Wino z Navarry

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Wino z Navarry

Tradycja winiarstwa w regionie Navarry sięga średniowiecza. Już w XII wieku benedyktyni z Monasterio de Irache dostarczali wino na dwór królewski Navarry i wspomagali winem pielgrzymów, wędrujących drogą Camino de Santiago do Świętego Jakuba w katedrze Santiago de Compostela. Obok klasztoru, otoczone winnicami, znajdują się dzisiaj budynki Bodegas de Irache, jednego z prestiżowych producentów wina z Navarry.

Monasterio de Irache i Bodegas de Irache

Monasterio de Irache oraz budenek Bodegas de Irache.

Region winiarski DO Denominación de Origen Navarra rozciąga się na południe od stolicy regionu Pamplony aż do doliny rzeki Ebro i obejmuje ponad 13 000 hektarów. Ponad 2000 winiarzy wytwarza rocznie około 500 000 hektolitrów wina. Navarra jest znana z doskonałych win różowych. Powstają tam również dobre wina czerwone i białe, w tym najwyższej jakości oznaczane jako Vino de Pago. Główne odmiany białe to Viura, Chardonnay, Garnacha Blanca, natomiast czerwone to Tempranillo, Graciano, Garnacha i Cabernet Sauvignon.

Prowincja Navarra                                             Podregiony winiarskie

Wino produkowane jest w czterech zróżnicowanych pod względem mikroklimatu i warunków glebowych podregionach: Ribera Alta, Ribera Baja, o największej powierzchni winnic położonych na granicy rzeki Ebro, Baja Montaña z suchym klimatem oraz Tierra Estella i Valdizaarbe.

Winnice Navarry

Winnice Navarry Foto Asocciacion de Bodegas Navarra

Rodzaje win

Wytrawne wina różowe wytwarzane są głównie z odmiany Garnacha, są to wina świeże, owocowe i łagodne, przyjemne w konsumpcji. Wina czerwone produkowane są głównie z odmiany Tempranillo i Garnacha, wina o aromatach owocowych z wyraźnym wpływem dębowej beczki, w której dojrzewają. Wina białe powstają z odmian Garnacha Blanca i Chardonnay.

Winnice Navarry 2.jpg

Winnice Navarry Foto Asocciacion de Bodegas Navarra

Znani producenci – bodegas

Bodegas Irache

Firma rodzinna Bodegas Irache powstała w 1891 roku, choć jej początki sięgają średniowiecza. Wina dojrzewają w ogromnej piwnicy zajmującej ponad 6700 metrów kwadratowych o charakterystycznej, łukowej budowie. Spoczywa w niej  10 000 dębowych beczek z winem. Obok znajduje się magazyn na 3 miliony butelek. Wszystko utrzymywane jest w odpowiedniej, stałej temperaturze. Ponadto wino jest magazynowane w 23 zbiornikach ze stali nierdzewnej o pojemności 70 000 litrów każda.

Piwnice Bodegas Irache.jpg

Piwnice Bodegas Irache

Winnice zajmują 150 hektarów obsadzonych odmianami Tempranillo, Garnacha, Cabernet Sauvignon,Merlot, Graciano, Mazuelo oraz białymi Viura, Chardonnay i Malvasia.

Bodegas Irache winobranie.jpg

Winobranie w Bodegas Irache

 

Bodegas Chivite

Bodegas Chivite to najstarsza firma winiarska z Navarry z tradycjami sięgającymi 1647 roku.

Winnice zajmują obszar 500 hektarów. Międzynarodową sławę przyniosło firmie eleganckie, owocowe wino wylansowane pod marką Gran Feudo. W roku 1985, w celu upamiętnienia daty założenia firmy, powstała seria win Colleción 125. Zasłużoną sława cieszy się zwłaszcza eleganckie w smaku wino białe – 125 Blanco.

Winnice Chivite

Winnice Bodegas Chivite

 

Bodegas Valcarlos

Winiarnia założona w 2001 roku należy do dużej grupy – Grupo Faustino. Produkuje się tutaj wina czerwone, białe i różowe pod handlową marką Marqués de Valcarlos.

Bodegas Valcarlos znak

Wino Marqués de Valcarlos, Crianza 2014

Czerwone, wytrawne wino z odmiany Tempranillo, dojrzewające wiele miesięcy w dębowych beczkach, o kolorze purpury, intensywnych zapachach i smakach owocowych z miękkimi nutami wanilii i przypraw; dobra struktura, eleganckie taniny, wino dobrze zrównoważone.

Wino uniwersalne, dobre do wielu potraw: mięsnych, rybnych –tuńczyk, serów, pizzy, spaghetti bolognese, lazanii z mielonym mięsem.

Wino otrzymuje od Winnicyprofesora wysoką ocenę:

3,5

cztery punkty za walory jakościowe plus 0,5 za bardzo korzystną cenę, w Lidlu 19,99 PLN. Wino należy pić lekko schłodzone, do 16C. Wino ma jeszcze potencjał dojrzewania 2-3 lata, dlatego warto kupić dodatkowe butelki i przechować do następnej okazji.

Inni producenci z Navarry

Principe de Viana

Bodegas Ochoa

Sañorio de Saria

Gran Feudo

Vega de Castillo

 

 

 

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY