W jakie butelki nalewano wino w XVII wieku?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Odpowiedzi dostarczają butelki z winem odnalezione na zatopionym statku u wybrzeży Niemiec. Większość była potłuczona. Kiedy podczas przeglądania zawartości jedna z butelek pękła stwierdzono, że zawiera czerwone wino.
Naukowcy z Uniwersytetu Burgundii w Dijon potwierdzili, że płyn w butelce zawiera kwas winowy i pochodzi z winogron. Ponadto stwierdzono typowe dla starego wina produkty rozkładu tanin oraz obecność resweratrolu, co wskazuje na krzepkie, czerwone wino. Forma butelki i korka doprowadziły do wniosku, że wino butelkowano w latach 1670-1690.

Butelki z winem z XVII wieku

Z racji przebywania przez długi czas pod wodą wino raczej nie będzie nadawać się do konsumpcji. Zresztą, ważniejsza jest jego wartość historyczna. Dwie nienaruszone butelki będą  przedmiotem aukcji w Londynie. Szacuje się, że cena butelki osiągnie 26000 – 30 000 GBP.

Nie wskazano z jakiego kraju wino pochodzi. Chyba jednak nie z Francji, gdzie  prekursorem butelkowania wina była winnica Château La Nerthe z regionu Châteauneuf du Pape z Doliny Rodanu, a pierwsze butelki wina zaczęto ekspediować  w 1776 roku, czyli sto lat później aniżeli odnalezione butelki z zatopionego statku.

Dzisiejsze butelki do wina mają zupełnie inne formy, standaryzowane przy pomocy nowoczesnej technologii produkcji.

Więcej o butelkach do wina znajdziesz w książce Przewodnik po świecie wina

Przewodnik po świecie wina możesz zakupić na Lifetasty.eu Przejdź do sklepu oraz na Allegro.

Książka butelki

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.