Białe Fernão Pires z regionu Tejo

Portugalski region winiarski Tejo słynie nie tylko z win czerwonych. Degustujemy wino Vale de Lobos Branco z Fernão Pires.

Portugalski region winiarski Tejo – położony w centrum kraju, niedaleko Lizbony – słynie nie tylko z win czerwonych. Win, o których – swoją drogą – była już mowa na blogu. Powstają tutaj także charakterystyczne wina białe wytwarzane z rodzimych odmian, takich jak Arinto, Verdelho czy Fernão Pires.

Fernão Pires – biała, popularna odmiana

Wspomniana odmiana to jedna z najbardziej popularnych, rodzimych odmian białych w Portugalii. Najwięcej winnic obsadzonych ta odmianą znajduje się w regionach centralnych – Tejo i Lizbona – oraz na południu w regionie Bairrada. Tam też potocznie i dość szeroko znana jest jako Maria Gomes.

Fernão Pires - biała, popularna odmiana
Winogrono Fernao Pires.

Winogrona te dojrzewają wcześnie. W okresie wysokich, letnich temperatur w jagodach szybko narasta poziom cukru, redukując kwasowość. Winiarze muszą pilnować, aby w czasie zbioru winogrona nie dojrzały zbyt mocno. Nowoczesne metody zbioru pozwalają dostarczyć winogrona do winiarni w odpowiednim momencie.

Powstaje z nich wino jednoodmianowe o kwiatowych aromatach, delikatnej kwasowości i złożonej budowie, kiedy moszcz fermentuje w drewnianych beczkach. W celu nadania winu kwasowości wielu producentów łączy Fernão Pires z innymi odmianami białymi. Między innymi takimi jak Arinto czy Bical.

Wino Vale de Lobos Branco

Kraj i region: Portugalia,  region winiarski Tejo DOC.

Producent: Quinta da Riberinha.

Odmiana: Fernão Pires.

Rodzaj: białe, wytrawne.

Ocena 4,5/5.

Wino o jasnym, złocistym kolorze. Delikatne aromaty kwiatowe. W smaku wyważona kwasowość z delikatnymi nutami słodyczy i słaba goryczka w końcówce. Właściwie wino ma cechy półwytrawnego. Będzie smakować wszystkim, którzy nie gustują w winie o zdecydowanej kwasowości.

Ocena winnicyprofesora – 4,5/5.

Chcesz dowiedzieć się więcej o winie, regionach winiarskich i historii wina? Powinien Cię zainteresować „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealna książka dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z tym złożonym i świetnym trunkiem.

Książka „Przewodnik po Świecie Wina” adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina. Kolejne rozdziały tego pięknie ilustrowanego Vademecum zawierają te wszystkie składniki wiedzy o winie. Pomogą one w świadomym poruszaniu się w świecie wina i dokonywaniu świadomych wyborów.

Przewodnik!
Przewodnik po Świecie Wina!
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.