Białe Fernão Pires z regionu Tejo

Portugalski region winiarski Tejo słynie nie tylko z win czerwonych. Degustujemy wino Vale de Lobos Branco z Fernão Pires.

Portugalski region winiarski Tejo – położony w centrum kraju, niedaleko Lizbony – słynie nie tylko z win czerwonych. Win, o których – swoją drogą – była już mowa na blogu. Powstają tutaj także charakterystyczne wina białe wytwarzane z rodzimych odmian, takich jak Arinto, Verdelho czy Fernão Pires.

Fernão Pires – biała, popularna odmiana

Wspomniana odmiana to jedna z najbardziej popularnych, rodzimych odmian białych w Portugalii. Najwięcej winnic obsadzonych ta odmianą znajduje się w regionach centralnych – Tejo i Lizbona – oraz na południu w regionie Bairrada. Tam też potocznie i dość szeroko znana jest jako Maria Gomes.

Fernão Pires - biała, popularna odmiana
Winogrono Fernao Pires.

Winogrona te dojrzewają wcześnie. W okresie wysokich, letnich temperatur w jagodach szybko narasta poziom cukru, redukując kwasowość. Winiarze muszą pilnować, aby w czasie zbioru winogrona nie dojrzały zbyt mocno. Nowoczesne metody zbioru pozwalają dostarczyć winogrona do winiarni w odpowiednim momencie.

Powstaje z nich wino jednoodmianowe o kwiatowych aromatach, delikatnej kwasowości i złożonej budowie, kiedy moszcz fermentuje w drewnianych beczkach. W celu nadania winu kwasowości wielu producentów łączy Fernão Pires z innymi odmianami białymi. Między innymi takimi jak Arinto czy Bical.

Wino Vale de Lobos Branco

Kraj i region: Portugalia,  region winiarski Tejo DOC.

Producent: Quinta da Riberinha.

Odmiana: Fernão Pires.

Rodzaj: białe, wytrawne.

Ocena 4,5/5.

Wino o jasnym, złocistym kolorze. Delikatne aromaty kwiatowe. W smaku wyważona kwasowość z delikatnymi nutami słodyczy i słaba goryczka w końcówce. Właściwie wino ma cechy półwytrawnego. Będzie smakować wszystkim, którzy nie gustują w winie o zdecydowanej kwasowości.

Ocena winnicyprofesora – 4,5/5.

Chcesz dowiedzieć się więcej o winie, regionach winiarskich i historii wina? Powinien Cię zainteresować “Przewodnik po Świecie Wina”! To idealna książka dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z tym złożonym i świetnym trunkiem.

Książka “Przewodnik po Świecie Wina” adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina. Kolejne rozdziały tego pięknie ilustrowanego Vademecum zawierają te wszystkie składniki wiedzy o winie. Pomogą one w świadomym poruszaniu się w świecie wina i dokonywaniu świadomych wyborów.

Przewodnik!
Przewodnik po Świecie Wina!
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY