceną z bordoskimi Grands Crus. Do najbardziej znanych, cenionych i najdroższych należą Sassicaia, Ornellaia, Solaia, Tigranello, Masseto.

Castello di Bolgheri butelki Super Tuscans

Super Tuscans, fot.christies.com

Nazwa Sassicaia oznacza kamienne pole i nawiązuje do kamienistych gleb bordoskich winnic Graves i Médoc. W latach 1980tych Lodovico Antinori  założył w sąsiedztwie posiadłość Ornellaia. Suchy, słoneczny klimat Blogheri, kamieniste gleby z elementami wapnia przyciągnęły innych winiarzy do regionu i uprawy bordoskich odmian. Tak powstawały słynne Super Tuscans (Wielkie Toskany), wina śmiało konkurujące jakością z bordoskimi Grands Crus.

Castello di Bolgheri winnice regionu Maremma

Winnice regionu Maremmy, fot. ciaociaocitalia

Dzisiaj wina czerwone DOC Bolgheri  z regionu Maremmy mogą być wytwarzane w całości z odmiany Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc lub Merlot lub jako kupaż tych odmian oraz do 50% Syrah lub Sangoviese.

Białe wina z Bolgheri powstają z odmian Vermentino, aż do 70% udziału, oraz Sauvignon Blanc i Trebbiano Toscano.

 Wino z zamku Bolgheri

Z winnic okalających zamek Bolgheri pochodzi doskonałe wino, niewiele ustępujące słynnym Super Tuscans. Historia zamku sięga  XIII wieku. W kolejnych stuleciach zamek był modyfikowany i rozbudowywany. Winiarnia powstała w XVIII wieku. Obecnie posiadłość wokół zamku liczy 130 hektarów, w tym 50 ha winnic, a pozostałe to m.in. 6000 drzew oliwnych.

Castello di Bolgheri zamek i winnice

Winnice otaczające Castello di Bolgheri

Castello di Bolgheri 2015, DOC Bolgheri Superiore

Kraj: Włochy

Region: Toskania, DOC Bolgheri

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Odmiany: kupaż 70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc i 15%  Merlot.

Ocena:

 5

Castello di Bolgheri butelka (4)

fot. winnicaprofesora

Wino pochodzi z winnic położonych niedaleko miasteczka Bolgheri. Winogrona z 20 letnich winorośli zbierane są ręcznie i selekcjonowane. Winifikacja odbywa się w stalowych zbiornikach, częściowo także w drewnianych. Maceracja trwa długo, od 20 dni dla Merlota i Cabernet Franc do 30 dni dla Cabernet Sauvignon, co pozwala na wydobycie eleganckich tanin. Wino dojrzewało 18 miesięcy w 500 litrowych, dębowych beczkach.

Castello di Bolgheri etykieta 1 (2)

fot. winnicaprofesora

Na wysoką ocenę wina, 5/6 w skali winnicyprofesora, składają się znakomity bukiet zapachowy z beczkowymi nutami, smak czerwonych owoców, delikatne taniny, choć doskonałą równowagę wino osiągnie za 2 -3 lata.

Bardzo dobra relacja ceny do jakości.

Castello di Bolgheri niewiele odbiega charakterem od Super Tuscans lecz jest  od nich znacznie tańsze. O ile za butelkę wina Sassicaia zapłacimy ponad 1000 PLN, to za wino Castello di Bolgheri trzy razy mniej. Dostępne w sklepach Wielkie Wina w Poznaniu i Warszawie.

Uzupełnij swoją wiedzę o winie dzięki książce Przewodnik po świecie wina

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.