Wino finansuje wojnę 100-letnią

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Wino finansuje wojnę 100-letnią

Pod koniec średniowiecza w Europie nastąpił spadek liczby ludności. Z jednej strony liczne batalie w czasie Wojny 100 letniej (1337-1443), z drugiej strony straszliwa epidemia dżumy z 1348 roku dziesiątkowały mieszkańców wsi i miast. W latach 1300- 1430 liczba ludności we Francji i Anglii zmniejszyła się o połowę. Niska podaż siły roboczej sprawiała, że we Francji koszty dniówki pracowników rolnych wzrosły w tym czasie aż czterokrotnie. Poziom dochodów ludności – rzemieślników, robotników rolnych, mieszkańców miast- wzrósł. Wino stawało się napojem coraz bardziej powszechnym. Tawerny wyrastały jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Jednakże skarbiec królewski potrzebował coraz więcej pieniędzy, które pochłaniała ciągnąca się wojna.

Wojna 100- letnia, oblężenie Orleanu || Bitwa pod Formigny (1450)

Nakładano podatki na handel winem, a pieniądze przeznaczano m.in. na budowanie murów obronnych.

Wojna 100-letnia i aukcje wina w Burgundii

Z wojną 100-letnią związna jest historia winiastwa burgundzkiego. Wprawdzie układ z Arras w 1435 roku formalnie zakończył wojenne zmagania, to w Burgundii trawły jeszcze działania maruderów wojennych, którzy rabowali i mordowali mieszkańców regionu. W miastach panował głód, panoszyły się choroby i bieda. W roku 1443 Nicolas Rolin, kanclerz Księcia Burgundii Filipa Dobrego, założył szpital dla biednych – l’Hôtel-Dieu de Beaune. W następnych latach dołaczyły do niego szpitale z innych miejscowości – Pommard, Nolay, Mersault i Beaune, tworząc zrzeszenie pod nazwą Hospices de Beaune.

hispices historia3

Hispices de Beaune – dawny szpital, dziś muzeum

Bogata arystokracja burgundzka zasilała szpital darowiznami, m.in. w formie winnic.W ciągu stuleci obszar winnic na najlepszych działkach w Côte de Beaune i Côte de Niuts przekroczył 60 hektarów.Powstawały tam wina najwyższej kalsy – premiers oraz grand crus.

historia 4

Wino Hispices de Beaune

W 1794 roku zorganizowano pierwszą licytację wina Hispices de Beaune, z której dochody przeznaczano na finansowanie dziłalności szpitala oraz inne cele charytatywne. Od tego czasu w aukcja wina rozpoczyna  się w każdą trzecią niedzielę listopada.Wino sprzedawane jest w 228 litrowych beczkach, a nabywca zobowiązuje się do napełnienia, po okresie 14-16 miesięcy dojrzewania, wina do butelek. Od 2005 roku licitacje prowadzi znany dom aukcyjny Christie’s.

 

157 licytacja wina Hospices de Beaune

historia 5

157ème Vente des Vins des Hospices de Beaune
17, 18 & 19 novembre 2017

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.