W jakie butelki nalewano wino w XVII wieku?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Odpowiedzi dostarczają butelki z winem odnalezione na zatopionym statku u wybrzeży Niemiec. Większość była potłuczona. Kiedy podczas przeglądania zawartości jedna z butelek pękła stwierdzono, że zawiera czerwone wino.
Naukowcy z Uniwersytetu Burgundii w Dijon potwierdzili, że płyn w butelce zawiera kwas winowy i pochodzi z winogron. Ponadto stwierdzono typowe dla starego wina produkty rozkładu tanin oraz obecność resweratrolu, co wskazuje na krzepkie, czerwone wino. Forma butelki i korka doprowadziły do wniosku, że wino butelkowano w latach 1670-1690.

Butelki z winem z XVII wieku

Z racji przebywania przez długi czas pod wodą wino raczej nie będzie nadawać się do konsumpcji. Zresztą, ważniejsza jest jego wartość historyczna. Dwie nienaruszone butelki będą  przedmiotem aukcji w Londynie. Szacuje się, że cena butelki osiągnie 26000 – 30 000 GBP.

Nie wskazano z jakiego kraju wino pochodzi. Chyba jednak nie z Francji, gdzie  prekursorem butelkowania wina była winnica Château La Nerthe z regionu Châteauneuf du Pape z Doliny Rodanu, a pierwsze butelki wina zaczęto ekspediować  w 1776 roku, czyli sto lat później aniżeli odnalezione butelki z zatopionego statku.

Dzisiejsze butelki do wina mają zupełnie inne formy, standaryzowane przy pomocy nowoczesnej technologii produkcji.

Więcej o butelkach do wina znajdziesz w książce Przewodnik po świecie wina

Przewodnik po świecie wina możesz zakupić na Lifetasty.eu Przejdź do sklepu oraz na Allegro.

Książka butelki

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY